Кадастърът става достъпен през нотариусите
От 1 септември необходимите документи за имотни сделки ще могат да се набавят дистанционно


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Ваденето на кадастрална скица, необходима при сделки с недвижими имоти, вече ще може да се извършва не само на място в едноименната агенция, но и в нотариалните кантори. От 1 септември те имат безплатен електронен достъп до регистрите на държавното ведомство и ще могат да предоставят набор от услуги на цена, с 30% по-ниска, отколкото събира за тях агенцията при обслужване на гише. Това е улеснение за потребителите, които ще могат по-бързо да си набавят необходимия документ. Облекчение е и за агенцията по кадастър, окупирана от опашки, която обаче може да усети и негативен ефект върху приходите си. По закон през тази година тя трябва да събере 17.5 млн. лв., а таксите от издаването на скици и схеми от кадастъра са най-големият й източник на средства. Нотариуси очакват, че предоставянето на допълнителни услуги ще увеличи приходите им. Повечето работа покрай документите от кадастъра може да доведе и до наемането на още служители в канторите.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
13 коментара
Крайно време беше, то досега едно разхождане ... бягай за скица, бягай за оценка.
Това е добра новина.
Поне ще се съкратят усилията на хората...
А данъчни оценки, кога? А?
От гледна точка на гражданина имаме едни ненужни усилия, който влагаме в наглед ненужни процедури, в голямата си част е и така, но като специалист, който се занимава с геодезия и съпътстващите я дейности, съвсем отговорно мога да кажа, че тромавия административен апарат се оказва най-добрия защитник на собствеността, при абсолютната липса на доверие в съдебната система, включително и някои нотариуси.
Та новината е добра от определена гледна точка, от друга гледна точка може да окаже трагедия. При приет закон, доказателството за това коя гледна точка е по-добра ще се докаже емпирично - дано да имаме повече ползи, отколкото вреди.
много добро начало ,само още не мога да си обясня защо нотариуси трябва да вземат за един подпис процент от сделката или стойността на имота ,подписа си е подпис и не струва хиляди лв ,в САЩ нотариус става всеки неосъждан гражданин и таксата за подпис под сделка и заверка на това е 10 долара , от там нататък са комунистически изцепки останали от бай Тошово време ,защо нотариусите не вземат за всичките си услуги по 5 лв ,а % от сделката ,докога те ще са най богатите фирми по места ,това е държавен официален рекет
До коментар [#6] от "tur671":
Май нещо а?!?
Против правната система а? Още малко и против съдебната май, май...
Капитал пропуска няколко "малки" подробности в тази положителна новина - например че това ще е възможно само за населени места с влязла в сила кадастрална карта. Които са по-малко от 20% от територията на България. А ако сте в София и искате да продадете имот в Хасково, така или иначе ще трябва да отидете при нотариус в Хасково. На всичкото отгоре нотариусите могат и да пропуснат проблеми с имота или пък тези проблеми да лъснат точно преди дълго чакана сделка. Както написа [#5], тромавостта на системата засега е гарант за собствеността при съмнителни институции. На всичкото отгоре така уж приетият закон, който въвежда тази възможност е приет без подзаконови актове и наредби, и много неща не са уредени, но в близко бъдеще не се очаква да се приемат. Както знаем риба се лови в мътна вода и щеше да е хубаво Капитал, вместо да възхвалява нововъведенията, които между другото са кошмарно изпълнени в техническо отношение, да погледне малко по-дълбоко в нещата, а не само да се плъзга по повърхността.
Това е нелоша идея. Гишета има по едно в областния град, нотариуси има по няколко дори в малките градчета. Държавният служител в кадастъра въвежда едни данни в информационната система, същото може да прави онлайн и (помощник-)нотариусът. Ако на 1 от 100 случая възникне някакъв усложнен казус, тогава държавният служител може вече да се намеси и точно това ще е ефективният му принос, а не сверяването на лична карта и проверките в ИКАР по цял ден.
Аз съм изцяло ЗА, като принципът трябва да се пренесе за ред други услуги, където националното "покритие" с гишета е проблематично.
Нотариусите пак си уредиха папкане, бюджетът е разбит и едва ли някой ще намали парите, които се очаква да внесе в бюджета кадастъра. Това ознчава, че ще се орежат разходите, като по стандарт се режат парите за капиталови разходи и за поддръжка и надграждане на информационните системи. Тоест чакайте пълна кадастриална карта на България някъде към 3000 година.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.