Около 568 млн. евро са отпуснати като кредити към малки и средни фирми в България по двете схеми – гаранционната и нисколихвената, на инциативата JEREMIE към края на юли 2014 г. Това показват индикативни данни към тази дата на офиса на Европейския инвестиционен фонд (ЕИФ) тук. С тези средства са финансирани над 6800 компании (виж инфографиката).
Гаранционната схема, която започна реално да работи от октомври 2012 г., е усвоена напълно и предоставянето на заеми по нея е приключило. Срокът й беше до 31 март 2014 г. При нея ЕИФ предостави общ гаранционен портфейл от общо 60.2 млн. евро на банки, кандидатствали пред фонда и одобрени за партньори (Уникредит Булбанк, Райфайзенбанк, ОББ, СИБанк и Прокредит банк), като те отпускат кредитите със собствен ресурс.
Въз основа на тези гаранции банките имаха възможност да отпускат заеми с изисквания за по-ниска степен на обезпеченост в сравнение със стандартните им условия. Именно предоставянето на качествени активи за обезпечения е едно от затрудненията пред малките и средните предприятия в кризата предвид и обезценяването на самите активи. Данните на ЕИФ показват, че средната обезпеченост по портфейла по JEREMIE I е 48%. Обичайно исканите от банките обезпечения са над 100%.
Над 2/3 от средствата по нисколихвената схема, която започна през първото тримесечие на 2013 г., са усвоени. Срокът й е до края на 2015 г. При нея основно изискване към банките е да отпускат кредити с лихви, наполовина по-ниски от стандартните за съответната банка. Към края на юли среднопретеглената лихва, при която са се отпускали заемите по JEREMIE II, е била 3.9% спрямо 8.1% средно за пазара.
Банките партньори по нисколихвената схема са Алианц банк, ПИБ, Сосиете Женерал Експресбанк, Прокредитбанк, Уникредит Булбанк, Райфайзенбанк, Банка ДСК. На интернет страниците на банките този тип кредити присъства в продуктовите им секции за малки и средни предприятия с изключение на Уникредит Булбанк. Тя напълно е приключила ресурса по програмата. Според източници на "Капитал" ПИБ също е разпределила средствата, Алианц банк и Райфайзен имат още малко, за да изпълнят на 100% портфейла си. Още ресурс по схемата имат и Сосиете Женерал Експресбанк, Прокредитбанк и Банка ДСК.
И по двете схеми се финансират проекти за инвестиционни и оборотни цели от всички сектори на икономиката. Средствата не може да се използват за рефинансиране на вече съществуващи задължения по кредити или към доставчици.
Двете схеми са по инициативата "Съвместни европейски ресурси за микро-, малки и средни предприятия, JEREMIE" и се осъществяват чрез оперативна програма "Конкурентоспособност", като са за изминалия програмен период 2007-2013 г. Съфинансирани са от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие и от националния бюджет. ЕИФ е управляващият орган по инциативата JEREMIE.

Около 568 млн. евро са отпуснати като кредити към малки и средни фирми в България по двете схеми – гаранционната и нисколихвената, на инциативата JEREMIE към края на юли 2014 г. Това показват индикативни данни към тази дата на офиса на Европейския инвестиционен фонд (ЕИФ) тук. С тези средства са финансирани над 6800 компании (виж инфографиката).
5 коментара
Брaво.Успешно усвоявaне.
570 млн. са едно нищо. Тук за интриги и игрички кой по-бърже ще сурне банката, дето си я е нарочил, плащат милиарди. Инстанциите де, от нашия джоб, а ние си мълчим.
Тази програма е единствено за подпомагане на банките и нищо друго.
На пръв поглед получателите по програмата плащат по-ниски лихви, като разликата се покрива на банката от евромънитата - в това по принцип няма лошо.
Проблемът е, че Джеремито намалява конкуренцията между банките и ги прави лениви, а в някои случаи на наша местна почва влизат в кофти сфеми, които при нормални бизнес условия едва ли биха го направили.
Не става въпрос за "гнилите ябълки", а за местните подебления на реномирани европейски банки, които покрай Джеремито позахлебиха аверите на висшия мениджмънт и изкривяват бизнес средата.
До коментар [#2] от "султана глаушева":
Даже тези 570 млн са за две години :
т.е. - "на едно нищо - половината".
До коментар [#4] от "apostol234":
Да бе, да! Има пари, дето винаги ги има - за интриги, золуми, партийни машинации и други тотално вредни мероприятия. Има и пари, дето никога ги няма - за наука, образование, здравеопазване, подкрепа на малкия бизнес. Или ако ги има, те са математически чудеса - както ти добре го нарече - половината от нищото :).