Част от изтеглените депозити са се върнали в банковата система
В същото време кредитирането отново е отчело спад през юли
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
През юли част от изтеглените депозити са се върнали в банките. След като месец по-рано бяха изтеглени малко над 1 млрд. лв. от банковата система, впоследствие е имало връщане на средства по влогове. Данните на БНБ от паричната статистика за юли 2014 г. показват, че нарастването на депозитите е с 369.1 млн. лв. общо за фирми, домакинства и финансови предприятия. В същото време кредитирането отново е отчело спад.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
10 коментара
добре ,че няма яснота , че ако има яснота ,нещата ще експлодират
БНБ,вместо да предприеме мерки за оправяне на батака,прави само анализи и предположения.Сякаш само това е работата на Нацоналната банка,да гледа безучастно отстрани.
Лъжат и замазват нещо. По публична информация....преди началото на кражбата на КТБ от КОЙ е имало обща депозитна маса 44 млрд лева, сега са 38 млрд лева и намаляват?
Част от изтеглените
депозити са се върнали в
банковата система - ама австрийската :)
Публикувано през m.capital.bg
До коментар [#4] от "Offshore Banking":
Много точно, но и немска, швейцарска...дори Словакия и Унгария са добри убежища за депозити. Примера от 44 на 38 млрд лв. депозитна маса е за банките опериращи на територията наречена България.
На тази статистика на БНБ вярвам, колкото на контролът им към банките, и колкото на Искров, че КТБ е добре ликвидна и стабилна банка няколко дни преди да каже, че са изнасяни пари с чували :))))
Аз не виждам особена новина в това. Така или иначе хората и фирмите, които са имали депозити или влогове и са ги изтеглили не защото са планирали покриване на някакъв разход, а заради сигналите, започнали от слухове и дане забравяме и изказвания и статии в медиите и затвърдени от БНБ, прокуратура, МВР и т.н., или трябва да си държат парите под дюшека или пак да ги върнат в друга банка, която внушава по-голямо доверие. Така че, случилото се е естествено и логично, поне докато процеса около КТБ, държан в такова неустойчиво положение от БНБ, не докара не дай Боже и по-големи последствия, които да засягнат финансовата стабилност.
Лошото е в загубата на доверие във всички нас, към посланията и изказванията на ръководството на БНБ - кога да им вярваме, когато ни казват всичко е ОК, системата е една от най-стабилните в Европа, или когато казват, че изненадващо за тях, дето получават он-лайн информация за всички по-сериозни кредити и за целия кредитен портфейл на всички банки, се е отворила една дупка от 3-4млрд и трябва да има отнемане на лиценз.
По даните от графиката на БНБ се вижда,че депозитите юни намалят с 1 милярд и 44 милиона,а юли в системата се връщат обратно 369милиона.Като се има в предвид,че досега депозитите се увеличаваха с 300-400мил. ежемесечно,това значи,че 1 милярд са се насочили или към имоти или към чужди банки.А като гледам настроенията във форумите,тази тенденция,ще се запази за близкото бъдеще.Кой е виновен за това,тепърва ще се изяснява.
Друго също е важно,че лошите и преструкторирани кредите минават 22%(над 9.6мрд)Като чета в коментари,се налага формулата(поне за нормалните държави)че банкова система с над 12%лоши кредити се смята за нестабилна.Защото от тези 9,6мрд въобще не е ясно какво може да се събере,при положение,че активите на ипотечните кредити са се обезценили,а за потребителски навярно е и по-зле,защото кредитополучателите или са в чужбина или са в сивият сектор(както и гарантите им)Та дупката от 9,6мрд е доста повече от коментираните за КТБ 3,6мрд гарантирани вклогове.
АБЕ ГОЛЕМИ СТЕ СПЕЦОВЕ всички. Да изнамерят кредитополучателите на тея гнили кредити от кредитния регистър и да търсят парите от тях и техните собственици. Ако не могат да ги съберат банката фалира и се разпродават активите, но определено трябва да има хора в затвора иначе няма шансове за тази държава , това е. Определено се знаеше отдавна че тази банка не е читава. Понеже кредитите са невъзвращаеми май ще трябва да фалира , освен ако някоя чуждестранна банка не я купи и възстанови, това са вариантите, други няма...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.