Експерти: Влизането в банковия съюз е наложително
Ползите са както от гледна точка на престиж, така и чисто финансови


Георги Желязков

Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Присъединяването на България към единния надзорен механизъм и към банковият съюз като цяло е наложително. Около това мнение се обединиха експерти, икономисти по време на конференцията "Конкурентоспособност на българската икономика", организирана от Института за икономическа политика и фондация Ханс Зайдел. Влизането в банковия съюз бе обявено като приоритет от президента Росен Плевнелиев при съставянето на служебния кабинет "Близнашки". За три месеца обаче почти нищо не е свършено освен "първи стъпки в тази посока", както обясни Георги Близнашки, служебен премиер. "Надяваме се, че българското правителство ще продължи този процес по един последователен начин, за да сме информирани какво се случва в банковия сектор и как се развива той", коментира Ясен Георгиев, изпълнителен директор на Института за икономическа политика. Според Петя Цекова, главен икономист в Обединена българска банка (ОББ), присъединяването към съюза и еврозоната трябва да бъде приоритет за България. "Ако се случи, това ще повлияе положително на стабилността и защита на икономиката от сътресения", смята тя.
Решението за присъединяването към единния банков надзорен съюз трябва да бъде взето както от правителството, така и от Българската народна банка (БНБ). Процесът продължава с поемане на съответни ангажименти и промяна на законодателството. След това думата има Европейската централна банка (ЕЦБ) за установяване на тясно сътрудничество с националния надзорен орган – БНБ. "Трябва да се кандидатства поне пет месеца преди датата, която съответната държава си е поставила като цел за влизане в единния банков надзорен орган", обясни Калоян Симеонов, от катедра "Европеистика" в Софийския университет.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
32 коментара
Да, ама Искров е против. Отворете си Google и напишете
искров банков съюз
за по-подробна информация.
И тези велики специалисти откриха топлата вода!
До коментар [#1] от "today ;)":
Забравяш най-интересното, черешката на тортата - аргументите му. Че се нарушавал СУВЕРЕНИТЕТЪТ НА БЪЛГАРИЯ И НА БАНКОВАТА НИ СИСТЕМА!
Щеше да е наистина много смешно, ако не бе жалко и тъжно, ако не ставаше дума за България...
А кате се сетя и са другия велик специалист - Цветлин Йовчев, дето се подвизаваше като голям контраразузнавач и голям експерт по сигурността, министър на МВР (с "успешни" акции като в Лясковец) и вицепремиер, дето редеше едни "професионални" лакардии и доклади за опасностите пред България и националната й сигурност и дума не спомена за Искров и Цацаров, за ВСС и за себе си сред тях и наистина става съвсем комична картинката...
До коментар [#1] от "today ;)":
E тъкмо поради това е редно да се оттегли ако се ориентираме в тази посока! Как смята да управлява БНБ в разрез със собствениете си принципи? А, забравих, че при него тези неща лесно се променят!
Със всичко,което демонстрира в казуса КТБ,БНБ показа,че не може да се справя сама.От друга страна не искат никой да ги контролира.Само че,така никъде не дават.България трябва да влезе в банковия съюз,за да се успокои цялата система.
"Основен недостатък е загубата на суверенитет. "
След мазаницата в БНБ бих казал че това си е направо предимство...
"Основен недостатък е загубата на суверенитет" ....
.... като се има предвид, че Българо-Съветската Партия БСП разбира суверенитета като вкарване на държавните пари при мустакатия си счетоводител в КТБ (Цацаров какво стана с Мустака бе?), изкарване на безотчетни пари от банковата система, за да се спонсорират медиите на КОЙ Пеевски (Цацаров, тоя нямаше ли да го убиват, бе? Не разследвахте ли нещо?), угояването на Бисеров и пускането му на свобода (Цацаров тоя търсите ли го още?), непрестанното вземане на заеми с неизяснено предназначение от групата на Орешко и тн и тн, явно "загубата на суверенитет" ще е голям шок за ДС и голямо облекчение за България ...
Не наложително, а задължително:).
А празните приказки за суверинитета, да идат да ги говорят някъде на Изток, там суверинитет със шепи да гребеш, за нас и особено за нашите изпечени крадци и мошеници, никакъв суверинитет - ни паричен, ни правен, ни политически - иначе ни излиза ужасно скъпо, да хрантутим така наречените представители на родния суверинитет.
Хах, суверенитет, ами тогава, за да не го губим трябва незабавно да излезем от ЕС, НАТО, валутния борд, не знам си какви конвенции и съюзи, метричната система и скалата на Целзий...
Тогава, тогава, предвиждам такъв живот, че само си викам даноооо о о :)
*55 млрд. евро
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.