

Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Доставките на природния газ, който България получава от Русия, са с намалено налягане, но засега договорените месечни количества се спазват. Това заяви вицепремиерът по икономическите въпроси Екатерина Захариева по време на Петата енергийна международна конференция в София. По думите й във вторник налягането на природния газ е паднало до 34 бара при нормално от 38, като положението става критично, ако достигне 28 бара.
Намаленото налягане обаче не означава, че доставките на природен газ към страната ни непременно са намалени. От фирма в газовия бранш коментираха, че налягането е започнало да пада още преди 15 дни и е свързано с увеличената консумация на газ в страната. Изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Кирил Темелков не беше открит за коментар.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
13 коментара
"По план връзката ще може да транспортира минимум 0.5 млрд. куб. метра газ годишно от Румъния към България..."
Какъв е този реверсивен интерконектор, какво е това чудо? За някакви си 0.5 млрд. куб. м. на ГОДИНА ??? Направо ще цъфнем и ще вържем...
Таз, не е ли време да спре да се изказва ? Иначе доста фира натрупа
До 1 и 2 оставете материята на специалисти а вие си гледайте курса на рублата че така олеква че ще я загубите от поглрд!
Тази експертка по всичко много взе да разбира от налягане на газа. Като и изтече мандата направо да я вземат в Булгаргаз. А след като имаме излишък от енергийни мощности от какъв зор трябвало ТЕЦ"Варна" да продължавал да работи?
"През тази зима интерконекторът между България и Румъния, който трябваше да бъде финализиран през лятото, няма да може да бъде използван, посочи Захариева. Причината за това са технически неизправности." ............. Причините не са "технически", а КОМУНИСТИЧЕСКИ НЕИЗПРАВНОСТИ.
Газовите връзки със съседите ще бъдат завършени най-бързо когато БСП/ДПС/ДС сганта бъде изрината от политиката - ГЛАСУВАЙТЕ на следващите избори !!!
Споко, всяка зима като паднат температурите и налягането пада. Причината е повишената консумация тук и намаленото подаване от Русия. Разберете в Раша е кът, не им стига на тях, някои региони мръзнат, затова леко намалява подаваното количество. Зимата се увеличава и консумацията на гориво от компресорните станции по трасето, те са газови турбини и папат от 6 до 8% от транспортираното количество?
За мен намаленото подаване на газ е много тревожен сигнал. Нашето правителство къде от некадърност, къде от невежество започва да точи газовите резерви от Чирен. В момента Русия води преговори за газа, но според мен само топа топката и чака големите студове, когато ще спре газта и ще обвини Украйна или ЕС, че не спазват договорките. Ние до месец-два ще сме източили вече Чирен и ще се окажем изведнъж без газ. Ще стане студено. Руснаците ще пуснат в действие всички налични чебурашки, за да предизивкат улични протести в опит да сменят правителството и да предизивкат политическа криза, с надеждата да дадат шанс на своите хора в политиката отново да яхнат народното недоволство и да се върнат на власт. Подобен сценарии може да се развие и в други европейски страни. Ситуацията не трябва да се подценява. Чирен трябва да се напълни догоре и да не се пипа, защото той може да подсигури България за 2 месеца. Достатъчно, за да се позатопли времето.
До коментар [#3] от "telqk":
Аз съм последният човек, който ще защитава или обслужва интересите на Русия. Да, добре е да има диверсификация, но числото 0.5 млрд м3 на ГОДИНА, не ви ли се вижда нищожно? За сравнение капацитета на проектираните връзки към Гърция и Турция са в пъти по-големи. Това, което ме интересува е защо капацитета е толкова малък, имало ли е възможност за по-висок такъв и каква е цената на цялото удоволствие?
Разбетете, че по тази газова връзка с Румъния и да бе изградена, пак нищо не би влязло в България. Погледнете нивата на налагане в района на Гюргево, и тези в района на Русе и ще ви стане ясно колко газ може да влезне от Румъния в България, т.е. нула.
Относно Чирен, каква България ще подсигури при зимно потребление от 10-12 млн.м3/ден, при максимален добив от 4.2 млн.м3/ден и то само в първите 1/2 седмици на криза.
До коментар [#9] от "Sinergy":
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.