

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Защо се случи затварянето на КТБ преди три месеца?
- На 20 юни след масирано теглене на депозити по независещи от БНБ причини КТБ изпадна в неликвидност и по обед, беше петък – 20 юни, ръководството на банката депозира искане за поставяне на банката под специален надзор, за да бъдат защитени.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
11 коментара
Един вид, при нас тук всичко е изрядно, работим, стараем се, къде сами къде с партньори, всичко е точно и професионално! Ако има някакъв проблем, то той изисква политическо решение :-)
Страхотно измиване на ръцете. БНБ къде дрема тез години докато КТБ е симулирала (именно симулирала) банкова дейност!?! Нали надзор над банковата система им една от основните функции?!?
То освен ум трябва и гръбнак...когато го нямаш, няма вече ниво под което не можеш да не паднеш.
Ти нали не си очаквал тоя да каже нещо друго? При положение, че още миналата година някъде около изборите в. Капитал пусна материал за схемите в КТБ, банков надзор можеше да се позамисли, дори и да не са имали информация до момента - което е абсурд.
Пък глупостите за политическото решение край нямат, и сега заради изборите всички ги експлоатират усилено.
1) "по независещи от БНБ причини КТБ изпадна в неликвидност"
2) "процесите се забавиха по независещи от нас причини"
3) "по независещи от нас причини не намерихме политическа подкрепа"
4) "Забавиха се квесторите по независещи от тях причини."
5) "Дали ще се случи – това също не зависи от БНБ"
6) "забавиха нещата по независещи от нас и от Фонда за гарантиране на влоговете (ФГВБ) причини"
"това е личен въпрос, който зависи от мен и аз винаги съм казвал, че зная да нося отговорност."
Трололололол
Направо не вярвам на очите си!
Председателят на Централната банка иска политици да му свършат работата?!
Ако политическите централи трябваше да регулира търговските банки, защо ни е независима Централна банка?
Г-н Искров е много неубедителен както в цялото си досегашно поведение, така и в това интервю.
Не правителството и представените в НС политически партии трябва да вземат решение за съдбата на българска банка - колкото и голяма да е тя, а именно БНБ въз основа доклада на квесторите и синдиците.
Нежеланието на управителя на БНБ да следва закона е смушаващо, а зад опитите му да вдигне топката на популистите, които се гласят да ни управляват, прозира задаващото се решение: по целесъобразност, независимо от цената...
То бива, бива наглост, ама Искров преминава всякакви граници! "По независещи от БНБ причини...". А какво зависеше от БНБ? Да контролира банките. Направено ли е? Не! Дори и да предположим, че БНБ не четат "Капитал" (а какво би трябвало да четат - "Жената днес"?), то поне на условията за привличане на депозанти трябваше да хвърлят едно око. Не е нужно да си велик финансист, за да ти светне, че тука нещо не е наред, когато една банка дава лихви по депозити по-високи от лихвите на пазара на ипотечни кредити.
Всъщност Искров гледа на казуса КТБ като на природно явление, като на някое от наводненията примерно и се прави на мъдър как целия народ солидарно би трябвало да понесе божието наказание.
Фондът за гарантиране на депозитите явно ще трябва да се опразни целия, към това да се добавят още милиарди. Въпросът, по който мълчат като риби както БНБ, така и политиците до един е дали после този фонд ще участва в разпределението на масата на несъстоятелността. Защото усещам, как се готвят да ни натресат да платим повече от половината от гарантираните депозити, а после при разпродажбата на активите не да пълнат обратно фонда, а да гушнат мангизите.
Искров? Оставка, кога?
Няма да са 6,5 млрд, а много повече. Защото другите банки и банкери, които са на същото дередже като КТБ, като видят как народа, чрез извънреден закон, плаща борчовете на една банка ще поискат/чрез симулиране на атака срещу тях/ упражнението да се повтори и за техните банки. И тогава не 6, а 60 млрд. няма да ни стигнат. Сега е моментът банкерите да излязат сухи от блатото. Те ще спечелят, ще спечелят и МВФ и Световната банка на които бедния ни народец до трето четвърто коляно ще плаща непосилния борч.
Решението е просто. Трябва да се спази закона. Както направиха "глупавите" американци. Няма голяма, няма малка банка, десет , двадесет банки, щом има проблем-фалит. Това е, останалото е кражба и който дръзне да го направи рано или късно ще влезе в затвора и не само това.
Да извикат политици от Сиера Леоне, магистрати с автомати и няколко горили знаещи български...проблемът КТБ ще се реши за 24 часа.
Що се сетих за Сиера Леоне не знам...можеше да е държавата Чад със столица Нджамена...звучи като "нинджа заменя"...
Ми щото Чад си е губеща държава... Лошоооо!!!
Все повече си мисля, че най-правилното решение беше добра банка-лоша банка, както предложиха от БНБ. Лошото е че това решение беше ясно на всички по света, само у нас се оказа че по действащото законодателство няма как да стане.
"Не се притеснявам за нищо свършено от мен и от тази банка през тези 11 години" -оказва се че нищо не си свършил през тези 11 години - нито надзор е имало както трябва, нито законодателни инициативи в съответствие с горното, а сега политиците ти виновни.
А политиците че са виновни е ясно - сигурен съм че ако бяха предложени законодателни промени във всяко друго време (далече от изборите), независимо дали имаме банкова криза или не - те щяха да бъдат приети.
на "доган искрото" му редлагам да ползва......
ЗАКОНОВОТО РЕШЕНИЕ!!
ИМА ЗАКОНИ И ТЕ СА ЗА ВСИЧКИ!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.