Минималните осигурителни прагове са тежест за бизнеса, но защитават работещите, гласи изследване на БАН и ЕСТАТ за влиянието на минималните осигурителни доходи (МОД), поръчано през януари от министерството на труда. Според авторите му в него са анкетирани 2525 работодатели и 3500 работници.
Кризата е само удобно оправдание
Над 44% от работодателите смятат, че механизмът на праговете е бил неадекватен в периода 2009 - 2013 г. (по време на кризата), като в сравнение с предишния период (2003 - 2008 г.) негативните мнения са се увеличили. По-голямата част от бизнеса смята, че системата с минималните прагове увеличава недекларираната заетост. Според изследването 12% от работодателите са заявили, че преназначават служители на длъжности с по-ниски прагове, 23% - на непълно работно време, 14% предлагат фиктивни договори (и доплащане на ръка), а 4% директно признават, че наемат работници без трудови договори. По оценки на самия бизнес тези проценти вероятно са двойно по-високи.
Въпреки че определя като разбираемо негативното отношение на работодателите заради нарасналите разходи за труд, ръководителят на изследването Емилия Ченгелова от БАН хвърля изцяло върху тях проблема с т.нар. сива заетост, защото кризата им е послужила като "удобно оправдание за преминаването в сивия сектор". "Работодателите са в състояние да открият вратички във всеки член на законодателството, които им позволят да го заобиколят. Това е характерно за тях", обобщи Ченгелова.
Другите не разбират
За разлика от други изследвания и повечето експертни мнения за екипа на БАН ръстът на минималните прагове не е фактор за увеличаването на младежката безработица и за освобождаване на нискоквалифицирани работници (виж друг анализ на стр. 8). ЕК също на два пъти предупреди за такива последици от нарастването им, подобни препоръки изрази и МВФ.Представяйки изследването, Ченгелова заяви, че с него тези притеснения се опровергават, тъй като според "анализа" праговете не само нямат негативни ефекти, но защитават правата на хората, полагащи нискоквалифициран труд, допринасят за спазване на трудовото и осигурителното законодателство, както и за коректното заплащане на труда на наетите и начисляването на осигуровки върху реалните възнаграждения.

Минималните осигурителни прагове са тежест за бизнеса, но защитават работещите, гласи изследване на БАН и ЕСТАТ за влиянието на минималните осигурителни доходи (МОД), поръчано през януари от министерството на труда. Според авторите му в него са анкетирани 2525 работодатели и 3500 работници.
43 коментара
След като прочетох този материал вече не ми се струва толкова скандално онова изказване на Симеон Дянков за БАН и "феодалните старци".
БАН трябва да се банне!
До коментар [#1] от "val71":
Путин разпусна руската академия на науките, точно защото видя очевадното, че тя не дава нищо на руската наука. Но това естествено се премълчава от привържениците на "силната държава", така както винаги премълчават за Орбан, че въведе в Унгария плоския данък и съкрати с 1/3 броя на депутатите в парламента. И пак както премълчават, че в социалистическа франция 1/3 от учениците се обучавт през частни лицеи, финансирани на равна нога с държавните училища. И пак както премълчават, че социалистическа Швеция отказа и стотинка субсидия за закъсалите СААБ и Волво. И пак както премълчават, че новозеландските социалисти още преди 30 години отмениха всички земеделски субсидии, с което превърнаха затъващото си селско стопанство в кошмар за субсидираните по цял свят фермери.
Баняджиите виждат в регулираната икономика шанс да се наместят в някой опушен чиновнически кабинет, където да им дадат да разписват разрешения и др. бумаги, предприемачите да им се редят на опашка пред вратата, а нашите тук-таме да изтърват по едно: "А сега се върни обратно и почукай, да се научиш как се влиза при началник!" и "Хайде, сложих ти резолюцията на молбичката, влачи и следващия път да носиш едно агне!"
Има си хас според поръчаното от Министерството на труда изследване бизнесът да не е виновен за нарастването на сивата заетост, ами да са те.
Ако искат могат да вдигнат прага още и МРЗ да направят 1000лв и да се чудят пак защо се увеличава безработицата и сивата заетост и да обвиняват за това бизнеса.
До коментар [#3] от "cinik":
Ако БАН се разпусне-кой ще го замести и би ли имало фатални последствия ?
До коментар [#5] от "kapitalcho":
Точно по това ще се разбере най-добре, дали е бил полезен с нещо през цялото време. Според мен, никой няма да забележи липсата му.
До коментар [#3] от "cinik" - как измисли "новината", че Путин бил разпуснал Руската академия? Що за жълто въображение? Не само че не я е разпуснал, ами обявиха стимули за младите учени и докторанти...
До коментар [#3] от "cinik":
Ти си един манипулатор. От обикновените, дори ти липсва оригиналност.
Руската академия на науките не е закрита от никого. Увери се сам.
https://www.ras.ru/index.aspx
До коментар [#8] от "birnic":
%BD%D1%8F%D0%B5%D0%BC%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BA%D0% BE%D1%80%D0%B8%D1%84%D0%B5%D0%B8-%D0%BD%D0%B0-%D1% 80%D1%83%D1%81%D0%B8%D1%8F/a-16966773
До коментар [#7] от "putlernopassaran":
Разминало им се е в последния момент.
http://www.dw.de/%D0%BD%D0%B5%D1%81%D0%BC%D0%B5%D0
Не че е нужно да да закрива, но по принцип има алтернатива на БАН - университетска изследователска дейност и частна такава, където учените ще имат по-голям стимул да са ползотворни, защото това ще носи директно полза на тези, които ги финансират.