Нотариусите ще издават европейски удостоверения за наследство
Очаква се процесът да се регламентира с решение на Народното събрание до края на ноември


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
От лятото на следващата година гражданите на Европейския съюз ще могат да правят завещания, в които да посочат по чия правна система да се извърши разпределение на имуществото им сред наследници. Освен националното законодателство ще може да се прилага и нормативната уредба в държавата, в която лицето е пребивавало. Тази възможност засяга над милион и половина българи, живеещи и работещи в чужбина, техните родственици в България и децата им, включително от смесени бракове. Трансграничните наследявания ще се регламентират чрез европейски удостоверения, които се предвижда да бъдат издавани от нотариусите и да се вписват в единен регистър. От Нотариалната камара на Република България заявиха, че имат готовност да поемат тези случаи, и обясниха, че цената на удостоверенията ще бъде достъпна за клиентите. Документът ще е с валидност 6 месеца, а срок за издаването му няма да има, тъй като процедурата по издирване на наследници може да бъде дълга.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
Струва ми се, че такъв вид удостоверения могат в определени случаи да влязат в разрез с наследственото законодателство на отделни държави. Примерно, ако възникне съдебен спор върху наследството и едната страна настоява за прилагане на националното законодателство, което може да се разминава със законодателството на друга държава, посочена от завещателя. Как ще процедира в такива случаи съд в държавата, където се намира имуществото/имота?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.