Защо да (не) гласуват българите в чужбина
Да имат ли емигрантите право на глас за бъдещето на страната. Вижте аргументите "за" и "против"


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Пет причини емигрантите да имат право на глас
За българите, които живеят в чужбина, най-важният момент от изборите не беше на 5 октомври. За тях той се случи два месеца по-рано. Когато десетки доброволци, пръснати в страни в Европа, Америка и Азия, решиха да обединят усилията си, така че повече българи с чужди адреси да могат и да искат да гласуват. Организираха се сами, пишеха писма на институциите, настояваха за повече секции. Извоюваха ги. Направиха собствена информационна кампания в социалните мрежи и през личните си контакти къде и как да се гласува. Мотивираха отдавна отказали се българи да вземат отношение този път. Заеха местата в секционните комисии и в самия изборен ден.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
68 коментара
Грижа ги е, но 50% от гласовете в чужбина са от Турция.
Браво, много добра статия
Прекалено много приказки за 130 000 гласоподаватели.... простозагуба на пари и време....
България е тази, която има нужда от тези 1,5 милиона наши сънародници с българско гражданство, които се намират временно или постоянно извън страната. Няма по-добър начин да ги приобщим към националния живот от този - да им предоставим възможността да избират свои народни представители в отделен избирателен район, МИР - чужбина, така както това правят българите в страната. Както от юридическа, така и от житейска гледна точка, българските граждани живеещи в чужбина, са пълноценна част от българската нация.
Българските граждани извън страната надхвърлят 1,5 млн. души. Поради възрастовата си структура, българската общност в чужбина се характеризира с висок естествен прираст; броят на родените в чужбина българчета след 1989 г. се оценява на най-малко 200 000.
По официални данни на БНБ, българите в чужбина имат и значителен принос в българската икономика, като всяка година само нетните банкови преводи във валута се оценяват на стойност между 1 и 2 млрд. евро, гарантирайки стабилността на банковата система в условия на валутен борд.
До коментар [#1] от "today ;)":
То и в България 70% от българските граждани в Кърджали гласуват за ДПС. Ти предлагаш да забраним и на българите в Кърджали да гласуват, нали? Имаш ли и други идеи?
До коментар [#3] от "boby1945":
като българин в 4ужбина нека ти налея малко акъл в 4ервената ти 4угунена тиква: ние гласувахме защото не искаме турци и комунисти пак да управлават..... и успяхме
Заради такъв "матрял" като теб, БГ няма скоро да се оправи..Хаиде с здраве
Специално за Германия проблемът е че немското законодателство не позволява двойно гражданство и при получаването на немско гражданство лицето се отказва от всякакво друго, т.е. гласовете на българи с немски паспорти биха били невалидни от гледна точка на закона. Разбира се този проблем не съществува за работещите в Германия с български пасспорти.
От такъв вот се страхуват точно ония които докараха България до това дередже.
Затова такива като "boby1945" бълват змии и гущери срещу правото на българите в чужбина. Затова и толкова години си приказваме за дистанционно гласуване а никой нищо реално не прави.
Държави като Португалия, Испания, Франция го имат от десетилетия и на никого и през не му минава даже да коментира това право, камо ли да се опитва да го ограничава или забранява.
"Кенеди полага клетва като 35– ия президент на САЩ на 20 януари 1961 г. В своята знаменита реч той казва: „Не питайте какво държавата може да направи за вас, а се запитайте какво вие може да направите за държавата си.” http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B6%D0%BE%D0 %BD_%D0%9A%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D0%B4%D0%B8 ...Който иска да определя нещата в България ,1. да се завърне и да плаща данъци.
1 милиард ,дето изпращали, :на 1 милион / минимум / ваши близки в Бг , = 100/мес.. От тях пенсията на баща ми не се увеличава пряко. На техния баща се увеличава от моята осигуровка, стотици лв/мес. и здравна за лекарствата му. Децата ми също внасят тук всички данъци. Другите осигуряват пенсии на англичани, германци. Когато говорят за този 1 млрд.,никой не казва ,че сме ги хранили в детската градина за 10 Е /мес., учили сме ги 25 годинки. на Запад защо ги искат учени, а не искат цигани. ....
Не, да нямат право.
До [#4] от "gavrilov": не,нямаме нужда от вас .
Ако ще се връщате ,сега. Или никога.
Тези 200 000 българчета по света имат още 200 000 българчета изоставени от родителите си в Бг, за които ние се грижим - детски градини ,здраве и какво ли не. И за техните баби и дядовци.
вие се грижите за германските английските,щатските.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход