Заместник-министрите: нещо ново, нещо старо, нещо назаем
Сред първите одобрени имена са кадри от служебния кабинет, от първото правителство на Борисов и дори от кабинета "Орешарски"


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Част от заместник-министрите от служебния кабинет ще запазят постовете си в новото правителство, на старите си места ще се завърнат и някои кадри от втория ешалон на миналия кабинет на ГЕРБ, ще има и поне трима заместници от кабинета "Орешарски". Това става ясно след първите официално оповестени от пресслужбата на МС имена. Други пък се завъртяха в медиите.
Два варианта за попълване на втория ешелон са обект на обсъждане. Първият е министрите да предложат номинации от партията или експерти. Вторият е да има и зам.-министри от коалиционните партньори и така да упражнява взаимен контрол. Това обаче означава повечето ведомства да имат по трима заместници, което ще направи вторият ешалон рекордно голям.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
56 коментара
Много вероятно в Европа вече да ни викат hodgepodge, казано на български - тюрлю гювеч.
"Божидар Лукарски е срещнал огромни трудности в събирането на екип. Всички членове на Гражданския съвет на Реформаторския блок, които били поканени от него, са отказали."
До тук Лукарски се очертава като най-голямата издънка в кабинет, който сам по себе си не блести.
Ами за Лукарски, сори, но кой икономист ще го последва след това, което написа за икономистите в страницата си във Фейсбук:
"Истински десните политици разглеждат икономиката като наука за поведението на хората, а не като такава, в чиято основа са сложна статистика и математика Тоест, за да вникнеш в икономическите проблеми, е важно да разбираш добре мотивацията и уникалността на личностите и системите, които те съставят, а не да ги разглеждаш просто като числа в математическото."
Излезе, че ако разбираш от "числа в математическото" не си искински десен политик...
До коментар [#2] от "Николай Николов":
А Веждито?
А военният земеделец?
А Владислав Горанов?
А...
До коментар [#4] от "D-r D": Това имам предвид - в такъв кабинет да се очертаеш като най-голямата издънка си е постижение. Щот конкуренцията за тази титла е голяма..
До коментар [#4] от "D-r D": Апропо, така и не разбрах какво толкова плюят Вежди-то. При предишния мандат прокара изграждането на Музея за Чуждестранно Изкуство. Не, че го намирам за жизнено-важен, но все пак културата отбеляза с това някакъв напредък. Аз поне не се сещам за министър на кулутурата, който да е постигнал нещо повече. А, иначе много хора могат да сложат костюм и да гледат умно. Умникът Стоянович да не би да постигна нещо повече?
До коментар [#3] от "Kbeam": До тук от прословутия експертен потенциал на РБ не видяхме кой знае какво. Щом Лукарски е най-големият икономичекси капацитет в РБ не бих искал да знам кои са тези, които не са експерти.
Ура върнаха ни Валерката Борисов, сега още 15 милиона могат да се похарчат в още един безуспешен опит да се изгради електронно правителство.
До коментар [#6] от "Николай Николов":
Не, Музей на чуждестванното изкуство си има от социализма още. Той си е в сградата от източната страна на катедралата "Св. Александър Невски".
Веждито успя през предишния мандат да прокара идеята за реконструкцията на сградата на бившия МЕИ "Ленин" на паметника на Левски в някакъв Музей на българското изкуство, който е от другата страна на карето, където е и Музея на чуждестранното изкуство. За строителни работи по време на първото правителство на г-н Борисов са похарчени десетки милиони.
Проблемите са няколко:
- новият музей няма оригинална концепция, защото той разчита да се напълни от фондовете на съществуващите музеи и галерии - държавни и общински, а не да започне да изкупува свой фонд. Т.е. от фондовете на СГХГ, например, реално ще се експроприират платна, скулптури, инсталации и пр, които галерията е купувала във времето. Кой ще плати и на какви цени тези културни ценности?
- сградата е проектирана и строена за училище (МЕИ) преди повече от половин век. Реконструкцията е безмислено радикална и скъпа. Когато започна работата, мнението на експерти беше, че е по-добре сградата да се събори и да се построи наново;
С една дума - ще похарчим десетки милиони, за да преместим едни произведения на изкуството от едни места на друго.
Защо?
До коментар [#4] от "D-r D":
Предубеждението не помага. Трябва да им се даде възможност да се изявят.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.