Реформа на хвърчащ лист
Политическата конюнктура може да спъне националната програма за модернизация на армията


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Ако следите новинарския поток през последните няколко дни, вероятно сте чули, че край бреговете на Швеция се разиграва сценарий, сякаш изваден от класическия холивудски военен екшън "На лов за Червения октомври" и достоен за епохата на студената война. От 17 октомври насам военноморските сили на скандинавската държава се намират в състояние на пълна бойна готовност, претърсват район в радиус от 60 км около столицата Стокхолм за "чуждестранна подводна активност" и имат зелена светлина при нужда да използват сила. Спекулациите са, че флотът издирва аварирала руска подводница (според някои информации дори две), укриваща се край някой от островите в шведските териториални води на Балтийско море.
По-важният детайл в случая е друг: оказва се, че в момента шведските въоръжени сили не разполагат с капацитет да се противопоставят на подобен тип заплаха. Още през 2008 г., в процеса на преориентиране от териториална отбрана към мироопазващи операции, Стокхолм решава да пенсионира своите хеликоптери, предназначени за откриване и борба с подводници, като не предвижда придобиване на нови преди 2018 г.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
19 коментара
Да вземат 2 милиарда заем от КТБ и нещата ще се оправят.
Шаламанов е лека ракия. Всеки може да напише лист с пожелания, а да остави изпълнението им на друг.
Най-големият проблем е не ниския бюджет за отбрана, а раздутият щат на МО. Това е причината 90% от бюджета да отива за заплати и да няма пари за модернизация.
Ще дам конкретен пример. Унгария е по-богата от нас страна с 10 милиона население. Нейните ВВС имат персонал от 3500 души, нашите - от 6500 души. Нашите ВВС ли са по-боеспособни или унгарските?
Ако нашите ВВС съкратят излишните бройки изведнъж ще се окаже, че имат пари да придобият модерни изстребители - така както направиха това унгарските ВВС. Подобна е ситуацията не само във ВВС, а и в другите родове войски.
национално предателство е държава, която плаща на учителите си по-малко, отколкото на ватманите, да харчи милиарди за машини за убиване
Икономедиа явно са взели кинти от военния бизнес и сега налазват със статии против мира и за харчене за война. Днес Дневник пък КРИТИКУВА Швеция, че отделяли за семейни помощи повече, отколкото за война. Естествено, за да видим кой е прав стига и един поглед на нивото на човешко щастие и благоденствие в Швеция със смешната ѝ армийка и в Русия с величавите ѝ легиони.
вместо да взимат заеми за КТБ, нека вземат заеми за най-най-належащите покупки в армията, за може най-накрая да започне истинската модернизация...
До коментар [#2] от "Николай Николов": Много добре отбелязано! И не само във ВВС. Имат необяснимо голяма администрация която в общи линии само си протрива панталоните по кабинетите. Съдейки по периодично изплуващите скандали имат още много имоти които а) не им трябват, б) стопанисват зле и в) продават на "наши" хора на безценица.
Армията би могла да е по-малка, много по-добре въоръжена и по-професионална. За сега виждаме (аз поне) обратното.
Отделен разказ е ранното им пенсиониране без значение кой какви фйнкции е имал в армията и значението на тази безоснователна (не за всички, но за повечето) привилегия за бюджета.
Ще продължа примера с ВВС. Ако приемем, че нашите ВВС би следвало да имат същата численост като унгарските (което е изхвърляне при условие, че Унгария е по-богата и има с 50% по-голямо население), то излиза, че нашите ВВС имат 3000 излишни бройки. Ако приемем разходи от около 2000 лева на месец за всеки от тях (заплата, храна, облекло, разходи за работни помещения, осигуровки - вкл. за ранно пенсиониране и т.н.) то излиза, че само ВВС пилее за свръх-щат над 70 милиона на година. За сравнение, Унгария плаща 78 милиона евро на година за лизингови вноски за 14 нови изстребителя Сааб Грипен. За 7-8 изстребителя, колкото са записани в отбранителната ни стратегия разходите биха били приблизително наполовина, т.е. ние на практика и сега бихме могли да си ги позволим, ако съкратим свръх-щата.
На бат' Бойко не му се случва никак често да каже нещо умно, но в случая за бракмите е абсолютно прав.
До коментар [#8] от "Николай Николов":
свръх щата не е само в ввс,а навсякъде из армията,има поделения в които офицерите и сержантите заедно са повече от войската,което е направо смешно,уж нямаме пари а имаме 50 генерала и поне 400 полковника,вма дърпа старшно много от парите за отбрана макар че едва 20% ако не и по малко са военнослужещите които минават през болницата или поликлиниката,отделно има военно разузнаване военна полиция с доста меко казано раздут щат,цените за армията са направо безумни всичко което се купува там е поне 3пъти завишено...изобщо има огромна диспропорция между командване и бойни подразделения,с две думи много вожд малко индианец,а и като прибавим жените става трагедия,и при тази 'структура' и 5% от бюджета да е за отбрана пак няма да има никакъв ефект,а за корупция и шуробажданащина не ми се говори тя е огромна,когато искаш да бъде бардака на печалба не се сменят дюшеците а госпожиците та така и за нашата армия...след 25г разграбване и безмислени съкращения това е резултата
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.