2660
лв. осигурителен таван от догодина предлага КНСБ.Държавните служители сами да плащат социалните си осигуровки. Това се предлага в работен документ на Националната агенция за приходите (НАП), който е бил обсъждан на закрито заседание на Консултативния съвет за оптимизиране на осигурителната система. Мярката би засегнала 150 хил. души. В момента държавата поема на 100% социалните и здравните им осигуровка.
Неформално предложение
По информация на "Нова телевизия" в документа е записано, че чиновниците трябва да плащат своите осигуровки за пенсия, както е в частния сектор – 60% от вноската се поема от работодателя, а 40% - от работника. По думите на говорителя на приходната агенция Росен Бъчваров това е неформално предложение и не е официална позиция на НАП.
Изготвеният от приходната агенция документ съдържа и други промени в осигурителната система. Предлага се плавно увеличение на осигуровките за всички работещи, задължителни осигуровки за майчинство за всички самоосигуряващи се, както и невнасянето на осигуровки да бъде обявено за престъпление.
От бизнеса подкрепят идеята държавните служители да си плащат сами социалните осигуровки, но искат освен вноските за пенсия да внасят и за здраве."Невнасянето на осигуровки от страна на служителите в публичния сектор създава неравноправно конкуриране между работодателите от частния сектор и публичните институции", обяснява председателят на БТПП Цветан Симеонов.
От синдикатите също подкрепят предложението, но при едно условие. "Ако трябва държавният служител да внася солидарно своите осигурителни вноски, би било редно да получи такова увеличение на възнаграждението, с което да покрива процента, който трябва да внасят", коментира Нели Христова от КТ "Подкрепа".
И още предложения
По-рано през седмицата отново "Нова телевизия" публикува информация от друг работен документ на НАП, с който се иска двойно увеличение на минималния месечен размер на осигурителния доход за регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители. Те предлагат той да бъде вдигнат до 420 лв., като промяната ще засегне около 35 хил. души.
По време на Консултативния съвет за пенсионната реформа предложения са давали и останалите участници. Така например представител на пенсионните фондове е предложил хората, които не работят, защото не искат, да не получават социални помощи и пенсии. Също така е поискано давността за погасяване на данъчни задължения да се удължи от 5 на 10 години.
КНСБ пък предлага таванът за осигуряване да стане 2660 лв. от догодина, а вноската за фонд "Безработица" да се увеличи с 1 процентен пункт до 2%.
Идеята за промяна на осигурителния модел при чиновниците беше лансирана още в края на 2011 г. от тогавашния финансов министър Симеон Дянков. Негово беше предложението държавните служители, включително тези, които работят в силовите ведомства като МВР, МО и ДАНС, сами да плащат и за пенсия, и за здраве. Опитът за реформа изкара данъчните на протест.
В момента системата на общественото осигуряване не е балансирана, тъй като разходите за нея са много повече от приходите. Данните сочат, че приходите от осигурителни вноски се увеличават, като за пет години разликата е с 500 млн. лв. Увеличават се обаче и разходите – с над 1.3 млрд. лв. за пет години, с което трансферите и субсидиите от централния бюджет за ДОО през 2013 г. са нараснали до 4.703 млрд. лв.
2660
лв. осигурителен таван от догодина предлага КНСБ.Държавните служители сами да плащат социалните си осигуровки. Това се предлага в работен документ на Националната агенция за приходите (НАП), който е бил обсъждан на закрито заседание на Консултативния съвет за оптимизиране на осигурителната система. Мярката би засегнала 150 хил. души. В момента държавата поема на 100% социалните и здравните им осигуровка.
8 коментара
Напълно съм съгласен!
Подкрепям!
Няма разумен човек, който да не подкрепи такава промяна.
Още повече сегашното положение едно да е облагането в частния сектор, а друго в държавния е в нарушение на Конституцията, която гарантира равни права на всички български граждани, на Закона за защита та конкуренцията и на всякаква икономическа логика.
Съвсем друг е въпросът, че НАП няма право на законодателна инициатива и повдигането на този въпрос при вероятността отново да ни управлява г-н Борисов ще има същия ефект, като да го напиша аз във форума на Капитал - оест клатене на въздуха...
подкрепям
Изключително НЕ !
Като гледам коментарите досега се чудя на вашия ентусиазъм. Една простичка сметка показва следното. Да уточня, че средствата за държавния служител идват от държавния бюджет. Ако държавен служител заплатата му е 1000 бруто, той получава 900 чисто. С две думи той е осигурен на 1000 лева доход. Но идеята на НАП е да се запази т.н. чисто възнаграждение. За да се запази то означава, че държ. служител ще трябва да започне да се осигурява на повече от 1000 лв., което автоматично ще увеличи разходите за фонд работна заплата и естествено осигурителния доход, което води до по-голяма пенсия и т.н. Най-накрая човек си задава въпроса: не слагаме ли парите за осигуровките на служителите от единия джоб в другия и дали по този начин отново държавния служител е облагодетелстван?
"Държавата поема" ми е любимият израз.
Всичко хубаво, но ме смущава един момент...
"Предлага се плавно увеличение на осигуровките за всички работещи, задължителни осигуровки за майчинство за всички самоосигуряващи се..."
Познавам хора в предпенсионна възраст, съкратени от работа и самоосигуряващи се, за да им текат някакви осигуровки за времето до навършване на възраст за пенсия.
Да карат тези хора да плащат и за майчинство, което по очевидни причини няма да им се случи лично да ползват е вече прекалено.
Солидарността не би трябвало да означава да се взема от хората, стараещи се да не тежат на държавата с проблемите си, за да се дава на 14 годишни "майки", които едва ли някога ще върнат жеста.