ГЕРБ и БСП установиха осем непреодолими различия помежду си
Формацията на Борисов предлага да се сформира кабинет на споделената отговорност с политически фигури за министри


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
"Не виждам основа за бъдещо управление с БСП, освен ако не преосмислят позицията си по 12-те червени линии, формулирани от социалистите". Това заяви Цецка Цачева след края на консултациите между ГЕРБ и социалистическата партия за сформиране на новото управляващо мнозинство в парламента. Консултациите между двете най-големи партии в новия парламент отвориха седмицата на преговори за правителство, които ГЕРБ ще водят с останалите.
От страна на ГЕРБ в преговарящия екип са членовете на изпълнителната комисия на партията Цецка Цачева, Менда Стоянова и Румяна Бъчварова. Социалистите бяха представени от зам.-председателя на БСП Янаки Стоилов, говорителят Анатас Мерджанов и Захари Георгиев, член на ИБ на партията.
Цачева нарече 12-те червени линии разделителни, а според Янаки Стоилов това са ангажиментите, които социалистите са поели към избирателите си по време на предизборната кампания за парламентарните избори. "Казали сме, че ще отстояваме тези приоритети независимо дали сме в управлението или сме в опозиция", заяви Стоилов. И определи линиите като отличителни, а не разделителни.
Политически кабинет
По време на срещата от ГЕРБ са поставили въпроса и за начина, по който ще се формира следващото парламентарно мнозинство. Формулата, която предлага ГЕРБ е "политически кабинет на споделената политическа отговорност с политически фигури за министри", заяви Румяна Бъчварова. Тя уточни, че ГЕРБ предлага с формациите, които ще влязат в правителството, да се подпише коалиционно споразумение с ясно поемане на функциите и отговорностите и подкрепа за цял управленски мандат.
От ГЕРБ настояват и за оценка на правителството на Пламен Орешарски. Според Янаки Стоилов мандатът на кабинета не може нито да е лимитиран, нито гарантиран. Той увери, че БСП ще подкрепя евентуално правителство на ГЕРБ там, където има съвпадения между двете формации по приоритетите. Според него нови парламентарни избори не са решение на политическата криза.
Казусът КТБ
Изненадващо, срещата между първата и втората политически сили в парламента продължи повече от четири часа. След нея стана ясно, че между формацията на Бойко Борисов и социалистите има съвпадение в позициите по четири основни приоритета – евроатлантическата ориентация, подобряването на бизнес средата и инвестициите, влизането в Европейския банков съюз, Единният европейски енергиен съюз и възстановяването на плащанията по европейските програми. По други два приоритета – инфраструктурните проекти и КТБ, съвпадението е частично. "БСП подкрепя продължаване на проектите, но имаме различие по това кои от тях да са приоритетни", каза Менда Стоянова.
По повод на казуса с КТБ Стоянова посочи, че БСП настоява новото правителство веднага да реши въпроса с банката. За ГЕРБ това също е приоритет, но различията са в начина, по който трябва да стане това. Формацията на Бойко Борисов счита, че БНБ трябва да назначи международен консултант, който на база на анализите за състоянието на КТБ да предложи начини за изход от кризата и да посочи колко ще струва това.
Според Янаки Стоилов назначените от БНБ квестори са работили вече достатъчно време и имат представа какво е състоянието на банката. "Ние сме "за" гарантиране на влоговете на гражданите, а ако трябват средства за разплащане, държавата трябва да разполага с акитивите на банката", каза той, вероятно имайки предвид до 100 хил. евро. Янаки Стоилов поиска и смяна на целия управителен съвет на БНБ, а не само на управителя й Иван Искров.
Зона на несъгласие
Осем са приоритетите, по които не е постигнато съгласие между ГЕРБ и БСП.
Финансовата и данъчната политика е една от тези теми. ГЕРБ е на позицията, че трябва да се запази плоския данък, докато БСП е за прогресивно подоходно облагане. Менда Стоянова определи това различие като "идейно дясно и ляво".
Второто различие е в сектор "Енергетика" за цената на тока и АЕЦ "Белене". ГЕРБ е на мнението, че цената на тока следва да се определя на базата на икономически показатели, които осигуряват възпроизводство на енергийната система и не генерират допълнителни загуби, а ДКЕВР трябва да стане независим орган, които да се избира от Народното събрание с мнозинство от 2/3. "Едновременно с това е необходим пакет от мерки за подпомагане на енергийно бедните семейства", каза Менда Стоянова.
БСП има по-просто и доста по-популистки формулирана позиция. "Нашето становище е, че не трябва да има увеличение на цената на тока", каза Янаки Стоилов. Допълни и, че БСП е за това да се преразгледат условията, в които функционира енергетиката и да се стабилизира НЕК.
ГЕРБ и БСП имат сериозни различия и в сектора "Сигурност". От ГЕРБ считат, че трябва да има промени в структурата и правомощията на ДАНС. "ГДБОП трябва да излезе от агенцията за национална сигурност и да се върне отново в МВР", каза Стоянова. Янаки Стоилов обяви, че е наложително да се подкрепят действия по укрепване на държавните институции. "Ние сме за силно, но не силово МВР", заяви той.
ГЕРБ е против строителството на АЕЦ "Белене", а за газопровода "Южен поток" считат, че той трябва да се съобрази с европейското законодателство. БСП отново бяха учудващо директни, тъй като вероятно животът в опозиция е по-лесен от този на власт. "Ние сме за реализирането на всички енергийни проекти", каза Стоилов. А по повод "Южен поток" заяви, че БСП подкрепя проекта "в активен диалог с ЕК", като България трябва по-активно да търси страни, подкрепящи проекта.
Различия между ГЕРБ и БСП има и по начина, по който трябва да се осъществява икономическия растеж, по реформата в образованието, здравеопазването и пенсионната система. "Ние сме против реиндустриализация", каза Менда Стоянова. От изказването на Янаки Стоилов стана ясно, че позицията на ГЕРБ е, че държавните пари трябва да бъдат изключени от политиката на реиндустриализация. БСП не споделя тази теза. Освен това не са съгласни с принципите "парите следват ученика/пациента", който според него водел до още по-големи неравенства.
Стоилов заяви, че ще представят пред органите на БСП очерталите се по време на разговора непреодолими различия. "За да видим дали може да има промяна по тях", уточни той. Зам.-председателят на БСП обеща до няколко дни социалистите да дадат отговор на тези въпроси.
22 коментара
Твърдо за ГЕРБ в тези техни позиции.
"Финансовата и данъчната политика е една от тези теми. ГЕРБ е на позицията, че трябва да се запази плоския данък, докато БСП е за прогресивно подоходно облагане. Менда Стоянова определи това различие като "идейно дясно и ляво".
Второто различие е в сектор "Енергетика" за цената на тока и АЕЦ "Белене". ГЕРБ е на мнението, че цената на тока следва да се определя на базата на икономически показатели, които осигуряват възпроизводство на енергийната система и не генерират допълнителни загуби, а ДКЕВР трябва да стане независим орган, които да се избира от Народното събрание с мнозинство от 2/3. "Едновременно с това е необходим пакет от мерки за подпомагане на енергийно бедните семейства", каза Менда Стоянова.
БСП има по-просто и доста по-популистки формулирана позиция. "Нашето становище е, че не трябва да има увеличение на цената на тока", каза Янаки Стоилов. Допълни и, че БСП е за това да се преразгледат условията, в които функционира енергетиката и да се стабилизира НЕК.
ГЕРБ и БСП имат сериозни различия и в сектора "Сигурност". От ГЕРБ считат, че трябва да има промени в структурата и правомощията на ДАНС. "ГДБОП трябва да излезе от агенцията за национална сигурност и да се върне отново в МВР", каза Стоянова"
А тук е нормално и бих казал добре че има съвпадение в позициите.
"След нея стана ясно, че между формацията на Бойко Борисов и социалистите има съвпадение в позициите по четири основни приоритета – евроатлантическата ориентация, подобряването на бизнес средата и инвестициите, влизането в Европейския банков съюз, Единният европейски енергиен съюз и възстановяването на плащанията по европейските програми."
Прави ли ви впечатление, че нито ГЕРБ, нито БСП са извели като основен и пръв приритет СЪДЕБНА РЕФОРМА И БОРБАТА С ОРГАНИЗИРАНАТА ПРЕСТЪПНОСТ ПО ВИСПКИТЕ ЕТАЖИ НА ВЛАСТТА, СРЕЩУ МАФИЯТА? Аз поне не видях - те даже не ги спенават изобщо дори!
И няколко думи за срещата.
Първо - много е важно и освежаващо, че най-накрая българските политици започват да се учат и да се опитват да се държат като нормални, като отговорни политици, да провебдат стещи ПУБЛИЧНО И В ПО-ШИРОК СЪСТАВ, КЪДЕТО ОТКРИТО ДА ПОСТАВЯТ И КОМЕНТИРАТ ПОЛИТИКИТЕ И АНГАЖИМЕНТИТЕ СИ , а не разни мекерета и мафиоти да си се виждат накъде си - като Станишев, Доган, Болен, Бареков, Цветанов - с Первски и Цацаров,... и други знайни и незнайни кукловоди и олигарси и кръгивете им и да си "разпределвт порциите"! Това е добра първа стъпка , след 25 безобразия, престъпления и задкулисие.
Второ - много добро впечатление ми направи, че най-сетне чух представители на БСП ДА ДЕКЛАРИРАТ, ЧЕ ЩЕ СЛЕДВАТ НЕОТКЛОННО ОБЕЩАНИЯТА СИ КЪМ ИЗБИРАТЕЛИТЕ НАЙ-НАПРЕД, И ПОСЛЕДОВАТЕЛНО, НЕЗАВИСИМО ДАЛИ СА НА ВЛАСТ ИЛИ В ОПОЗИЦИЯ!
На мен ми писна да слушам боклуци и измамници като Станишев и Гоце, и кръговете около тях, които драпат със зъби и нокти за власт и пари, да кукловодят партиите си, и да лъжат как само интересите на хората били важни за тях и властта не ги била интересувала.
И ВИНАГИ ДА ГОВОРЯТ ЗА ТОВА КАКВО БИЛО ДОБРЕ ЗА ТЯХНАТА ПАРТИЯ, ТОЕСТ ЛИЧНО ЗА ТЯХ. И разни моники...
Трето - Хареса ми и изказването на Цецка Цачева след срещата, ясно и категорично, че на този етап не могат да направят съвместно управление с БСП и защо - кои са сериозните различия между тях.
Четвърто - по въпроса за КТБ съм по-склонен да възприема в случая позицията на БСП:
"По повод на казуса с КТБ Стоянова посочи, че БСП настоява новото правителство веднага да реши въпроса с банката. За ГЕРБ това също е приоритет, но...
Според Янаки Стоилов назначените от БНБ квестори са работили вече достатъчно време и имат представа какво е състоянието на банката. "Ние сме "за" гарантиране на влоговете на гражданите, а ако трябват средства за разплащане, държавата трябва да разполага с акитивите на банката", каза той, вероятно имайки предвид до 100 хил. евро. Янаки Стоилов поиска и смяна на целия управителен съвет на БНБ, а не само на управителя й Иван Искров."
От ГЕТБ считат, че "БНБ трябва да назначи международен консултант, който на база на анализите за състоянието на КТБ да предложи начини за изход от кризата и да посочи колко ще струва това."
Но в КТБ вече от доста време РАБОТЯТ ЧУЖДЕСТРАННИ ФИРМИ КАТО ОДИТОРИ, АКО. ПРАВИЛНО СЪМ РАЗБРАЛ (или работеха ), ТАКА ЧЕ НЕ ЗНАМ ДАЛИ С ОЩЕ МАЛКО УСИЛИЯ НЕ СА МОГЛИ ДА СЕ ОБЕДИНЯТ ОКОЛО ОБЩА КОНКРЕТНА ПОЗИЦИЯ ПО ВЪПРОСА, ЗА ДА УЛЕСНЯТ СЛЕДВАЩИТЕ РАЗГОВОРИ (с РБ;) ) И ЕВЕНТУАЛНОТО СЛЕДВАЩО ПРАВИТЕЛСТВО.
Но разбирам, че докато ГЕРБ трябва да са по-внимателни и предпазлуви, ЗАЩОТО ТЕ ЕВЕНТУАЛНО ЩЕ УПРАВЛЯВАТ И ТЯХНА ЩЕ Е ОТГОВОРНОСТТА, то БСП могат да си позволят и по-популарни подходи.
Всъщност тук акцентът е, ЧЕ ГЕРБ ЗАСЕГА ЗАЩИТАВАТ НАМЕСАТА И ВЗИМАНЕ НА РЕШЕНИЕ СЛЕД СЕРИОЗНИ КОНСУЛТАЦИИ С ПРЕСТИЖНИ ЗАПАДНИ КОМПАНИИ, което може би е удачно при полижение, че доверието в БНБ и управителя й е НУЛА! И в случая не бих бързал да ги заподозря в опит за бягство от отговорност, защото проблемът наистина е сериозен и с много голям разрушителен потенциал.
Пето - както споменах преди, ВЪПРОСЪТ ЗА ОРГАНИТЕ И ИНСТИТУЦИИТЕ, ПРЯКО САЪРЗАНИ С БОРБАТА С ОРГАНИЗИРАНАТА ПРЕСТЪПНОСТ И С МАФИЯТА ЩЕ Е ЕДИН ОТ НАЙЩЕКОТЛИВИТЕ, ОНАЗИ ИСТИНСКА РАЗДЕЛИТЕЛНА ЛИНИЯ И ПОЛЕ, В КОЕТО ЩЕ ИМА НАЙ-ГОЛЕМИТЕ БИТКИ, СБЛЪСЪЦИ И НЕСЪГЛАСИЯ!
ТОВА Е ГОРДЕВИЯТ ВЪЗЕЛ , АХИЛЕСОВАТА ПЕТА НА БЪЛГАРИЯ, ЗАЕДНО С ПРАВОРАЗДАВАТЕЛНАТА СИСТЕМА И ПРЕДИ ВСИЧКО МАФИЯТА В ГЛАВНА ПРОКУРАТУРА И ПРОКУРАТУРАТА!
ЗАЩОТО ТЕ НЕ КОМЕНТИРАТ И НЕ ДИСКУТИРАТ - НЕ ПОНЕ ПУБЛИЧНО - НО АТАКАТА СРЕЩУ КТБ БЕ ОСЪЩЕСТВЕНА СИНХРОНИЗИРАНО ОТ ЦАЦАРОВ КАТО ГЛАВЕН ПРОКУРОР, ЙОВЧЕВ И ЛАЗАРОВ ОТ МВР, ПИСАНЧЕВ ОТ ДАНС, ПЕТЬО ЕВРОТО ОТ СЛЕДСТВИЕТО.
И с безучастието и на премиера Олигарски и мухльото Чобанов като финансов министър, и с председателя на БНБ Искров!
Несериозно е да се очаква, че двете партии, чиито началници 8 г. изразяват абсурдна нетърпимост помежду си, изведнъж могат да постигнат някаква близост в позициите.
Съвсем друга тема е, че тези "открити преговори" с другите партии в НС са пълен цирк след "разкритието" на г-н Местан, че ДПС безплатно ще подкрепя правителство на малцинството 300 дни!!
ама наистина? ЦЕЛИ осем различия?
ужас.
Ама ако се замислим, в главното си приличат - в ЛАКОМИЯТА. Те и останалите партии са такива - ЛАКОМИ.
И лъжливи, най-меко казано.
Тези преговори ще помогнат на много хора да разберат и научат какви точно са позициите на осемте партии в парламента по основните проблеми и политики за развитието на България.
Поздравявам ГЕРБ за решението да преговарят с всички партии и коалиции и дори с най-големите си противници, които искат да ги унищожат.
Очаквам с интерес следващите срещи.
малко се стряскам като видя "по между" разделено, и то в заглавие на Капитал...
Да видим и приликите:
- и двете нямат нищо против да кадруват в съдебната система така щото ние на вас вие на вас…да си крадем и се обогатяваме заедно в сладка хармония
- и двете като дойдат на власт почват да раздават държавни поръчки не на по-добрия, а по-наш'те
- и двете като са на власт назначават в държавната администрация не по-добрите, а по-наш'те
- и двете проявяват завидна лоялност към МНО и особено МВР така че двете ведомства харчат огромни (като за нас) пари с нищожни резултат и полезност
Относно КТБ. "Вероятно имайки предвид до 100 000 евро" е вмъкнато маниполативно от авторката Господинова. След като банката се одържави т.е. "разполага с активите на банката", то следва че държавата застава зад всички вложители, а не само гарантираните. За гарантираните си има фонд за гарантиране на влоговете.
Все още незнаем дали има основание КТБ да се обяви във фалит. Това ще разберем скоро от докладите. В края на краищата съдът решава за фалита и всяка грашка на БНБ ще се плаща от всички нас, защото акционерите ще я съдят до дупка.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.