Ясни са и заместник-министрите на образованието
Началото на учебната година, оперативната програма и прилагането на закона за професионалното образование са сред приоритетите на екипа на Румяна Коларова


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Началникът на софийския регионален инспекторат по образованието Ваня Кастрева и професорите от Софийския университет - Николай Денков, и от Техническия - Валери Младенов, ще бъдат заместник-министри на образованието и науката. Това съобщи служебният образователен министър Румяна Коларова на пресконференция във вторник.
Ваня Кастрева ще отговаря за училищното образование, Николай Денков - за оперативната програма "Наука и образование за интелигентен растеж" и европейските фондове и програми, а Валери Младенов - за висшето образование и науката. Началник на кабинета на Коларова ще бъде Стойчо Стойчев, а на поста главен секретар се връща Красимир Вълчев, който има дългогодишен стаж в образователното министерство, но го напусна по времето на предишното правителство.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
4 коментара
Коларова ми е преподавала, очарован съм от знания и компетенциите и!
Много се радвам, че тя пое тази тежка задача.
Има доста голяма разлика между компетенциите на преподавател и тези на администратор от висок ранг, но да се надяваме че това е добро решение и ще израстнат ховите кадри за да може България най-накрая да има читаво управление.
До коментар [#1] от "naffoo":
Лакмусът, дали един министър е в час, е неговото отношение към частните училища и детски градини. Дотук госпожата усилено се прави на слънчасала по следните теми:
1. Съществува частно училищно образование и частни детски градини
2. Неговият подем се дължи в голяма степен на лошото управление на обществените, да се сетим само за поголовната липса на места в детски градини в големите градове, което се замаскира с груби статистически манипулации стил КТБ пред БНБ. Само за пример: Столична община осигурява места в детски градини само за 1 на 3 деца, а го изкарва 10% или 15% недостиг. Лъжльовци. Няма да ги опровергавам повече, омръзна ми 8 години да го правя. Ще изчакам системата да се разкапе до основи, както балона ВЕИ, балона КТБ, и тогава ще питам пак.
4. Държавта НЕ е в състояние да осигури образование на високо ниво за всички деца, които имат желанието и потенциала да се справят. В София годишно се раждат 15 000 деца. Добрите държавни гимназии са кои? СМГ, Английска, Немска, Френска, Испанска, НГДЕК. Дотук вързахме 1000 места, достатъчни само за истерия по кандидатстването, но не и за масово обучени на високо ниво.
5. На матурите след 4., 7. и 12. клас частните училища са изтикали държавните от първите 30-тина места в класациите и процесът продължава като булдозер. Не знам какъв му е гъделът на един образователен министър, да управлява един ден система, която ще излъчва примерно 5 държавни училища измежду най-добрите 50, както очаквам скоро да стане, но пък ще изразходва 100% от ресурсите. Аз бих се застрелял на негово място
6. Единствено решение -> парите следват детето в частната градина, частното училище, частната гимназия
Ако един министър увърта по въпроса като Мая Манолова за електроннто гласувне, значи турете му кръст. Нищо няма да направи, само ще ляляджийства и ще ни губи времето
"Няколко месеца по-рано, министерството успя да прокара и търг за платформа за електронно обучение в училищата за 7,2 млн. лв., отново със съмнително конкретни изисквания за продукта."
В тази посока трябва да се натисне педала ,защото децата будните от тях все повече губят интерес и доверие към закостенели преподаватели и остават с грешно впечатление ,че образованието и образоването по принцип са някаква досадна измъчваща дейност.
А по този начин ги губим за в бъдеще.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход