Борисов отхвърля съдебна реформа
С това се минира и възможността за коалиция с желание да промени модела, по който се управлява страната


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Провокиран от конкретните стъпки за промяна в начина, по който функционира съдебната власт, огласени от представители на Реформаторския блок през уикенда, в понеделник лидерът на партията Бойко Борисов отговори чрез експресно интервю във в. "Преса", че няма да приеме предложенията в тази област, с които Реформаторите ще преговарят с ГЕРБ за евентуална коалиция. "Аз съм против! За да се направи такава реформа, трябва да има широк консенсус на съсловните организации - на прокурори, съдии, следователи", обяви той, с което потвърди принципните различия между двете политически сили по ключовата и за европейските ни партньори, и за инвеститорите тема.
С това на практика се минира и възможността за очакваната от всички реформаторска коалиция, която да доведе до промяна на модела, по който се управлява страната.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
103 коментара
Как да има широк консенсус със съдиите, след като системата очевидно не работи, и то точно заради голяма част от въпросните съдии?
Какво да им кажем? "Вие сте много корумпирани, помислете какво да направим, за да се промените."
Една с-ма дето всички са на хранилката няма как да се самореформира.
ББ го знае това много добре, но се прави на луд. Защото една добре работеща съдебна с-ма би била голям проблем и за него персонално. И той има скелети в гардероба, както всички знаем.
До коментар [#2] от "tupaja__obezyana":
Адмирации!!!
ДПС е корумпирало и подчинило съдебната система и ДАНС.
Призивите за съдебна реформа всъщност са призив за изстъргване на кадрите на ДПС от съдилищата, прокуратурата, следствието.
Ако г-н Борисов беше сериозен политик с визия за развитието на страната, той щеше да направи анти-ДПС управленска коалиция с непоколебимата подкрепа на мнозинството български граждани.
Само че г-н Борисов е запленен от егоистичните си мании да управлява на всяка цена. Цената е запазването недосегаемостта на ДПС и бетонирането му във всички обществени сфери.
Тайните договорки никога не остават тайни. Особено при мравителство на малцинството...
Като не ще реформи - да си управлява сам - пък да видим докъде ще стигне
Очаквано! Г-н Борисов и ГЕРБ са поддръжници на статуквото в съдебната власт. Те, както и БСП, си затвориха очите за всички доклади и препоръки на ЕС в тази област.
И сега, за да си измие ръцете, трябвало консенсус със съдии и прокурори?!?
Срам! Те са продукт на порочната система, и като такива, твърди нейни поддръжници!
Ако ГЕРБ и слънцето им не си сменят мнението, РБ не би следвало да влиза в коалиция с тях защото те не искат промяна, искат да я симулират за да са на власт.
Не работи ли съдебната система, България е свършена като държава. Част от съдиите допускат елементарни грешки в решенията си, действията им предизвикват обжалвания, разходи, неефективност, губене на време и задълбочаване на процесите на уронване на общественото доверие в държавността, както и страх, че добросъвестният гражданин не може да намери закрила в органите на съдебната власт от произвола и репресията на недобросъвестните индивиди и държавни органи. Съдии не решават дела поради причина, че местни бабаити са заформили доминираща сфера на влияние върху тях. Как, в такива условия, гражданите могат да се ожалят за отказа от правораздаване? Как един районен съд ще работи, когато няма средства, за да поръча хартия за принтерите, на които печата решенията си?
Насила хубост не става - прави се на играч -но знае че полезен ход няма и ако и тоя път обърка посоките - няма да се измъкне лесно
Стига, Капитал, съдебната реформа си я представяте под формата на главен прокурор и председатели на ВКС и ВАС, които да узаконят щенията на Прокопиев към придобиването на банка ли? Пряк избор има заложен и сега, за през 2017 г., когато се избира следващият ВСС. Спецпрокуратура има и сега. А ако главният прокурор извърши престъпление, изобщо не е вярно, че няма кой да го разследва. Само че ви е удобно да се внушава обратното, нали?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.