// К1: Средата / Политика
Нова идея - национализация на частните пенсионни фондове
КФН и финансовият министър* са обсъждали идеи дали могат да вземат пари от осигурителната система
7.9 млрд. лв. са активите на пенсионните компании в края на септември, основната част в универсални фондове. |
Конкретните планове все още не са готови, но целта е една – държавата да получи по някакъв начин спешно пари, дори това да е в нарушение на конституцията и правата на осигурените. По информация на един от източниците ни на срещата в КФН е търсен вариант как пари от частните фондове да се насочат към държавата.
Окончателно решение засега не е взето, но дори споменаването на думата национализация може да разклати системата и доверието в нея. Това всъщност от дни правят от БСП. Те поискаха в закон да се запише, че част от парите за гарантираните влогове в КТБ трябва да бъдат взети от пенсионните фондове. Във вторник при обсъждането на бюджета председателят на партията Михаил Миков пак предложи да се вземат "например от десетките милиарди замразени средства от доброволните пенсионни фондове".
Идеята е била на финансовия министър Владислав Горанов, силно подкрепена и доразвита от председателя на КФН Стоян Мавродиев и е срещнала положителен отклик и у зам.-председателя на осигурителния надзор Ангел Джалъзов. Няма информация на обсъждането да са били поканени представители на сектора, синдикати или работодатели.
"Не знаем за подобна среща и обсъждания. Можем да имаме забележки към начина на инвестиране на някои от фондовете, но не и към капиталовия стълб като цяло, нито смятаме, че е разумно неговото национализиране", коментира Димитър Манолов от КТ "Подкрепа".
Четирима представители на пенсионните фондове също обясниха, че не са чували за подобна идея. Източник на "Капитал" оттам обясни, че подозира, че Мавродиев предлага и подкрепя всякакви идеи, за да се пребори за поста на управител на БНБ.
От работодателска организация обясниха, че в момента има множество проверки от КФН и ДАНС в пенсионните фондове, което може да се тълкува като подготовка за удар върху втория стълб и популярно обяснение на национализацията на част от активите им.
До редакционното приключване на броя от КФН не отговориха на въпроси за срещата и резултата от нея. След излизането на публикацията от КФН отрекоха да е имало среща, на която да е била обсъждана промяна в тристълбовия пенсионен модел (трите стълба са държавното осигуряване, задължителните частни фондове и доброволните). Според съобщението комисията не е подкрепяла идея за национализация и "винаги са имали категорична позиция в подкрепа на стабилността на втория стълб на пенсионната система" (виж пълния текст в прикачения файл).
От Министерство на финансите в сряда отрекоха идеята да е обсъждана (виж правото на отговор в края на материала).
До момента от управляващите не са изричали гласно подобна идея. В предизборната кампания Менда Стоянова обясни, че обсъждат вариант работещите при тежки условия на труд (първа и втора категория) да избират сами дали да се осигуряват в професионалните фондове или в държавната система към Националния осигурителен институт. Но това е малка част от сумата.
Представители на пенсионни компании в България коментираха, че са чували за предложението. И припомниха случая от 2011 г., когато правителството на ГЕРБ реши част от парите на осигурените, работещи тежък труд, да се национализират – т.е. да бъдат прехвърлени към НОИ, което да доплати изплащането на по-високи пенсии. Впоследствие национализацията беше обявена от Конституционния съд (КС) за противоречаща на основния закон. Преведените пари бяха малко над 100 млн. лв., получени от НОИ в началото на 2011 г. След това изплащането на пенсии от професионалните фондове беше отложено за 2015 г.
Мисли за национализация
На срещата в понеделник обаче е обсъдена и по-едра идея за намиране спешно на пари - за прехвърлянето под някаква форма на част от активите на пенсионните фондове. Според един от източниците предложението е да се използват примерите на Полша от последните години. Преди година правителството на Доналд Туск обяви, че близо 52% от активите на фондовете, които са основно в държавни ценни книжа, ще бъдат прехвърлени към държавата, а книжата – занулени. По-рано беше направено и намаление на вноските, които работещите правят в частната система – от 7.3% те паднаха на 2.8%. Така през февруари правителството на Полша получи 153 млрд. злоти (50.4 млрд. долара) в полски ДЦК. Едновременно с това, подобно на Унгария, на работещите беше дадена възможност да избират дали да останат в частен фонд, или да се насочат към държавната система.
Добрата новина е, че засега решение няма. Защото каквато и да е национализация ще свали драстично доверието на инвеститорите в страната. За пенсионната система пък това ще е удар върху малкото вярващи, че с лични партиди все пак има надежда да получат съразмерна на заработеното пенсия.
Предложение и за нов гаранционен фонд
Сред другите идеи, обсъждани от българската КФН, е създаването на гаранционен фонд, който да гарантира изплащането на пенсии при фалити на осигурителни компании. Подобен ход би бил по-скоро популистки и ако се допълва с вноски от компаниите, може да доведе до повишение на такси или да спре намалението им. Ако попълването му става с пари от вноските, това ще натовари или служителите, или работодателите. Смисълът му обаче не е много ясен – по закон пенсионният фонд, в който са личните партиди, не е юридическо лице и не може да фалира. Всички пари на осигурените са в отделни сметки и се инвестират независимо от средствата на дружеството. Тоест – дори пенсионна компания да фалира, това няма как да засегне парите на осигурените.
Единственото, което би могло да ги засегне, е загуба на доходността – за нея обаче няма възможност да се възстановява чрез гаранционни схеми. Сега Кодексът за социално осигуряване изисква доходът на нито един фонд да не пада под минимална граница, определяна от КФН. Когато това се случи, разликата се възстановява с пари от резервни сметки на дружеството. Други държави имат опит в различна насока – задължителна гаранция, че при пенсионирането осигуреният ще има натрупани поне толкова пари, колкото е внесъл. Т.е. за целия период на осигуряването крайната доходност няма да е отрицателна.
* Право на отговор от Министерство на финансите:
"Подобна идея категорично не е предлагана от министъра на финансите Владислав Горанов и не е обсъждана. Намерение за национализация на средства от пенсионните фондове не съществува и съответно не е коментирано като възможен вариант "държавата да получи по някакъв начин спешно пари". Не е провеждана среща в посочения в публикацията формат и с посочения предмет на разговор. Авторите на статията не потърсиха позиция по темата от МФ."
Още по темата
Комисията за финансов надзор може със закон да получи оръжие за административен произвол и рекет
21 дек 2014Реформаторите са против промяната на пенсионния модел
Съпредседателите на блока Радан Кънев и Найден Зеленогорски ще се опитат да убедят финансовия министър да оттегли предложението
16 дек 2014Как Унгария национализира и последните частни пенсионни фондове
Виктор Орбан вече отиде там, накъдето е тръгнало българското правителство
15 дек 2014ЕЦБ видя в проектозакон на Миков заплаха за независимостта на БНБ
Предложените промени в Закона за гарантиране на влоговете в банките не се одобряват от Марио Драги
10 дек 2014Прехвърлянията между пенсионните компании намаляват
Размерът на преместените суми се увеличава
2 дек 2014Изборът на редактора: Отречената идея за национализация на пенсионни фондове
И други текстове от седмицата, които си заслужава да прочетете
21 ное 2014Прокуратурата е поискала разкриване на данъчната тайна на Стоян Мавродиев
"Не коментираме нито наличието, нито липсата на разследвaния" заявиха от държавното обвинение
18 ное 2014Николай Попов напусна Комисията за финансов надзор
Работата му в инвестиционния надзор временно ще поеме Владимир Савов
12 ное 2014Целта не е да сменим шефа на КФН, а институциите да работят
Депутатът от БСП Георги Кадиев пред "Капитал"
7 ное 2014Полската пенсионна контрареформа
Проектът за ограничаване на частните фондове може да уплаши инвеститорите и да развенчае имиджа на Варшава на "отличник"
25 окт 2013Конституционният съд създаде проблем, като отмени частичната национализация на частните осигурителни фондове
10 юни 2011
Бойко Борисов се размина с Венецианската комисия за това как трябва да се гарантира независимост на процедурата
6 дек 2019, 2113 прочитания

Министерството на труда предлага подмяна на сегашните трудови книжки с нови, без да може да обясни защо не ги цифровизира
6 дек 2019, 1398 прочитания
6 дек 2019, 3965 прочитания
6 дек 2019, 2560 прочитания
6 дек 2019, 2251 прочитания
6 дек 2019, 2095 прочитания
6 дек 2019, 1875 прочитания