Актуализацията на бюджета продължава без промени
Социалистите предложиха изменения, които предвиждаха повече данъчни приходи, по-малък дефицит и по-малък нов дълг


Георги Желязков

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Очаквано актуализацията на бюджета за 2014 г. беше приета на второ четене във временната комисия по бюджет и финанси с гласовете на управляващата коалиция. Представителите на ДПС се въздържаха при гласуването, а БСП беше против всички предложения. Като цяло ревизията на бюджета беше приета във вида, в който я предложи Министерството на финансите. Социалистите предложиха няколко промени между първо и второ четене, които предвиждаха повече данъчни приходи, по-малък бюджетен дефицит и по-малко нов дълг. Предложенията бяха отхвърлени от ГЕРБ, Реформаторския блок, Патриотичния фронт и АБВ. В крайна сметка след малко повече от час дискусии депутатите одобриха 1.062 млрд. лв. неизпълнение на приходите, 3.7% от БВП бюджетен дефицит, 280 млн. лв. допълнителни разходи и 4.5 млрд. лв. нов дълг през тази година.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
Гечев, ква им е отговорността на банките и защо трябва да плащат те само не разбрах?!
Актуализацията на бюджета беше необходима.
Ако правителството успее да закърпи публичните финанси и да задържи дефицита под 4 % би било успех.
Следващата стъпка би била осъществяване на контрол и постигане на по-голяма ефективност на публичните разходи, но за това ще си говорим догодина по това време, ако всичко върви по план. Рисковете са прекалено сериозни, за да заложим на дългосрочната перспектива.
Колкото до гарантираните влогове - изплащането им трябва да се обвърже с контрол над разпределението на активите на банката, например отмяната да незаконните цесии. Критерия, по който едно прихващане може да бъде обявено за незаконно и при сегашната нормативна база е ясен за всеки специалист и никак не е изключено синдика да предприеме отмяна на определени нечистоплътни действия, извършени докато процеса по обявяването на несъстоятелност се протакаше.
Всъщност предоставянето на технологично време, за да могат определени "богозибрани" лица да се "спасят", да скрият наличието на депозити от обществото, както и условията по тях, е основната причина поради която се забави изплащането на гарантираните суми по закон.
Дори, ако съда откаже да обяви институцията в несъстоятелсност, чисто формално, може допълнително да се отложи това изплащане, а виновниците за това, нека си отворят касите и да ги изплатят на общо основание след като институцията им е здрава,, а не да изсмукват всеки публичен ресурс, за своите си капиталови неадекватности.
Налага се и вложители и акционери и държава да проявят зрялост, за да се премине успешно покрай подводните камъни на този така наболял проблем. Разковничето в случая е замяна на принципа "прецакай другарче", със защитата на общия интерес.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.