Митниците и НАП вече следят едновременно за измами с горива
Целта е чрез обмяна на информация да се осигури проследяване на горивото от производителя или вносителя до търговския обект


Георги Желязков

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Информационните системи на Агенция "Митници" и Националната агенция за приходите (НАП) вече ще могат да засичани едновременно и в реално време опитите за измами с горива. Системата за контрол беше въведена през тази година с цел да се следи движението на всички горива, произведени в страната или внесени на територията й, както и количествата, продавани на дребно по бензиностанциите. Двете приходни агенции стартираха съвместния си проект през юли 2012 г.
Агенция "Митници" и НАП стартираха своите системи - Българска акцизна централизирана информационна система (БАЦИС) и информационната система "Контрол на горивата", през миналата година. Софтуерът на митниците обединява функционалността на всички системи в акцизната област на агенцията, като автоматизира всички бизнес процеси и разширява електронния обмен с търговския сектор. Системата на НАП от своя страна следи движението на всички горива, произведени в страната или внесени на територията й, както и количествата, продавани на дребно по бензиностанциите. Чрез обединяването им трябва да се гарантира, че всяка доставка на горива в бензиностанциите в страната е придружена с валиден и проверен от Агенция "Митници" уникален номер, съобщават от двете приходни агенции.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
Стандартната кариера на бивш бос от силовите групировки повелява, същият към днешна дата да бъде могъщ и уважаван вносител на горива, замразено месо, захар, сухо мляко или комбинация от изброените. Кое е общото във всичките бизнеси, според мен нито познанията по въглеводороди, нито уменията за комуникация, освен комуникацията с партийните каси и висшите данъчни служители под политическо давление
Циник - вижда се ,че разбираш донякъде от практиките на българската престъпна организация.Защо не се поровиш в сектора на българската престъпна ит индустрия :) - ще ти дам жокер.Проучи кога е пуснат този проект,кой то е изпълнил и НАЙ–ВЕЧЕ - КОГА Е БИЛ ЗАВЪРШЕН като софтуер (коя година) :)
Дано успеят в това си намерение, но докато не хванат пристанище Бургас и Лукойл, винаги ще стои отворена вратата за всякакви машинации.
Преди месец-два, по БНТ, в преаването "Открито", Журналистката показа и доказа, как събирайки наличната и обществено достъпна информация, "хваща" контрабанден внос на суров петрол през пристанище Бургас, с получател, милия наш роден/руски Лукойл.
Та такива ми ти работи, вероятно временното правителство едва ли ще "скочи" на родния гигант, но ние трябва да окажем всякакъв натиск на партиите или коалициите, които поддържаме и за които гласуваме, да изкарат отново на дневен ред, въпроса за уредите за отчитане на влизащото и излизащо гориво за Лукойл и не на последно място за метрологичната достоверност на техните показания, иначе всички усилия за повишаване на митническите приходи, ще дадат половинчат резултат.
Ето защо се завърна митниците Ваньо Танев!
До коментар [#3] от "tsvetko_51":
– от мен. Това за пристанището Бургас/бившето рибарско/ няма нищо, ама нищо общо с Лукойл. Явно се образоваш от манипулациите на журналистката Ахчиева.
Лукойл имат измервателни прибори на Росенец, но те работят в синхрон с анализ на компонентния състав, а там нещата се крият. Отделно всички броячи имат скрити байпасни връзки!Защото от 2000 г в България не е внасян нефт, а тежки маслени/мазут/ фракции, готови контрабандни горива, а се изнасят по документи заради ДДС-то. Там измамата е колосална. Преди Танов се захвана сериозно, но ако си спомняте българския съд даде заден ход по прилагане на мерките! Да видим сега?
България има два проблема:
1. Българската прокуратура
2. Българския съд.
Някой несъгласен?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.