Управителят на Българската народна банка Иван Искров се е обърнал към Международния валутен фонд с искане за организиране на мисия на МВФ за България по Програмата за оценка на финансовата система (FSAP), съобщиха от пресцентъра на БНБ.
В писмо до ръководителя на отдела за парични и капиталови пазари на МВФ Хосе Виналс управителят на БНБ е напомнил, че последният преглед на България по тази програма беше проведен през 2008 г. в рамките на консултациите по член IV на устава на МВФ и беше одобрен от Изпълнителния съвет на МВФ през март 2009 г.
В тази връзка и от името на българските власти управителят на БНБ е отправил искане за провеждане на FSAP като част от редовните консултации по член IV, предвидени за тази година, по възможност преди тях.
Отправянето на искане за регулярна оценка на българския финансов сектор от МВФ беше и сред приоритетните задачи на служебния кабинет.
"Искам да подчертая, че това не е извънредна, а редовна мисия. Такъв анализ на финансовата система трябва да се прави по договора, който имаме с МВФ, на 5 години, за последен път е правен през 2008 г., сега е времето да се направи отново," каза в събота икономическият вицепремиер Екатерина Захариева.
Президентът Росен Плевнелиев вече призова българските институции да разкрият "досиетата КТБ" и настоя за пълен преглед на активите на банката. Той поиска български и международни одитори да разследват и да установят точно колко голяма е "дупката" в банката.
В писмото на БНБ се посочва и поставянето на банковата група КТБ под специален надзор, като се подчертава, че от страна на централната банка са предприети всички необходими мерки за разрешаване на ситуацията и за ограничаване на системните рискове до посочената банкова група. В резултат банковата система остава здрава и нормалното ѝ функциониране е възстановено, твърди Искров.
Въпреки това една своевременна мисия на МВФ по Програмата за оценка на финансовата система ще спомогне за възстановяването на доверието в банковата система и запазването на финансовата стабилност, завършва писмото на управителя на БНБ.
Управителят на Българската народна банка Иван Искров се е обърнал към Международния валутен фонд с искане за организиране на мисия на МВФ за България по Програмата за оценка на финансовата система (FSAP), съобщиха от пресцентъра на БНБ.
В писмо до ръководителя на отдела за парични и капиталови пазари на МВФ Хосе Виналс управителят на БНБ е напомнил, че последният преглед на България по тази програма беше проведен през 2008 г. в рамките на консултациите по член IV на устава на МВФ и беше одобрен от Изпълнителния съвет на МВФ през март 2009 г.
10 коментара
Управителя досега бля, сега изведнъж се разработи.
При положение, че вече на никого в България не вярваме (в това число и на БНБ), не е лошо МВФ да провери и да се опита да даде, дет се вика, една независима оценка. Но много от цифрите те ги получават от нашите власти та колко всъщност и МВФ може в нашата тиня да разгледа…не е ясно :-)
Искров изглежда интелигентен човек. Изглежда. Лично аз очаквах да е по-работлив за тия 30 000 лв месечно, които взима за заплата.
Супер наглец. Ако си мисли, че и този път ще му се размине, значи в страната живее само рая. До края на живота си този тип ще ходи по съдилища заради КТБ. Незнанието не оправдава Искров! Гафа е при теб, а сигурно си и прибрал освен заплатката и едни парчки да си мълчиш, така че изчакай изборите и си подавай оставката, преди народа да те е линчувал.
ами той и да си подаде оставката, а и да не си я подаде - все тая. да не би депутатския му имунитет евентуално да го спаси от това, което го чака??? те ако не освободят съвсем скоро парите, някой от засегнатите добре ше го сготви.....
Добра идея. Едно време ръководството на БАН реши да направи външен одит и явно си мислеше да извлезе дивиденти, но резултатът беше неприятен сюрприз. И сега явно Искров очаква МВФ да му изпише вежди, но резултатът може и да го изненада.
Ама този още ли не е в затвора?
След като 6 години БНБ напъждаше фонда и по всякакъв начин сипеше обвинения към неговите експерти в подозрителност, неразбиране на местните "особености", че търсят "под вола теле", че системата е особено стабилна и не се нуждае от техните услуги, сега ги кани за да и изчистят кочината.....по-голямо лицемерие от това здраве му кажи... .htm
А по-долу само две седмици преди КТБ фонда не прозря никакви проблеми във финансовия сектор: http://www.imf.org/external/np/sec/pr/2014/pr14278
Искров просто иска индулгенция от МВФ. Естествено, очаква доклада да е положителен, след хубава почерпка за сметка на данъкоплатците. Дребнави номера за прикриване на бездействието в БНБ.
Досега квесторите трябваше да направят оценката на КТБ и Креди Агрикол и да започнат да разплащат!
Мисля си, че ако МВФ даде истината за българската банкова система, ще разберете, че в България повече от 5 000лв. в банка не трябва да се държат. Най-лошото е, че подозирам, че зад КТБ случая стои разчистване на сметки не само между П. и Мустака, на и по мое мнение Батман показа на противниците си, че не могат да вкарват в политиката гумени предпазни средства и им прасна един шамар зад врата, за да спрат да финансират конферансиета от чалгите. Всичко това показва, че "мутренството" от 90-те изобщо не е отминало.Напротив - мутрите управляват държавата чрез белите якички. Т.е в тази пародия на държава-село, пълна с бръснати тикви и чалгари правила йок. Опичайте си акъла, че "банковите кризи" тук май тепърва ще се задават. Не защото банките ни не са стабилни, но защото явно всеки може да си прави с тях каквото му скимне. Само мнение.