Fitch: България губи ключовото си предимство – фискалната дисциплина
В анализ на Fitch Rating се посочва, че може да загубим част от рейтинга си, ако следващото правителство не предпеиеме мерки


Георги Желязков

Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Банковата паника през лятото, забавящата се икономика и високите държавни разходи отслабват публичните финанси на България, а това най-добре си личи в предложената от служебния кабинет актуализация на бюджета. Това показва анализ на международната рейтингова агенция Fitch Rating, цитиран от Reuters. Агенцията припомня, че в актуализацията е заложен 4% дефицит на касова основа, а таванът на дълга се увеличава с 4.5 млрд. лв. В същото време приходите се ревизират надолу с 1.06 млрд. лв., а брутният вътрешен продукт (БВП) на страната пада номинално с 2.4 млрд. лв.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
21 коментара
Ако което и да било правителство реши да "спаси" КТБ с парите на данъкоплатците - това ще бъде българското камикадзе на фискаланата дисциплина.
Цяла година другаря Орешарски бяга през задните входове на сградите, а БСП взема заеми от името на България ... какво си мисли тъпия БСП електорат, че ще стане с финансите на страната ?
Разпасана команда е служебният кабинет. Харчат пари в несвяст. Съсипаха бюджета за години напред
Заради нежеланието на маса народ да гласува, сега ситуацията в държавата е патова, което ще се отрази на всички нас, включая негласувалите.
Едните обещават от чист популизъм (за да ги обичат), другите с чисто користни съобръжения.
И едните и другите дойдат ли на власт започват а) да крадат и б) да раздават. Гласуващия електорат в БГ е в по-голямата си част от чакащите с тенджерките да им раздават: пенсионери, роми, военни, милиционери, държавна администрация. Всички викат дай!
А управляващите крадат и раздават пари които всъщност нямаме! Къде заем да вземем, къде нещо останало държавно да продадем.
Фискалната дисциплина гарантираше, че може да сме тъпи и корумпирани (политиците), но поне разбираме, че харчиш според чергата си. Но БСП/СДС са толкова проядени от алчност, че и тази фундаментално проста и логична мисъл не може да ги спре да загробят държавата.
... комунягите, ДПС и Волен ни разгембиха фамилията...
Така се получава, когато се създават в БГ мафиотски схеми като КТБ, Здравна каса, Енергетика....са мисля достатъчни като примери...! До като политиците се опитват да договарят държавата, актулния спектакъл КТБ продължава, като човека с мустака, които уж силно мислил за своите служители и клиенти на банката, същевременно си прехвърля и преоформя собствените си дружества, които са най-големите длъжници на банката, а после умуващите политици ще увеличат лесно и набързо бюджета за плащане на спектакъла, разбира се на чужд и познат гръб....
Да си спомним всичките клишета, с които се хвалехме наляво и надясно преди 5 години.
1. България е една от малкото държави със стабилна валута, гарантирана с валутен борд
>>> голем праз, междувременно 3-те балтийски държави, Словакия и Словения станаха член на Еврозоната, а Черна гора и Косово го приеха за национална валута и без членство. Така нашето "предимство" вече се превръщша в недостатък, който ни дърпа здраво назад и въобще не е за изтъкване...
2. България е държава с балансиран бюджет
>>> Към ден днешен нищо подобно, вече 6 години на дефицити и бюджетните прогнози за идните 4-5 години залагат също на дефицити, единствено се гони целта да не надхвърлят 3-те% по Маастрихт
3. Българите са образовани
>>> Тези баенки можехме да си ги разправяме, че и другите да лъжем с тях, докато не участвахме в ПИЗА-теста. Сега информацията се проверява с 3 щраквания с мишката и резултатът е покъртително плачевен. Ние сме не само безапелационно най-скудоумите в ЕС, но и фанатично атакуваме същия приз в рамките на цяла Евразия.
4. България прилага плосък данък за личните доходи
>>> междувременно такъв имат 44 държави в света, между тях съседите ни Сърбия, Македония, Румъния. Дори през една държава около нас да го броим - Албания, Черна гора, Украйна, Грузия и последно Унгария. Естествено, за този ход на Орбан се замълча, докато другите му глупости с национализации, фиксирани цени и прочее бяха възхвалявани до небето
Или ако обобщим, след известни мигове на опомняне, простият български народ пак си отиде на мястото, което му приляга - да не може да се похвали с нищо положително.
До коментар [#8] от "cinik": Не виждам с какво валутния борд ни дърпа назад. Въвеждането на еврото от Косово и Черна Гора на практика е еквивалент защото те си остават извън еврозоната. Ние също бихме могли да го направим, но е по-добре да не дразним ЕЦБ. Истината е, че решението за въвеждане на еврото е по-скоро политическо отколкото икономическо - гърците ги пуснаха въпреки, че на всички им беше ясно, че шмекеруват (макар, че никой не очакваше да лъжат толкова на едро), а Латвия ги забавиха с няколко години защото инфлацията била с 0.1% над изискванията. А това, че задлъжнялостта и дефицита им е по-добър от 90% от страните на еврозоната беше игнорирано. Така, че аршинът не е еднакъв и не е чисто икономически.
До коментар [#8] от "cinik": Лошият Дянков сви дефицита до под 3%. "Добрият" Орешарски е този, който отпусна колана. А като гледам как едно от условията на РБ към ГЕРБ е Дянков да не става финансов министър ми става пределно ясно, че и "реформаторите" се гласят да бъдат от "добрите".
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход