Няколко месеца след наводненията в България правителството излезе с нови идеи кой да стопанисва и контролира язовирите. На последното заседание на Министерския съвет в понеделник е било решено Държавната агенция по метрологичен и технически надзор (ДАМТН) да контролира техническото им състояние. Освен това общинските обекти, за които местните власти не могат да се погрижат така, че те да бъдат безопасни, ще бъдат прехвърляни към държавната компания "Напоителни системи", става ясно от решението.
Първоначално е имало идея контролът да бъде поет от предприятие "Язовири и каскади" към НЕК, но впоследствие е решено за това да отговаря ДАМТН. Министрите са решили да разработят и стратегии за развитие и управление на отраслите от водния сектор – това включва ВиК системи, хидромелиорации, защита от водите и хидроенергетика.
След наводнение - проверка
По време на дискусията за язовирите е представена и информация от проверка на прокуратурата, започната на 8 септември, която трябваше да покаже причините за големите наводнения. В изводите от нея се отбелязва, че "не се осъществява техническа поддръжка и ремонтни работи върху хидротехническите съоръжения, което води до негативни резултати". Проблем е липсата на техническа документация за обектите, неясна собственост, както и стопанисването им, което в някои случаи е пречка за ремонт. Отбелязва се и липсата на достатъчно пари, за да се поддържат съоръженията, речните корита и да се премахват храстите край тях. Според проверката контролът не е ефективен – дават се предписания към лицата, които стопанисват язовирите, но заради липса на средства те не се изпълняват. Вместо санкция обаче следва ново предписание. Сега има предложение, подкрепено от премиера Бойко Борисов и от министрите, да се отпуснат 500 хил. лв., за да се финансират дейности по изваждане от експлоатация на опасни язовири.
Проблем са и липсите на карти за водосбора на водните басейни по области – индиректно в доклада от проверката се признава, че наводнението в Мизия е причинено основно заради скъсана язовирна стена. Експертите са посочили, че съседните общини са неглижирали проблема за стопанисването на микроязовирите.
Проблемната собственост
Общо 268 са язовирите с неопределена собственост, става ясно от стенограмата по дебата. По предложение на регионалния министър Лиляна Павлова те ще минат към "Напоителни системи", тъй като дружеството има механизми за контрол и експерти. В тези обекти влизат и проблемните 78 язовира, които според последните проверки са в предаварийно състояние и е възможно да се скъсат и причинят още наводнения. Преди няколко месеца от "Напоителни системи" обясниха пред "Капитал daily", че според Закона за водите всеки язовир, който не е стопанисван от тях, от НЕК или от ВиК дружество, е публична общинска собственост. Ако е отдаден на концесия на сдружение за напояване, водоемът е на сдружението.
В момента собствеността на язовирите е разпределена между НЕК, "Напоителни системи", ВиК дружества, общини, има няколко частни, както и въпросните 268 обекта с неопределена собственост. От правителството са решили да се създаде и национален регистър на инфраструктурата във водния сектор, в който да влиза информация и за това кой стопанисва язовирите. Към Министерство на околната среда и водите ще има и оперативен център за предупреждение за наводнение и засушаване.
В началото на 2012 г., малко след наводнението в с. Бисер, правителството на ГЕРБ взе решение техническият надзор над всички близо 3000 водоема в страната да премине към "Язовири и каскади" на НЕК, т.е. към Министерството на икономиката. Решението беше взето без дебат и досега няма индикации министерството да е встъпило в правомощията си на надзорник.
Няколко месеца след наводненията в България правителството излезе с нови идеи кой да стопанисва и контролира язовирите. На последното заседание на Министерския съвет в понеделник е било решено Държавната агенция по метрологичен и технически надзор (ДАМТН) да контролира техническото им състояние. Освен това общинските обекти, за които местните власти не могат да се погрижат така, че те да бъдат безопасни, ще бъдат прехвърляни към държавната компания "Напоителни системи", става ясно от решението.
7 коментара
Браво, важното е сещо да се прави и да се засилва контрола. Нека подгонят разните арендатори, рибарници.... и хората ще видят резултат от промените. Браво.
В момента собствеността на язовирите е разпределена между НЕК, "Напоителни системи", ВиК дружества, общини, има няколко частни, както и въпросните 268 обекта с неопределена собственост.
============
268 обекта с неопределена собственост ! ! !
И за това няма пак виновни !
Кой определя собствеността и не го е направил ?
Тази новина ми звучи като виц. Каква работа имат ДАМТН при язовирите и какво по-точно ще им контролират и ревизират.
Язовирите да си ги вземат и да си ги следят от Министерството на околната среда и водите, както беше преди години - при тях има цялата информация (освен ако не са я загубили) за язовирите в Бг, доста лесно ще може да се добави чия собственост са, и по данните за язовирите, натрупани през годините (защото със сигурност има такива, има и софтуер за следенето на нивата на язовирите или поне база данни) спокойно може да се следят кои язовири са критични, кога да се изпускат контролирано, така че да няма щети и бедствия.
Интересно ми е ДАМТН кога и как ще почнат да контролират като нямат база данни, не знаят кои са обектите, кои са собствениците им, кои са водосборите, какъв е годишния приток, а през отделните месеци ... все неща които от МОСВ би следвало прекрасно да знаят ...
Това е ясно. Всяко ново правителство го прави. Урежда роднините си от село. Я надзорник по язовир, я отговорник по безотговорностите - важното е да си ги уредим - роднините от село, де!
Аз мисля, че не е толкова важно, коя точно държавна служба ще ги "вземе " на контрол. Въпроса е веднъж описани и изброени, с уточнени собственици, ако има такива, да се направи нужното бързо и ефективно. За тези, които нямат собственици и няма интерес към тях да се обезопасят и се оставят в положение, което няма да е рисково за хората и оттук натам да се знае, че който се хваща с таква работа ще носи наказателна отговорност.
Това не отменя тези, които да момента имат пряка вина за случилите се наводнения или "спасили се" чрез чист късмет, че трябва да си носят отговорността.
Само че Цацаров, дето снощи си правеше ПР, как били проверили всички язовири, ще трябва да си размърда дебелия з..ник, нещо дето хич не го обича, особено като трябва да притисне някои от по-влиятелните и богатички хора.
И как цяла администрация ще следи всичко без помощта на местно ниво??!? Ще си доверяваме на прогнозата по телевизията ли?
Трябва да се мисли от местно към регионално ниво.
Поредната административна безсмислица. С тези язовири кой ли не се занимава РИОСВ, Басейнови дирекции, Напоителни системи , общински администрации и сега ги тропосват на организация която никога не се е занимавала с тази дейност. Навремето трябваше да ги оставят в Напоителни с-ми когато шеф им беше българският Бил Гейтс - Харизанов без диплома за висше образование но с убедителна мутренска физиономия, който беше готов да се натовари с отговорността.