Общо 80 млн. лв. са събрани от отменената от съда такса ВЕИ
ДКЕВР още чака инструкции да прехвърли парите на бюджета
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Общо 80 млн. лв. са събрани за първите шест от 20-процентната такса върху приходите на вятърните и слънчевите централи, която Конституционният съд (КС) отмени наскоро. Това каза председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Боян Боев след заседание на регулатора в понеделник. Парите все още са в сметка на комисията, която чака указания от финансовото министерство как да ги прехвърли на бюджета.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
6 коментара
Ако 80 млн са 20% то как обясняват натрупаните 4 млрд дълг с ВЕИ-тата?
Това са общо плащания около 800 млн лева годишно (преди тази такса).
До коментар [#1] от "today ;)":
Нали не очакваш разумен отговор?
До коментар [#2] от "mrx10354190":
Много обичат да обясняват, че Бойко бил виновен задето присъединил толкова ВЕИ-та през 2012 и скочила цената на тока, отделно НЕК натрупала страшни задължения пак заради това. Ако приемем това за вярно, и че НЕК е плащала този ток изцяло от джоба си, без да го продава, то следва към момента да има натрупани 1,6 млрд, а те са около 3 пъти повече.
Значи тези обвинения са супер кухи. Цялата работа е "махнете ВЕИ-тата и дайте да строим АЕЦ, защото тока от ВЕИ е по-скъп, а от АЕЦ е евтин" - една от любимите лъжи на енергийната мафия.
А пък отделно са лъжите на другаря Боев от ДКЕВР, който твърдеше, че са намерили резерви и намаляше цената още и още. Сега защо същия говори за увеличение, и как изведнъж американските марици станаха виновни?
Фиксираните цени в договорите на "Ей И Ес - 3С Марица-изток 1" и "Контурглобал Марица-изток 3" представлявали държавна помощ, а фиксираната цена за Белене или за 7-ми блок няма ли да е държавна помощ?
Тия каквито нагли бяха - групата Ерменков, Куюмджиев, Стойнев, интересно как не се сетиха да вкарат закон, че предоставянето на държавна помощ не се брои за държавна помощ, ако е за проекти, от които са получили достатъчно тлъст рушвет.
До коментар [#4] от "today ;)":
До коментар [#3] от "today ;)":
Чия електрическа енергия е най-евтина?
На АЕЦ-а. Как, защо, какво е подписвано, всички знаем. За парите, срещу народа. Няма значение дали Тиквата, Мангала, Резняка или серГей го е подписал. Все ние го плащаме.
До коментар [#5] от "wyg53365051":
Евтина е енергията от централи, на които е изплатен капиталовия разход, и то ако оперативните разходи са ниски. За АЕЦ капиталовият разход е много голям, отделно понеже нямаме пари трябва да теглим дългосрочен кредит, с което на практика сумата се удвоява. Теглиш кредит 10 млрд евро за 20 години - трябва да върнеш общо 20 млрд евро. Това е положението. 20 млрд за 20 години прави по 1 милиард евро на година - това е само плащането към банката, отделно имаш разход за гориво, поддръжка, ремонти, модернизации, консултации, и всякакви други дефлорации. Отделно са разходите по отработеното гориво, като там имаш текущи разходи, и дългосрочни разходи, които за момента дори не се знае колко ще са, може и те да са милиарди.
Така че за евтин ток от АЕЦ просто забрави в съвременни условия. Преди време може и да е било евтино, когато руснаците са ни давали евтино някакви скапани реактори, гориво за тях, и са взимали обратно отработеното гориво за да си правят бомби. Сега никой нищо не дава безплатно, даже напротив, за всичко искат двойна, тройна и четворна цена. Неслучайно в САЩ започнаха да затварят работещи АЕЦ, при това по чисто финансови причини, и като цяло в света много проекти за нови АЕЦ глътнаха вода.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.