Резултатът от наложения антипазарен едногодишен мораториум върху увеличаването на цените на лекарствата без рецепта е, че в края му част от тях логично са поскъпнали. Общо 112 лекарства са отбелязали ръст на цените в краткия прозорец от април до началото на август т.г., когато мораториумът не действаше, става ясно от справка от Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствени продукти, изготвена за "Капитал".
Предишното служебно правителство замрази за една година цените на медикаментите без рецепта като социална мярка - до април 2014 г. В края на мандата си Таня Андреева обаче реши да продължи мораториума - от 8 август т.г. до края на годината.
Очаквано
Както предупреждаваха преди една година експерти от сектора, веднага след размразяването през април част от медикаментите поскъпнаха, тъй като за този период са се увеличили производствените им разходи или пък производителите са започнали да изравняват цените на част от лекарствата си с тези в останалите европейски страни. До миналата година правителството не се беше намесвало на пазара на лекарства без рецепта - медикаменти за главоболие, болки, грип, настинка, за кашлица или обриви, витамини, тъй като не покрива със средства от здравната каса никаква част от него.
Очаквано след замразяването обаче последва поскъпване.
Усеща се като много повече
Според съвета по цените средното увеличение на цените на тези лекарства е 26%, но в повечето случаи става дума за стотинки. Още повече че и заради огромната конкуренция тези продукти не се продават на максимално възможната си цена.
Става въпрос за няколко продукта на Bayer, сред които и Aspirin Protect, 11 продукта на Sanofi-Aventis, сред които и No spa, 18 лекарства на Actavis, включително и най-продаваните Acetysal, Paracetamax, Benalgin, Jodasept и др. Поскъпване има и при Imodium, АСС, Nurohen, Entherol, Fenistil, както и при най-продаваното хомеопатично лекарство – Oscillococcinum, и цяла група медикаменти на Boiron. Сред медикаментите с увеличени цени са няколко популярни препарата срещу грип.
Защо са с нови цени?
Преди година производителите имаха право да регистрират нова цена два пъти годишно. Сега тази възможност е веднъж годишно и с темпа на инфлацията. Тъй като става въпрос за свободен пазар, компаниите могат да отчитат и нарастването на производствените и маркетинговите разходи, цените на електроенергията и др. Така обяснява увеличението на цените източник от Sanofi-Aventis. По този начин обясняват увеличението от една от компаниите – Sanofi-Aventis, като добавят, че освен увеличените производствени разходи са се увеличили и маркетинговите разходи за страната.
Потърсени за отговор от Bayer – България отказаха коментар.
При Actavis увеличението е символично и едва ли ще се отрази в крайната цена в аптеките."При Benalgin нарастването на максималната цена е с 6 ст., при Spasmalgon - 8 ст., при Paracetamax - с 4 ст., а при Efisol – с 13 ст. Причините са мораториумът върху цените и увеличените производствени разходи", коментира Свилен Стрезов, директор "Продукти без лекарско предписание" на "Актавис" ЕАД.
При други продукти обаче има сериозно повишение. Препаратът на Boiron срещу грип Oscillococcinum е поскъпнал с около 3 лв. за опаковка.
"Винаги сме опитвали да имаме социална политика за нашите лекарства и те да са по-евтини от по-платежоспособните пазари. Там една опаковка струва около 6-7 евро, при нас беше 6 лв. Истинската причина да повишим цените е, че бяхме изправени пред паралелен износ – внесените в България количества не достигаха до пациентите, а заради ниската цена бяха реекспортирани в други европейски страни. Така бяхме изправени пред ситуация лекарството да не се продава в България, тъй като заради липсата му компрометираме марката, или да повишим цената, за да я изравним с останалите държави", коментира д-р Драгомир Грудев, директор на Boiron - България.
Резултатът от наложения антипазарен едногодишен мораториум върху увеличаването на цените на лекарствата без рецепта е, че в края му част от тях логично са поскъпнали. Общо 112 лекарства са отбелязали ръст на цените в краткия прозорец от април до началото на август т.г., когато мораториумът не действаше, става ясно от справка от Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствени продукти, изготвена за "Капитал".
Предишното служебно правителство замрази за една година цените на медикаментите без рецепта като социална мярка - до април 2014 г. В края на мандата си Таня Андреева обаче реши да продължи мораториума - от 8 август т.г. до края на годината.
6 коментара
Лекарствената мафия не спи.Защо не казват колко хора ходят да си купуват лекарства в съседните държави,защото са по-евтини.
Така е, защото ако реши някой да внася лекарства от по-конкурентни производители, няма да му разрешат без да плати едни дебели рушвети, съответно това трябва да се калкулира в цената.
Ето докъде води неработещата администрация и неработещата съдебна система.
До [#1] от "rosiraycheva50._":1. Не е само там проблема.
2.БГ е малък пазар и нямат интерес .
3.БГ е нов пазар и неопитен . БГ не може да им диктува цени и др.
4.БГ е нов пазар с хора , които не знаят как да си харчат и печелят парите . http://plovdiv.dir.bg/news.php?id=17543470 . Да имаш 8 млн. и 1 да не ти остане...
5.Пазарна икономика сме . В Сф как продават доматите...и как на село.Като спрете да ги купувате ,ще им падне цената. Пазарна икон.
6."..Aspirin Protect, 11 продукта на Sanofi-Aventis, сред които и No spa,.."Всички са на Реклама и трябва да се избие.
7.Вм. Аспирин протект си купете Български ацетизал по 75 мг. Риск за кървене е по- малък .Купувате БГ . И на по- добра цена.Вм No spa има бусколизин и др.
8."Изберете Българското !"
9.И т.н. Вж. т.1.
10. И първо се прегледайте. Може да не е това хапчето Ви - пише го във всяка листовка .
112 oт 12 000, дето се казва, в рамките на статистическата грешка. Истината е, че щом мораториумът цъфна в дневния ред на МС, фирмите напомпаха цените с 30% за деня на влизане в сила, за да "имат запас", след което ги свалиха. Но ако питаш БСП, това е било "извисена по своята святост и социална значимост управленска мярка, която е доказала своя безспорен ефект". Така им го е написала пиар-ката, така ще го ръсят до второ нареждане.
А защо все още се продават хомеопатични "лекарства" ?! При това на цени хилядократно надхвърлящи производствените им разходи?! А ефектът им е многократно доказано шарлатански! Продават ми 6 гр. захар за 6 лв. Егати обира! Нека докажат първо, че съдържа наистина активна съставка, а не да ми се извадят изрично от закона за лекарствата. Това не е лекарство и трябва да попадне под контрола на храните. Според закона мога да пусна живак с опаковка "хомеопатично лекарство" без проблем.
До коментар [#5] от "д-р Тошков": то живак има "докторе", (викам ти доктор щот не ти знам името), кръстили са го Mercurius Solubilis и така като гледам е точно за такива като теб: "кавгаджия с прикрит обидчив характер".