Необходима е актуализация, но не в този вид
Основните притеснения са свързани с допълнителните разходи и липсата на достатъчно конкретика около харченето на парите


Георги Желязков

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Актуализацията на бюджета е наложителна, но не точно във вида, в който тя е разработена от финансовото министерство. Около това мнение се обединиха икономисти и политици, с които "Капитал Daily" се свърза за коментар. Всички са категорични, че актуализацията на бюджет 2014 е била задължителна и това е било видно още при изготвянето на бюджета и приемането му в края на миналата година. Различните мнения са свързани с размера на самата актуализация, липсата на достатъчно конкретика и най-вече около допълнителните разходи.
Като основни параметри в актуализацията са заложени увеличаване на дефицита на касова основа по консолидираната фискална програма (КФП) в края на 2014 г. до 4% от прогнозния брутен вътрешен продукт (БВП), или 3.152 млрд. лв. Влошаването е с 1.51 млрд. лв. (1.9% от прогнозния БВП). За да се финансира този дефицит, а и заради банките, държавата залага в актуализацията допълнително 4.5 млрд. лв. дълг и още 2 млрд. лв. под формата на държавни гаранции. "Проектът за актуализацията на бюджета за тази година е експертна прогноза, която ще се оцени от следващия кабинет и парламент", обясни министърът на финансите Румен Порожанов по време на срещата си с водещи икономисти и финансови анализатори от неправителствения сектор и от академичните среди в Министерството на финансите. Най-спорната част от актуализацията обаче са допълнителните 450 млн. лв. за министерствата. Според разчетите неизпълнението на приходите ще бъде 1.062 млрд. лв., но въпреки това МФ не само не свива разходите, но и ги увеличава.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
Време е да се каже, че трябва да се намалят разходите не да се стимулира раздаването на пари на калпак.
С правителството и парламента трябва да се ползва принципа и условията на кредитиране, както е при банките и кредитоискателите им, като в случая в ролята на кредитора ще бъде българския данъкоплатец, който чрез своите данъци осигуря кретиране на политиците, които ще бъдат в ролята на кредитоискателите, които сега търсят кредита на нашето доверие и данъци!!! Този принцип и условия прилата ли се между политици и българския данъкоплатец, нещата ще имат правила и резултат и ще бъдат ясни и за двете страни!!!
Когато приходите:
- ги няма;
- са недостатъчни;
- са нереалистични;
- са изкуствено завишени;
и прочее квалификации, не е ли:
- наложително;
- задължително;
незабавно да се СВИЯТ РАЗХОДИТЕ НА ДЪРЖАВАТА ?
Лесно се дават съвети, за намаляване на заплати - не виждам и не съм чул за политически камикадзета да са налице у нас и дори и по света.
В случая с МВР например, в момента вървят искания ( не казвам че трябва да бъдат удовлетворени), да не се увеличава пенсионната възраст и представете си каква ще е реакцията да им намалят вече увеличените заплати. Така че, съвета на Каролев е леко екзотичен.
Съсвем друг е въпроса за организацията, ефективността на работа и безумния щат и това се отнася не само за МВР, а за целокупното държавно и общинско чиновничество - то не са министерства, то не са агенции и компании, а ла НЕК, БЕХ и т.н., да не пропуснем общинските, здравните , метрологичните и не знам какви още инспекции.
Не казвам че трябва да ги закрият ( сигурно има и такива), но трябва да ги накарат да работят по-ефективно, разбирай и с по-малко персонал, така хем ще може да си повишат заплатите, хем и организацията ще се подобри.
Вярно е, че с това ще св вдигне и броя на безработните, но върха на сладоледа е, че точно там работят и много хора, които отговарят на изискванията за пенсиониране.
Така че, има какво да върши и следващото и не само правителства.
Дойде последният ви ден и вече почнахте с друг език, иначе голяма истеря за бюджета беше, ама нейсе има умни хора да ви се опълчат
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.