Пенсионната реформа: Вдигане на възрастта и по-високи осигуровки
Социалният министър Йордан Христосков представи 30 предложения за реформи


Георги Желязков

Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
По-високи осигуровки, увеличаване на пенсионната възраст за всички, промяна в модела на осигуряване и налагане на наказания при неплащане. Това са основните насоки за реформа в системата, направени от Консултативния съвет към социалното министерство. Към всяко от предложенията има по няколко варианта за в бъдеще, като целта е системата да стане финансово устойчива, да се съхрани солидарният модел и да се върне доверието в нея по думите на социалният министър и вицепремиер Йордан Христосков, който представи предложенията. Повечето от тях са разработени в 2 или 3 варианта, всички включват едновременно вдигане на осигуровки и възраст.
Консултативният съвет заседава вече два месеца и за пръв път разкрива официални и окончателни предложения. Той обаче няма право да прави реформа или да взима решения. Може единствено да предложи промени в сегашния модел, които да бъдат дадени на следващото редовно избрано правителство. Впоследствие промените трябва да бъдат приети от парламента. "Лично аз смятам, че всяко отлагане на промени в осигурителната система все повече и повече ни отдалечава от целта да имаме сигурни, адекватни и финансово устойчиви пенсии", каза вицепремиерът Христосков. Той е категоричен, че не бива да се повтаря досегашната практика – вече 10-12 години осигурителната система да бъде поставена в "покрустовото ложе" на политиците.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
46 коментара
Буахахаа...иновация в пенсионата реформа: различни начини за покачване в прага за пенсиониране...добре дошли в страната на шпековите салами :) Важното е да се иновира
Черно бъдеще в България ни чака!
Как може да имаш 40 години трудов стаж, като масово хората днес се водят безработни или се осигуряват на 4 часа и/или на минимална заплата - какво бъдеще ги чака??? Никакво, мизерия и само мизерия!
Синдикалния лидер Христосков хвърля прах в очите на хората и е редно това да им се каже!
В предложенията на този Остап Бендер и подопечния му "консултативен съвет" няма и помен от промяна на модела, тоест реформа, както е написано в заглавието!
Неговите оферти не са никакви реформи, а предложения от кой край на юргана да отрежем, за да закърпим другия край.
А всъщност на нас ни трябва нов юрган (реформа), която се изразява във въвеждане на индивидуални партиди.
Само тогава хората ще бъдат мотивирани да си плащат вноските, понеже това ще са си техните пари.
Сега наливаме в каца без дъно.
Предвиждат законова робия.
Който е луд, да стои да им блъска. Пък те да си гледат луксозния живот.
Нищо не чух за селата, населени от мними инвалиди..
Аз излизам със следното предложение - реформа в ТЕЛК комисиите, статистически квоти за отпускане на инвалидност в проценти, преразглеждане на съмнителни случаи и статистически по-висок процент от нормалното в определени региони. Това предходното комбинирано с наказания за мними инвалиди вкл. лишаващи ги от всякакво право на пенсия въобще.
За пореден път съм изненадан от невероятно противоречивите коментарии.
От една страна пенсиите са смешно малки и едва ли някой ще го оспори.
От друга страна в никакъв случай не се приема увеличаване на възрастта за пенсиониране и/или размера на вноските.
На всички ни е добре известно, че расте продължителността на живота и че съотношението между работещи и пенсионери се променя в полза на последните.
Има само един изход, да се увеличава доплащането от бюджета към НОИ ( в момента са 53%), т.е дори без никакво увеличение в близко бъдеще на размера на пенсиите, при запазване на другите параметри, дела на доплащането може само да расте.
Ами това е положението - или доплащаме през бюджета ( става дума за всеки български гражданин, който пълни бюджета през ДДС и данъци или увеличаваме възрастта за пенсиониране и размера на вноските, т.е. товарим само активната част от населението.
Ако някой вижда трета възможност - моля да я сподели.
До коментар [#5] от "hypercube":
Да не забравяме - същото наказание и за членовете на комисията/ите
Най-радващо е вдигането на осигурителния праг. Като по груби изчисления загубите от това начинание, само от вдигането на максималната пенсия, са доста повече от колкото ще получат чрез вноските на няма и 1% от работещите. А когато получаваш голяма заплата а се осигуряваш на по-малко пари, съответно за майчинство и болест получаваш по-малко и хората са склонни да си взимат отпуски вместо болничен. Като сложиш и това че спрямо средния осигурителен доход тези хора в един светъл момент ще получават и пенсия, която е вероятно да няма таван и се получават едни много сериозни суми.
Мизерията ни е гарантирана, затова всеки трябва да помисли сам за себе си, в това е истината...
До коментар [#9] от "Жорко":
В пенсионерска държава какво искаш ?
И как да помисли за себе си ? Дори да спестяваш пари колко мислиш, че ще струват в бъдещата държава пълна с пенсионери ? Много хора са заблудени, че като трупат пари в бъдеще ще са добре. Да де, ама като стане криза и има малко храна, колко мислиш, че ще им струват числата в сметката ? Отговор: НИЩО.
"да се съхрани солидарният модел" - това е правилното решение и аз да добавя: да се премахне задължителното осигуряване в пенсионен фонд. Тия фондове нищо не изплащат. В една пенсионерска държава има опасност да фалират и да бъдат одържавени, а докато се пенсионираме наливаме пари в тях и шефовете им карат мерцедеси с нашите пари. По-добре тези вноски да отиват в солидарната система. През нея ще ходят до реално нуждаещите се пенсионери и от там в икономиката, а не до шефове на фондове, за да взимат големи заплати и да карат луксозни коли.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.