И последната задържана по делото за източването на 206 млн. лева от Корпоративна търговска банка (КТБ) – зам. главната счетоводителка Борислава Тренева-Кючукова, бе окончателно освободена от ареста от Софийския апелативен съд (САС) в четвъртък. Тя, както и главната счетоводителка на банката Мария Димова, вече е на свобода срещу парична гаранция от 3000 лв., определи САС.
С различно виждане
Втората инстанция не споделя виждането на първата, че няма дори обосновано предположение Тренева и шефката й Мария Димова да са участвали в престъплението. Според САС
по делото има данни, според които двете обвиняеми са замесени в източването, но няма основания да продължат да бъдат задържани. Тренева бе в следствения арест, а Димова - под домашен арест. Затова и мярката за неотклонение е парична гаранция, а не най-леката - подписка, както бе постановил Софийскиятградски съд (СГС).
Миналата седмица прокуратурата обеща да протестира определението на СГС, защото противоречало на изводите на предишния състав на САС, който преди месец остави Тренева в ареста и потвърди домашния арест за Димова. В четвъртък обаче бившият апелативен прокурор на София Вичо Вичев изненадващо поиска домашен арест и за двете обвиняеми, пише изданието legalworld.bg.
Аргументите
Прокурор Вичев е заявил заяви пред САС, че първата инстанция е направила "фрагментарен, повърхностен и на моменти противоречив анализ на доказателствата", за да приеме, че е разколебано обоснованото предположение двете обвиняеми да са помагали на Цветан Василев в присвояването на 206-те милиона лева от КТБ. По думите на Вичев СГС е дал вяра на едни доказателства, като е изключил напълно други, а нямал това право в производството по определяне на мерките за неотклонение.
Защитата пък е обърнала специално внимание на последните показания на друга обвиняема – главната касиерка на КТБ Маргарита Петрова, която бе пусната от ареста с подписка. Тя същност си е променила първоначалните показания - първо е твърдяла пред разследващите, че лично е занесла на ръководството на "Бромак" 206 млн. лева, а впоследствие – че е давала парите постепенно на Димова и Тренева.
Освен Димова, Тренева и Петрова по делото КТБ обвинения имат още мажоритарният собственик на банката Цветан Василев, който е в неизвестност, изпълнителните директори Илиан Зафиров, Георги Христов, Орлин Русев и Александър Панталеев, шефът на управление "Кредитиране" Георги Зяпков и подуправителят на БНБ Цветан Гунев.
Прокуратурата смята, че обвиняемите са съучастници за умишлената безстопанственост в КТБ, която е довела до щети в особено големи размери.
Преди три дни стана ясно, че част от имуществото на Цветан Василев и съпругата му вече е под запор. Банкерът се издирва и през Интерпол.
И последната задържана по делото за източването на 206 млн. лева от Корпоративна търговска банка (КТБ) – зам. главната счетоводителка Борислава Тренева-Кючукова, бе окончателно освободена от ареста от Софийския апелативен съд (САС) в четвъртък. Тя, както и главната счетоводителка на банката Мария Димова, вече е на свобода срещу парична гаранция от 3000 лв., определи САС.
10 коментара
Цялата версия за КТБ от началото до края е само предположение !!! За престъпната небрежност до тук добре ,а по натам само
гръмки и ясни предположения рефлектиращи по банковата и финансовата стабилност на страната , а за това предявени обвинения и арести няма !!!
интересно, в сайта на интерпол, в секцията за издирвани лица цветан василев липсва
Пеевски и Бареков изпапкаха поне по 300 М и не ги закачат, взели да арестуват касиерки и чистачки.
А Цацаров кога ще го разследват или това, че е избор на Герб го оправдава за всичко!?
Нищо чудно няма, У НАС ВСЕКИ КОЙТО МОЖЕ ДА СИ ПЛАТИ Е НЕВИНЕН, НЕЗАВИСИМО КАКВО Е НАПРАВИЛ !!!!!
Дали скандала Пеевски или нещо друго,пак щеше да се стигне до сегашната ситуация.Ясно е че Цветан Василев се е финансирал от депозитите,защото той кредит може да вземе на много по-малък% но ще е обвързан с някой,трябва да дава отчет за направените рзходи и т.нА при лош развой на нещата ,ако е раздал кредити на негови фирми,минавайки пред някои кухи фирми,той нищо няма да върне.Но да плаща 8%,а доходноста на капитала му да е 1,2%(бизнес инвестициите му са свързани първоначално с много разходи и малко приходи,докато успее да завладее пазара,само,че в дългосрочен план нещата са непредвидими,заради политическата и обвързаност) както писа капитал преди време,може само докато има постоянен приход на депозити.Такъв явно е спрял и нешата вече са били предопределени.
До коментар [#2] от "bgh39357253":
45587
да ти помогна малко:
http://www.interpol.int/notice/search/wanted/2014-
Чете човек почти всеки ден различни материали за КТБ и въпреки това липсва информация за това какво е реалното положение.
Изглежда не само читателите, но и тези, които имат вменено от закона задължение да контролират, да изискват и да добиват точна информация, на основата на които дейности да вземат управленско решение, до мопмента само отлагат и нагнетяват обстановката.
И тук е големия за мен въпрос, защо тези, на които ние плащаме, при това едни доста добри заплати, не могат или не искат да се произнесат. Неизбежно, предвид цялото развитие на случая, аз поне, а видяхме и много други, включително доста компетентни във сферата личности оставаме с впечатление, че са свързани по някакъв начин било с управляващите КТБ, било с противниците на това управление, а може би и с двете страни, пък макар и разместено във времето и това ги поставя в много неудобно положение.
Но удобно или не, отлагането и затягането на случая не вещае нищо добро за тях и за съжаление и за нас, дори и да не сме вложители, а обикновенни данъкоплатци.
До коментар [#2] от "bgh39357253":
В сайта нва интерпал го има влез и виж и тогава пиши.
как така някои който е давал пари на някой друг и то за 200 милиона прокуратурата го пуска срещу подписка. и как не е задържан този на който са му дадени тези пари...........
според мен прокуратурата също е полузила от тези милиони някой милион и резултатът е налице.
една частна фирма или банка, която е разграбена не трябва по никакъв начин да се спасява от данъкоплатците. има държавен фонд и частни инвеститори.
държавата никога не трябва да емитира облигации за спасяване на банката....
Има ЕСМ от ЕУ, както посочих държавен фонд и тези пари по правило трябва да отидът за депозитите на хората.
отговорните са, Ръководството на банката, надзорният съвет, на Банката и БНБ и в частност искров като шеф на БНБ който би трябвало да знае какво се случва тъй като има квартални и годишни отчети.
за какво е този надзорен съвет, за какво е одиторството, за какво е икономическа полиция и организацията с борба със финансови измами, за какво е интерпол и ЕУ институцииите.
Прокуратурата трябва да издаде заповед за задържане или забрана за напускане на страната на лицата от обикновения чиновник който там каквото е правил до надзорният съвет както и мениджмънта на банката и дори собственикът който по ако е той разбира се е задържал или взел пари от банката. И тези лица трябва да се подведът под отговорност както и ръководството на БНБ.......