Облигационери на КТБ смятат, че фалитът ще е по-скъп от спасяването й
В писмо до българското правителство предупреждавали, че тези, както и други вземания ще послужат за основа на дела на вложители и кредитори за години напред
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Облигационерите на Корпоративна търговска банка (КТБ) по неплатената емисия от 150 млн. долара са предупредили България във вторник, че ако се допусне фалитът на банката, това ще бъде много по-скъпо в сравнение със спасяването й и държавата рискува години на съдебни дела, съобщи Reuters.
КТБ беше поставена под специален надзор на 20 юни, като срокът му е до 20 ноември. Очаква се тази седмица лицензът й да бъде отнет след осчетоводяване на обезценките за 4.2 млрд. лв., които одиторите показаха след оценка на активите на банката. Ако КТБ бъде обявена в несъстоятелност, облигационерите като кредитори на банката ще се удовлетворяват от масата на несъстоятелността при осребряването й.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
14 коментара
ХАХАХА, за тях със сигурност - при очерталата се дупка в активите от 4.3 милиарда при фалит облигационерите няма да видят и стотинка!!!
Още едни които искат с парите на данъкоплатците да им се покриват загубите...
И на тях ще им пожелая същото което пожелах на големите вложители - следете из късо синдиците и натискайте да се събират отпуснатите кредити - по този начин ще бъдат максимално защитени интересите на всички - освен на крадците с кредитите разбира се ;)
рискували са, загубили са, какви дела като съвсем ясно е кое гарантира държавата според закона, и да водят ще ги загубят, горния коментар достатъчно ясно казва какво да правят и от кой да си търсят парите
"Група облигационери са изпратили писмо, което от Reuters са видели, до българското правителство с това предупреждение. .....
..................................................
Тогава облигационери, цитирани от агенцията, бяха заявили, че "като се има предвид липсата на комуникация с българското правителство, облигационерите ще използват всички законови средства срещу държавата и банката."
Много странна статия. Прилича ми на преписана отнякъде. Всичко е в минало време и звучи странно "от Reuters са видели". Иначе държавата не е гарант по облигационната емисия и не виждам какво ще търсят от нея. Да си развият и обучат анализаторите, когато купуват облигации да им изчисляват правилно риска.
Много неща могат да смятат Облигационери на КТБ...
Като знаем какви простаци са Искров и УС на БНБ, бас държа, че облигационерите ще осъдят държавата. В това спор няма. Нека само да припомня, че преди 10 месеца, КТБ беше в "перфектно" състояние и БНБ одобри покупката на Агрикол! Какво излиза, БНБ не проявява контрол и надзор, в резултат на което заблуждава клиентите и инвеститорите!
Естествено.
При фалит не всички ще получат всичко.
А га ядоа кюфтаците...
До коментар [#5] от "petianp":
Като знаем какви простаци са Искров и УС на БНБ, бас държа, че облигационерите ще осъдят държавата. В това спор няма. Нека само да припомня, че преди 10 месеца, КТБ беше в "перфектно" състояние и БНБ одобри покупката на Агрикол! Какво излиза, БНБ не проявява контрол и надзор, в резултат на което заблуждава клиентите и инвеститорите!
Ако инвеститорите не са се ръководили от собствена преценка ги пиши бегали.
До коментар [#7] от "Uprsport":
Напълно съм съгласна с твоето мнение, но тогава възниква въпроса "Защо ни е Банков Надзор с над 300 души експерти"? Те какво надзирават? Защо вземат заплати?
Аз лично считам, че институции като БНБ, КФН и т.н. са безмислени в сегашния им формат и при начина по-който се назначават управители и ръководители, т.е с пазарлъци и лобиране. Аз лично считам, че за такива позиции трябва да има международен конкурс, а кандидатите да не се оценят от "псевдо експерти от МФ".
До коментар [#8] от "petianp":
В резултат на 25 годишните политически назначения е налице необратим институционален срив. Така е навсякъде в България (има съвсем малки изключения), не само в Банков надзор. Почти всички държавни институции са безсмислени, разменят и трупат документи, които тези, които четат не разбират. Необходима ни е качествена промяна, но тя започва с образованието и са нужни години.
Иск за 200 милиона плюс минус някакво обезщетение за пропуснати ползи е с пъти по-малко от парите за оздравяване на банката. А заканите на протестиращите ми звучат като "пляскането" на Дянков.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход