Постепенно увеличаване на възрастта за пенсиониране, което да обхване и служителите на "специалните" ведомства - министерствата на отбраната (МО), на вътрешните работи (МВР) и на правосъдието (МП). Това са част от предложенията на Консултативния съвет за оптимизация на осигурителната система (КСООС) към министъра на труда и социалната политика. Съветът няма право да извършва реформи, а единствено може да разработи предложения за такива, които служебното правителство ще остави на следващия редовно избран кабинет. Той евентуално ще реши дали да внесе някои от тях за обсъждане и гласуване в парламента.
Потушаване на напрежението
Това са първите официално представени позиции на консултативния съвет, който заседава "на тъмно" от началото на август. Сегашното становище се появява, след като синдикатите на полицаите, служителите в затворите и военните насрочиха протест за 18 октомври. Те се противопоставят на препоръката на Съвета на ЕС от 9 юли 2013 г., в която е записано, че възможностите за ранно пенсиониране трябва да се премахнат постепенно.
В опит да потушат напрежението от Министерството на труда и социалната политика (МТСП) уточняват, че на съвета не са обсъждали конкретни възрасти за отделните длъжности в МО, МВР и МП. Експертите са единодушни, че този въпрос тепърва трябва да бъде поставен на по-широка дискусия, в това число с ръководствата на специалните ведомства и синдикалните организации в тях, където има такива, пише в становището. Също така се подчертава, че Консултативният съвет "никога и по никакъв повод не е обсъждал намаляване на броя на брутните работни заплати, получавани при пенсиониране на кадровите военнослужещи и работещите в МВР и МП". Към момента те са до 20 в зависимост от прослужените години в съответната система.
За да се избегне масовото напускане с цел пенсиониране, което би затруднило работата на МО, МВР и МП, консултативният съвет предлага въвеждането на преходен период от три до пет години, в който оставащите на работа в системата ще имат право да се пенсионират при досегашните условия - 27 години осигурителен стаж, от които 18 години в съответната система. Също така има предложение да се въведе минимална възраст за пенсиониране в специалните ведомства, която ще предпазва служителите на МО, МВР и МП от произволни уволнения. За заетите в специалните ведомства със сигурност е по-добре да работят в държавна система, отколкото в частни охранителни фирми или пък да останат без работа, се казва в становището на МТСП.
"Специалните" министерствата
Консултативният съвет смята, че режимът за пенсиониране в МО, МВР и МП е твърде либерален. Данните на Националния осигурителен институт (НОИ) показват, че средната възраст на пенсиониралите се от специалните ведомства през 2013 г. отново се повишила до 50.5 години. През 2011 г. тя е била 49.4 години. Повечето от тези хора са продължили да работят, след като са се пенсионирали. Според НОИ от пенсиониралите се на 50-годишна възраст служители в специални ведомства през 2010 г. в реалната икономика са продължили да работят и да се осигуряват 66% от тях. През 2011 и през 2012 г. делът на новите пенсионери от МО, МВР и МП, които са взимали едновременно пенсия и заплата, е 61%.
Статистиката на НОИ показва, че бившите служители в МО, МВР и МП получават пенсия в продължение на средно 25.9 години (за 2013 г.), като от 2010 г. насам тази продължителност непрекъснато се увеличава.
Постепенно увеличаване на възрастта за пенсиониране, което да обхване и служителите на "специалните" ведомства - министерствата на отбраната (МО), на вътрешните работи (МВР) и на правосъдието (МП). Това са част от предложенията на Консултативния съвет за оптимизация на осигурителната система (КСООС) към министъра на труда и социалната политика. Съветът няма право да извършва реформи, а единствено може да разработи предложения за такива, които служебното правителство ще остави на следващия редовно избран кабинет. Той евентуално ще реши дали да внесе някои от тях за обсъждане и гласуване в парламента.
7 коментара
Разбира се , че трябва да има.Но най-напред трябва да се премахне първа категория труд на всички служители в министерството на бюро.Отива на работа в 8 , цял ден трие стола в канцеларията , прехвърля документи , отива с в 5 и е същата категория като полицая на смяна на улицата от 7 до 7. След като работата на полицая е опасна , това не означава , че държавата трябва да го пенсионира на 45 и той да отиде да работи в инкасо фирма например. Като не може на 50 години да гони престъпници , как ще защитава парите например.За тежкия труд се дават 40 и повече дни отпуск , почивка на Несебър на цени от 1986 г и т.н.Повишеният риск и тежкият труд се компенсират със заплащане и почивка , не ранно пенсиониране и 20 заплати на куп. Полицията , армията и чиновниците и тяхното ранно пенсиониране са една от причините да не плаща пълния размер на осигуровките от работодатеите и самоосигуряващите се.
Да ги отделят в отделен фонд както учителския и каквото са си внесли това да получат не виждам другите рискови професии на колко години и как ще се пенсионират след като повечето от тях ги имат изработени годините и са им удържани и внесени осигуровките още преди 01.01.1997 година които солидарно са опапани от милиционерите.
Айде, айде, стига с тия другарски жалейки, комунизма отдавна трябваше да си е отишъл, ама в това министерство още я карат по старому и не са разбрали, че безплатни обяди няма. Раздут щат, мързеливи служители, никаква борба с престъпността и накрая облаги... Така не става. Пък и да се возиш по цял ден в патрулката, да се тъпчеш с пици и дюнери, да пушиш като комин и да затлъстяваш не е никак здравословно, а дори е по-опасно за живота от преследването на престъпници... Стига толкова милиционерщина!
Колкото по плавно и безударно, толкова по-добре, но не вярвам поне тук във форума, да има човек, който да не е съгласен че възрастта трябва да расте. Може би над 50% от парите за пенсии са от бюджета, така че ако искаме по-добро образование, здравеопазване и т.н. най-важното е да има растеш на БВП и второто не по-малко важно нещо е как по-ефективно да го разходваме. А и всички знаем, че под абревиатурата МВР, маса чиновници ползват социални придобивки, предназначени за хората които работят на улицата.
За да увеличиш парите, с които разполагаш принципно има 2 подхода - да търсиш икономии или да намериш нови приходи. Те вече просто няма от какво да правят икономии - нещата вече отиват към геноцид за доживелите до пенсионна възраст. Дори да го приемат това, пак няма да има пари в пенсионната система. Да не споменаваме, че на фона на това, което се случва в Украйна и на тенденцията за повишаването на разходите на военните в цял свят, да оставиш без хора с опит точно тези ведомства е .... ами - тъпо.