В името на народа
Без радикална реформа в съда и прокуратурата България е обречена на мафиотизация и изолация от ЕС
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Нели Куцкова, съдия, говорител на Съюза на съдиите
Близо десет години ни делят от констатацията на правосъдния министър в правителството на НДСВ Антон Станков, че да реформираш съдебната система е като да местиш гробище – помощ отвътре не трябва да се очаква.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
74 коментара
Отличен материал и същевременно - утопичен. 25 години са достатъчно дълъг период от време за очертаване рамките на правната система на едно ново общество. В случая с България, 1989 - 2014 явно нещо не работи както трябва, нещо на фундаментално ниво, някакви базови, принципни механизми. Дали причината е в психологическата настройка на българина, историческата съдба или друго - не знам, но не работи. При предишното разпределение на баницата, 1944-89, след 25 г. - 1969 - наблюдаваме отлично функционираща макар и тоталитарна правна система. Нищо подобно - имам предвид "отлично функционираща" не се наблюдава сега и едва ли може да се очаква да се промени в тази посока в обозримо бъдеще. Опитвам се да не бъда прекалено черноглед, но явно не се получава.
Реформа се прави от РЕФОРМАТОРИ.
ГЕРБ, БСП, ДПС нямат интерес от реформа в съдебната система. По времето на първото правителство на Борисов, корпорацията на Пеевски-Доган-Мустака стана най-могъща точно с благословията на Човека-Слънце от Банкя.
Едно е ясно - реформата ще е съпроводена с много уволнения на магистрати и променяне на структури, затова помощ от вътре не може да се очаква. Няма какво Бойко да очаква те сами да се реформират като на ръководните постове вътре са се навързали като свински черва.
Статията е прекрасна но за съжаление не показва цялата картина на съдебната система. Да речем Борисов, реформаторите и патриотите се обединят (орел, рак и щука), гласуват необходимите закони направят необходимите промени в съда и прокуратурата. Какво ше стане? Дали мазния мустак на Пенгезов ще се трогне и ше стане изведнъж честен съдия. И това се отнася за хилядите корумпирани съдии и прокурори. Съдебната система е обрасла от зависимости защото хората вътре са такива. Съвестните и честните хора там винаги са били изключение от правилото.
Иначе две мнения няма: съдебната систем трябва да се реформира за да станем европейска държава. Това е НАЙ-ВАЖНОТО днес!
Прокурорите и съдиите би трябвало да се замислят, че реформите в правосъдната система могат да станат "со кротце и со благо" ама може и "со малко кютек", естествено политически коректен кютек и в унисон с демократичните и евро атлантически ценности като при всяко спонтанно недоволство на тълпата ...
На всички ни е ясно, че РЕФОРМИ ЩЕ ИМА, защото така не може да продължи - съдебната система не може вечно да е в разпад ;)
Наистина много добър анализ на Росен Босев, поздравления!
Той показва къде се крие мотора на така нужната ни съдебна реформа. И че ако не се изпълнят тези необходими реформи, то наистина българската съдебна система може да предизвика радикални действия с непредвидими последици. Но и че ако не тя не помръдне напред такива действия съвсем не са изключени.Стартирането им от това правителство, което очакваме може и да му коства много силна подмолна съпротива, но друг път просто няма. Така поне ще стане ясно кои са политиците с държавническо мислене и за са в политиката, за да крадат от държавата...
До коментар [#5] от "Gorgozil":
Съдебната система въобще не е в разпад, напротив. Функционира идеално когато трябва да се "уреди" нещо, да се "натисне" някого и т.н. Дори върши услуги на гражданите - делби, разводи и други битови дела. Е, някои дела се проточват с години. Много работа ... Едва ли в Италия и в други страни по нашата географска ширина са по-добри, само дето там вече са се ояли, а нашите професионалисти тепърва подсигуряват себе си, децата и внуците.
Освен това имаме прекрасни закони, поне на книга. Търговският закон е променян десетки пъти, а е приет през не толкова далечната 1993 г. След всяка промяна става все по-хубав. И не е само той. Така че всичко е 6.
Много пари и интереси се въртят в съдебната система. Тъжната истина е, че след като борчетата еволюираха в добре облечени бизнесмени и изпраха мръсните си пари, се сетиха, че няма нужда да се крият от закона ако той им принадлежи. По-евтино е да купиш закона, от колкото да платиш, за да се скриеш от него.
Според мен трябва да се направи една основна реформа във всчки държавни институции и тя е да се изравнят заплатите с тези в частния сектор. Така като прибавиш и преференциите, които има държавните служители, няма да им стиска да кривнат извън пътя, защото остават на улицата. А държавата ще разполага с компетентни експерти.
Ама нали сме популистки народ обичаме да гледаме в паничката на другите и ако недай си боже се каже, че някой държавен служител на висок пост взима над 500 лв. - ауууууууууууууууу линч.
Нека почнем от тук, пък да видим после ще има ли закони в тази държава.
Много е съмнително Бойко да приеме безрезервно предложеният от служебният министър на правосъдието проект, но какво ли има ГЕРБ като проект?!?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.