Държавата договори изгоден външен заем
Citibank, HSBC, SG и Уникредит Булбанк дават 1.3 млрд. евро за финансиране на дефицита, падежиращ дълг и недостига във фонда за влоговете


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Четири са банките, които ще отпуснат краткосрочен мостов заем на държавата за покриване на разходите до края на годината. Това са американската Citibank, британска HSBC, френската група Societe Genеrale и Уникредит Булбанк. Общата сума, която ще осигурят за половин година, е 1.3 млрд. евро (2.54 млрд. лв.) при лихва от 0.9% и добавка от 0.4% за такси и комисиони. Информацията потвърдиха източници на "Капитал Daily" от банковите среди, които коментираха параметрите на заема като много добри за държавата. Информацията съобщи по свои източници и агенция Reuters. Предстои парламентът да ратифицира договорите, а очакванията са средствата да бъдат усвоени в първите дни на декември. Парите са нужни на държавата за текущи разходи по линия на дефицита, падежиращ вътрешен дълг и изплащане на част от депозитите в КТБ през фонда за влоговете. Мостовото финансиране е избрано, тъй като отнема по-малко време в сравнение с нови облигации на чуждите пазари. Отделно държавата планира да изтегли в близките дни над 1.5 млрд. лв. чрез ДЦК и от вътрешния пазар, с което няма да се наруши ликвидността му. Плановете на Министерството на финансите са да рефинансира задължението си към банковия консорциум с продажба на облигации на международните пазари догодина, като е дадена възможност на кредиторите да участват в подготовката на предстоящата емисия.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
31 коментара
Много добре! Сега трябва да се стартират всички ключови реформи...
"За, Бога, Братя ..." Хващайте се за Работа !
с тази си сделка и с изплащането на депозитите от КТБ в неговата банка, Левонеца си осигури огромна коледна премия...явно работи толкова добре, че среща и толкова голямо разбиране от сегашните управляващи. Хиена!
Наистина добра работа.
Заемите са лесни, а реформите - трудни. При тези лихви от ЕЦБ е нормално да се намери такова финансиране за такъв срок. Ако направят реформите ще дойде и растежът.
А колко ли ни струват таксите?!?!?! за тези прекрасни сделки! тези банки явно са филантропи или искат искрено да ни помогнат в трудни за народа ни времена? Леле какви сме късметлии!
"Държавата договори изгоден външен заем"
Г-жо Гергана Михайлова, какво според вас означава "изгоден заем" в това подвеждащо заглавие?
Според учебниците изгоден е, когато средствата се инвестират в бизнес с висока принадена стойност и за кратко време леализират печалба, по-голяма от дължимите лихви.
В нашия случай не е така, защото 2/3 от 4,5 млрд лв ще се налеят в две банки: в КТБ за изплащане на гарантираните вложения и заради ПИБ за обезпечаване на фиска с невърнатите почти 1 млрд лв от държавната помощ от юли. Тези пари няма да донесат и 1 (един) лв. печалба.
Защо, г-жо Михайлова, заблуждавате публиката, че държавата, в която почти нищо не работи, ще може без затруднения да връща 4 500 000 000 лв "изгоден" външен заем?
"...където има понижение по цялата крива на доходността с между 50-70 базисни точки (0.5-0.7%), а причина за това е голямото ТЪРСЕНЕ?!
Или може би голямото предлагане!
До коментар [#7] от "D-r D":
Цитат от коментар [#7] от "D-r D": "изгоден" външен заем?
Бай ти Тошо взимаше външни заеми при НАЙ-НЕизгодни УСЛОВИЯ от целия Соц. Лагер. Заемите бяха предимно търговски, а лихвите стигаха 12,5%
...Според учебниците изгоден е, когато средствата се инвестират в бизнес с висока принадена стойност и за кратко време леализират печалба, по-голяма от дължимите лихви. ...
Кой учебник си чел пък ти... икономика за начинаещи от 19 век..
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.