Без оптимизъм за пазара на труда до 2028 г.
Социалното министерство прогнозира слабо повишение на заетите и значително намаление на хората в трудоспособна възраст


Георги Желязков

Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Минимален ръст на заетостта при сериозно намаляващо население в трудоспособна възраст. Това е дългосрочната прогноза на Министерството на труда и социалната политика в доклад за периода 2013 - 2028 г. Ведомството е изготвило три сценария за развитие – реалистичен, оптимистичен и песимистичен, които са базирани на официалните демографски прогнози на НСИ. Реалистичният предвижда в края на 15-годишния период броят на заетите да е с едва 24.5 хил. повече спрямо 2013 г., докато икономически активното население се е свило с близо 730 хил. души.
В анализа се разглеждат и два подпериода – средносрочен (2013 - 2018 г.) и дългосрочен (2019 - 2028 г.). За първия се предвижда заетостта да отбележи номинален ръст от 136.8 хил. до 3.035 млн. До голяма степен в тези години показателят следва инерционно развитие и все още не се усещат негативните ефекти от спада на населението, се казва в доклада. През втория подпериод обаче демографският срив доминира и заетостта ще отчете спад със 112.3 хил. до 2.922 млн. заети в края на 2028 г. При оптимистичния сценарий заетите в края на този период ще бъдат със 12.2 хил. повече спрямо реалистичния сценарий, а при песимистичния – с 6.2 хил. по-малко.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
И сега съществуващото в трудоспособна възраст население ще избяга и тогава ще останат сами пенсиите да си гласуват на спокойстие за комунделите.
Посочената в предходния коментар прогноза е най-реалистичната от изброените в статията.
Учудваща е упоритостта на политици от разни цветове да продължават да търсят разрешаване на икономическите и демографските проблеми с веханично увеличаване на кухия показател МРЗ, който обаче носи увеличаване на отчисленията в бюджета на НОИ и НЗОК.
Безмислено е да се налива все повече и повече в каца без дъно. Уродливата осигурителна система няма да се напълни, след като се източва безпроблемно от всеки, който си е наумил.
Колко десетилетия трябва да минат, за да уврат главите на българските политици, че трябва да падне монополът на държавната НЗОК?! Няколко частни каси ще се конкурират и контролират помежду си!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход