процента от дължимите плащания са получили предпочетените фирми, други са взели под четвърт от парите си.
Националната електрическа компания (НЕК) е платила малко над половината от тока, който е получила от производителите през първите седем месеца на годината. Това става ясно от справката, публикувана на сайта на Министерството на икономиката и енергетиката, след като приключи назначената от вицепремиера Екатерина Захариева проверка.
Данните показват още, че докато някои дружества са получили почти всичките си пари, на други им е платено по-малко от четвърт от дължимите суми. Най-изрядни изглеждат плащанията към тецове, които работят на въглища. Според източник на "Капитал" инструкциите на Българския енергиен холдинг (БЕХ) към НЕК са били именно такива - да се плаща на фирми, които осигуряват работа на миньорите. С две изключения - американските "Контур глобал Марица-изток 3" и "Ей И Ес - 3С Марица-изток 1", които работят с български лигнити, са сред най-ощетените. В същото време видинският ТЕЦ, който използва вносни въглища, е сред фаворитите. Като цяло, като се изключи държавната ТЕЦ "Марица-изток 2", се оказва, че НЕК е платила най-много на фирми, свързани или с Христо Ковачки, или с бизнес партньорите Георги Христозов и Борислав Лоринков.
Познат любимец
Най-много от парите си (91%) е взела ТЕЦ "Марица-изток 2", което едва ли е изненадващо, като се има предвид, че е собственост на БЕХ. Четири от следващите шест дружества се контролират от Христо Ковачки. Формално собственици на ТЕЦ "Бобов дол", "Брикел", "Топлофикация - Сливен" и "Топлофикация - Перник" се водят различни дружества, повечето от тях доскоро с офшорна регистрация. След като в началото на годината влезе в сила закон, който забранява на офшорки да развиват определени дейности в страната (включително такива, които изискват енергиен лиценз), фирмите на Ковачки започнаха да сменят номиналния си собственик с такъв, регистриран в страни от ЕС като Великобритания или Кипър. От списъка се вижда, че топлофикациите от групата на Ковачки, които използват газ, са сред най-потърпевшите от забавените плащания на НЕК.
Ковачки е известен основно като собственик на въглищни мини (на практика всички без държавната "Марица-изток"), няколко централи на въглища, всички средноголеми топлофикации (освен тези в Сливен и Перник също в Бургас, Враца, Плевен, Велико Търново, Габрово и Русе), както и на други предприятия извън енергетиката. Звездата му изгря по времето на кабинета "Сакскобургготски", но развитието на бизнеса му показва, че се чувства удобно и при другите управления. През 2007 г. основа своя политическа партия - "Лидер", която почти прескочи бариерата за влизане в европейския и българския парламент. Връзките му с БСП изплуваха преди изборите миналата година, когато журналистическо разследване показа, че работниците в мините му са притискани да гласуват за социалистите. За изборите през октомври тази година пък "Лидер" направи коалиция с "България без цензура" на бившия телевизионен журналист Николай Бареков.
От групата излязоха и със съобщение до медиите. Според него към края на юли 2014 г. задълженията на НЕК към "Топлофикация - Перник" са двойно по-големи от посочените в справката. "Интересен е фактът, че "Булгаргаз" начислява лихви за забавените плащания на "Топлофикация - Плевен", но в същото време НЕК не приема лихвите за забавените плащания към "Топлофикация - Плевен"," се казва още съобщението.
Кой още печели
Не по-малко интересни са и другите две дружества високо в списъка с най-големи плащания от НЕК - ТЕЦ "Свилоза" и "Видахим". Формално компаниите имат различни собственици. До 2003 г. ТЕЦ "Свилоза" беше част от едноименния производител на целулоза, но сега като акционери с по 50% фигурират Socolex LLC със седалище в Хонконг и IT Consruction LTD с адрес на управление в Делауер. Във "Видахим" мажоритарен акционер е "Пристисгруп - водно строителство" (близо 74%).
Според източници на "Капитал" обаче собствениците на ТЕЦ "Свилоза" са свързани с тези на "Видахим", а основните фигури зад тях са Георги Христозов и Борислав Лоринков. Първият е заемал различни ръководни длъжности в държавната енергетика. Допреди две седмици беше в съвета на директорите на БЕХ, където беше назначен по времето на правителството "Орешарски". Преди това, от края на 2007 г., той беше изпълнителен директор на ТЕЦ "Марица-изток 2". От октомври 2013 г. до средата на юли тази година беше и член на съвета на директорите на АЕЦ "Козлодуй". Христозов продължава да е в борда на "Мини Марица-изток".
Още преди приватизацията на "Брикел" Христозов е бил изпълнителен директор на предприятието. След като дружеството е приватизирано, Христозов е поканен от Лоринков да инвестират във "Видахим" и така той става миноритарен акционер и изпълнителен директор на дружеството. Преди да влезе в държавната енергетика, той прекратява дяловото си участие, но в енергийните среди упорито се говори, че е сред реалните собственици на видинското предприятие.
Лоринков пък стои зад русенската "Пристисгруп - водно строителство". Пак с него се свързват фирмите "АВВ електрифициране" и "Енерджи маркет", които търгуват с електрическа енергия, въпреки че формално собствениците са други.
През последните десетина години Христозов и Лоринков са се радвали на политическа опека най-вече от БСП, въпреки че подкрепа им е оказвана и от други цветове управляващи. Така например между 2009 и 2013 г. Лоринков беше парламентарен сътрудник на депутата от ГЕРБ Пламен Тачев.
Нов механизъм за разплащане
Предстои да се изработи механизъм за равномерно разплащане с всички участници по веригата на производство и доставка на електроенергия съобразно постъпленията в НЕК. Това каза Екатерина Захариева след приключване на проверката. Според министъра на икономиката и енергетиката Васил Щонов обаче държавната компания разполага едва с 50% от средствата, необходими да се разплати с производителите на енергия. Дружеството губи по 50 млн. лв. месечно заради ценовите решения на енергийния регулатор, чиято цел беше да се предотврати поскъпването на тока за бита.Прикачен файл
процента от дължимите плащания са получили предпочетените фирми, други са взели под четвърт от парите си.
Националната електрическа компания (НЕК) е платила малко над половината от тока, който е получила от производителите през първите седем месеца на годината. Това става ясно от справката, публикувана на сайта на Министерството на икономиката и енергетиката, след като приключи назначената от вицепремиера Екатерина Захариева проверка.
9 коментара
Сефте.
Честито на коалицията на ББЦ и новоприсъединилите се!
Дето се вика няма непорочни политици. Въпроса е да спазват добрия тон и да се стараят да не крадат прекалено от хората и да не посягат на бедните. Принципа на Робин Худ е добър пример
Ся ше плаща на уестингхаус за атомната бомба дето ни я готвят.
Край нямат глупостите и нерешените въпроси в тази държава!
Стойнев! Стойнев! Стойнев! Титаните на корупцията и на зависимостите. Сега да се коалира с Бареков и да се "гушнат" в следващия парламент. Това държава ли е?!
Да излязат сега Станишев, Стойнев и Орешарски, и да обяснят защо така. Че да не ги търсят после като мистър Икономика, Цветан Василев, с Интерпол.
Да излязат и Куюмджиев, Таско Ерменков, и другите подлоги на енергийната мафия.
А на пенсионерите, неграмотните и другите с ниски доходи - основните избиратели на БСП, можете да им честите по-високите цени на тока, няма да е зле да им обясните, че шоковото увеличение е благодарение на безкрайната алчнотия на другарите, и на безкрайните им лъжи.
Престъпна схема и крадене от нас, така е като регулаторът ни - ДКВЕР е куц...
Същата тъпня като БНБ и КФН
Публикувано през m.capital.bg
Той началник-смяната в "Бобов Дол" обясняваше на работниците, че работят добре с БСП и трябва да ги подкрепят.