Малките фирми и гражданите скоро ще са на свободния пазар на ток
Регулаторът задейства процедурата, която да позволи избор на търговец. Така потребителите могат да получат по-ниска цена


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
На фирма "Ди" - кварталното хранително магазинче, започна да му омръзва да плаща всеки месец сметки между 90 и 160 лв. за три фризера, три хладилника и осветление. И това на фона на поредния разговор за поскъпване на тока. Вероятно много собственици на малък бизнес в България си мислят същото всеки месец и се чудят как да намалят разходите си, за да може все пак да имат някаква печалба. По данни на търговци на електроенергия става въпрос за около 200 хил. средни и малки фирми в страната. Не по различно е положението и на хората, за които сметките за ток често се оказват непосилни.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
33 коментара
Ефектът ще е като "конкуренцията" при жИсЕм операторите - т.е. никакъв ефект. Точната дума е картел.
Каква конкуренция да има, след като НЕК е длъжна да изкупува тока от множество производители, и после го продава на ЕРП-тата?
За да има конкуренция трябва да има много производители без дългосрочни договори.
Разбира се, че ще има конкуренция. Помня времето, когато на пазара беше само Мобилтел. Опашки, високи цени, отчитане на минута, скъпи апарати.
Пишещите по-горе вероятно не помнят това.
Чакам това либерализиране от години. Отоплявам се на ток и в студени зими месечната ми сметка за ток наближава средна работна заплата.
Търся си доставчик да ми продава - 100% ВЕИ ток :)
Публикувано през m.capital.bg
До коментар [#3] от "m_simeonov":
Да, да... Помня го това. Както и първата си СИМ карта на цена $200. И за сметките съм съгласен.
До коментар [#4] от "Distributed":
Нямаш грижа! Излез на свободен и поискай от търговеца ти да ти продава ток от ВЕИ- ще ти намерят!
До коментар [#3] от "m_simeonov":
Средната работна заплата е 802 лева. Какво жилище отопляваш? 4 мегаватова мощност, която е на пълен товар ще навърти такава сметка за един месец.
Струва ми се тук има един малък проблем. ОК, аз ше си купувам само евтин ток от АЕЦ. Ама държавата има 25 годишни договори с ВЕИ-тата. Кой ще им плаща на тях? Отговорът е елементарен - пак аз, дали под форма на "такса ВЕИ", увеличени данъци или нещо друго.
Пичове, мислете по либертариански пазарно и демократично, дееба!
Прочетете пак статията и вижте какво какво казват хората - "лошо е, когато производителя, разпределителя и доставчика на дребно е един! Това е монопол, лош, държавен регулиран монопол, който ти доставя скъпа енергия! Затова трябва незабавна и неотменима либерализация - производителите да са много, по възможност частни, и всеки със своята администрация, разпределителите да са много, по възможност частни, и те със своите административни разходи, както и търговците на дребно да са много, със свое счетоводство и други административни разходи! Само тогава пазарът ще докара ниски цени, особено ако не е регулиран"
А вие тук, за лошата държава, която не работила като добър стопанин! Ми не виждате ли? В Европа средната цена е 35 евро на мегават час, чисто, без разходи за доставка, зелена енергия и т.н., а у нас крайната цена е 125 лв на мегават час. Т.е. почти два пъти по-скъпо :D
Замислете се! ;-)
"Друг вариант, който би бил доста по-скъп, е потребителите сами да си закупят умни електромери, които да мерят потреблението на електроенергията почасово. Те обаче струват около 200-300 лв., а освен това съответното мрежово енергодружество, към което клиентът е присъединен, може да откаже да ги монтира като необоснована инвестиция."
Досега електромерите бяха собственост на ЕРП. Изобщо не питаха потребителите, желаят ли да ги сменят! Сигурен съм че са ги осчетоводявали по съответния начин и вероятно доставчиците съвсем не са случайни. Така че, смяната е най-малкия проблем на разпределителните дружества. Направо си е златна мина!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.