ЕК посрещна с одобрение радикалната съдебна реформа
Представеният от служебния правосъден министър документ предвижда тя да продължи с международен одит и промени в прокуратурата


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Международна експертиза и промени в прокуратурата, ограничаване на зависимостите и разделение на Висшия съдебен съвет (ВСС) и повече власт за съдиите. Това са основните моменти в актуализирания вариант на Стратегията за продължаване на съдебната реформа, която беше представена днес от вицепремиера и правосъден министър Христо Иванов и неговия заместник Петко Петков. Документът, който е със седемогодишен хоризонт на действие, е достъпен на сайта на министерството.
Няколко часа след представянето на документа източници на "Капитал" от Европейската комисия определиха актуализацията на стратегията като положителен факт: "Ние посочихме в последния си доклад, че актуализацията на стратегията трябва да даде насока и тласък на реформите. Областите, които са засегнати в новата стратегия, очевидно съвпадат с индикаторите за напредък, които са включени в Механизма за сътрудничество и проверка. Очакваме с нетърпение да се запознаем в детайли със стратегията и да я обсъдим с българските власти при подготовката на следващия мониторингов доклад."Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
21 коментара
Ок, анулираме изборите, Иванов, Шаламанов, Бакалов и Сие остават министри. Докато оправят държавата. Съгласни?
ЗАщо това го няма в разговорите партиите за коалиране
До коментар [#2] от "qvb21311044":
Утре ще го има. Интересно ми е какво ще отговорят от ГЕРБ.
Случайно или не, документът се появява и получава одобрението на ЕК точно преди преговорите на ББ с РБ.
До коментар [#1] от "georgigv":
Съгласна съм, че служебното правителство ръчка да се случват някакви смислени неща на тая територия, но, разбираш ли, значи, като парламентарна република, без "законотворци" кат бат ни Сали, кабинетът е с вързани ръце...
До коментар [#2] от "qvb21311044":
Има го, но само при Реформаторския блок - за другите такава тема няма
ББ какво мисли по въпроса днес?
Защото вчера го чухме, че не иска реформа.
По въпроса за съдебната реформа ГЕРБ най-много се доближава до ДПС и те не искали.И защо да искат,сега я контролират,а после кой знае какво ще стане.Нищо,че валят негативните доклади и стои заплахата да ни отделят от Румъния.Тогава ще се окажем единствените ,повтарящи класа ученици,които хем са тъпи,хем от никого акъл не вземат.
Добре де, какъв е този мазохизъм, все служебни да са свестните правителства? Защо най-правилните решения се взимат от тях? Дали защото са сто-пъти по-непретенциозни от колегите си редовни политици? Аз бих казал - направо да направим една служебна демокрация за няколко години, с парите за народно събрание ще се увеличат някои доходи, а със съкратената администрация колко по-бързо ще се взимат решения...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.