Гунев се връща в БНБ след дълъг отпуск
Управляващият "Банков надзор" не планирал да подаде оставка


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Цветан Гунев, който е подуправител на БНБ, управляващ "Банков надзор", се връща на работа, научи "Капитал" от източници от банковите среди. Той е в неплатен отпуск от средата на юни, когато започна кризата с Корпоративна търговска банка (КТБ) и беше обвинен в престъпление по служба. След това съдът не го отстрани от длъжност.
Това е второто връщане на Гунев на работа, след като през октомври направи опит да се върне в надзора. По думите му в интервю отпреди около месец пред в. "Банкер" останалите членове на управителния съвет на БНБ тогава показали, че е по-добре да продължи отпуска си, като дори се събрал целият управителен съвет и там това било казано от всички.
Връщайки се на работа, Гунев ще е отговорен за надзора над всички банки, нищо че вече е допуснал дупка в КТБ от над 4 млрд. лв.
Без оставка
Самият Гунев нямал намерение да подава оставка, твърдят източници на вестника. Той не може и да бъде отстранен, както и управителят Иван Искров. Планът обаче вече не е актуален, след като премиерът Бойко Борисов публично обяви, че Искров няма да бъде пращан в Черноморската банка.
Според Закона за БНБ член на УС на централната банка може да бъде отстранен, ако е във фактическа невъзможност да изпълнява задълженията си повече от шест месеца или ако е признат за виновен за съществено нарушение на служебните задължения. Според юристи и с двата случая – "Искров" и "Гунев", няма такъв казус, поради което не могат да бъдат отстранени. Още повече, ако се предприеме нещо такова, те могат да се обърнат към Съда на Европейските общности.
Единственото публично появяване на Цветан Гунев от лятото досега е на 30 октомври при изслушването на БНБ от временната парламентарна комисия по бюджет и финанси. Там той трябваше да внесе яснота по разминаването в данните от надзорните проверки в КТБ на БНБ по негово време и тези в одиторските доклади след поставянето й под специален надзор на 20 юни. Вместо това обаче Гунев се опита да разясни организационната структура на "Банков надзор".
Той беше избран за подуправител в средата на юни 2013 г. изненадващо на мястото на Румен Симеонов, който до последния момент беше готвен за втори мандат.
Бъдещето на Искров
Все още се чака оставката на Иван Искров, за подаването на която той заяви готовност още през лятото. След това на няколко пъти посочи, че ще я подаде, когато има стабилно парламентарно мнозинство и формирано правителство. Преди близо две седмици Искров беше засечен да отива на среща в Министерския съвет с премиера Бойко Борисов. Срещата тогава продължи половин час, но нито една от двете страни не даде яснота защо са се срещали и какво е обсъждано. Няколко дни след това се появи информацията, че оставката на Искров съвсем скоро ще бъде подадена (примерната дата била 26 ноември), като срещу нея е договорено пост за него в Черноморската банка за търговия и развитие. Два дни след това и финансовият министър Владислав Горанов, и премиерът отрекоха да са правени договорки оставка срещу пост. Според източници на "Капитал" обаче постът е бил договарян. Отлагането на подаването на оставката вероятно е с цел изчакване да отмине вдигналият се шум около евентуалното назначение на Искров в Солун или постигането на друга договорка. Публично от ГЕРБ твърдят, че оставката трябва да е по морални причини, а не плод на компенсация.
13 коментара
Хахахаха, 4млрд. изчезват, но Гунев е невинен. Пълен професионалист. Изобщо не искам да си подават оставките, нека седят още няколко месеца докато могат, след това да ги разкарат и да си търсят работа в реалния сектор или на борсата. А присъди, според мен, в този случай, са задължителни.
Странни са ми тия от БНБ!
Като знаят какви батаци са забъркали и в КТБ, и в други банки с български собственици /законът ми забранява за всявам паника/, заради едната заплата - колкото и висока да е - рискуват накрая да ги съди трибунал...
Не, не! Той просто е разчитал така малко кризата да поотмине…и да остане встрани от прожекторите на втрещеното от непрофесинализма на БНБ общество.
И май стратегията му е на път да проработи. Защото на нашия мачо премиер (както и при предишния му мандат) мускулите са надуваеми и зъбите всъщност изкуствени ченета.
В КТБ има лайна да омажат всички както политици така и в БНБ. Така че зад привидните възмущение и твърд език, всъщност на всички им е изгодно да замажат и забравят.
За съжаление нищо не рискуват. Някой осъден освен най-дребните риби да сте видяли?
да видим какво ще реши съда за отнетия лиценз.
Никакви оставки! Да не е лед ри заплата 50-60 хил. лв. на месец, служебни коли, секретарки, достъп до всички нива в изпълнителната власт да подава оставка! Същото важи и за Искров, но там заплатата е поне 80 хил.лв. на месец
"...Той не може и да бъде отстранен, както и управителят Иван Искров..."!
Значи нашата банкова система няма краен защитен механизъм! Тия двамцата могат да си вършеят още на воля и да я карат както досега! Нямало законов механизъм за отстраняване и следствието е, че 4 млрд. лева изчезнаха в нищото...! Чакали им оставките по морални съображения...! Смях! Докато чакат, поне още една банка може да глътне вода официално!
Цветан Василев ще се окаже по някое време в ЮАР или Нова Зеландия! Цацаров ще търси чувал (както едно време Филчев), че да ходи да го прибира!
Щом така се протака и замазва - много хора са наредени в схемата!
Мнението на юристи относно отстраняване на Гунов било:
"или ако е признат за виновен за съществено нарушение на служебните задължения. Според юристи и с двата случая – "Искров" и "Гунев", няма такъв казус, "
Интересно кои са тези юристи, Цацаров на това мнение ли е и ако е така, ние хората дето им плащаме, какво да очакваме, може би БНБ да потъне и това ще бъде достатъчен повод да уволним хора, които по никакъв начин не си изпълняват задълженията, заради които сме ги назначили.
То ще стане като с Л.Пенев, има-няма резултати, ще трябва яко да си платим ако искаме да се махне, но ако тази работа е свършена от "компетентния" БФС, така ли трябва да стои въпроса, когато говорим за паричната система на страната?.
Ами дайте му бонус, задето е източена само една банка!
Като откраднеш 4 милиарда - ще има и да платиш на всички надзорни органи, които е трябвало да си затварят очите, ще има и за теб да остане...
При нашето законодателство и съдебна система... дори да има осъдени - колко му е да излежиш две-три години ефективно, ако след това няма да ти се налага да работиш до живот...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.