Над 1 млрд. лв. от гарантираните влогове в КТБ вече са изплатени
Първият ден от изплащането на средствата премина спокойно и без опашки


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Изплащането на гарантираните депозити в Корпоративна търговска банка (КТБ) е започнало без съществени струпвания от хора пред клоновете на обслужващите банки, установи проверка на "Капитал Daily" сред финансовите институции. Най-сериозният проблем до вчера е било претоварването на сървъра на МВР, през който банките извършват проверка на личните карти на клиентите – около 8:30 ч. сутринта той не е бил достъпен, но по-късно функционалността му е възстановена и вече работи, коментираха от една от банките. Отделно от това имаше и случаи на вложители на КТБ, които са били върнати от обслужващите банки заради проблеми с документи.
Първите обслужени
До 12 часа през обслужващите банки вчера бяха преминали над 16 хил. вложители, които са се разпоредили с гарантираните си влогове на обща стойност около 600 млн. лв., съобщи на пресконференция в сряда председателят на управителния съвет на Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ) Радослав Миленков. По късно от ФГВБ съобщиха, че към 16:30 часа броят на вложителите на КТБ, които са се разпоредили със средствата си, е 25 хиляди, а общата сума на гарантираните им влогове е 1.07 млрд. лв.
Ситуацията беше спокойна както в София, така и в клоновете в страната. По информация от финансовите институции в някои от клоновете с по-централни локации е имало струпвания на хора, но обслужването им минава без проблеми. Миленков също отчете добрата организация на обслужващите институции и на органите на МВР, които осигуряват физическата сигурност на вложителите в КТБ. Ръководителят на ФГВБ подчерта отново, че цялата сума за изплащане на гарантираните влогове в КТБ е осигурена и че "никой не трябва да има съмнение, че през петте години, в които вложителите имат право да се разпоредят с гарантираните си суми, парите на фонда ще свършат, това не е така – средствата са осигурени и са налични".
Колко са вложителите на КТБ
Близо 250 хиляди души и около 6 хиляди фирми и други юридически лица, които имат гарантирани вложения до 196 хил. лв. в КТБ, от четвъртък (4 декември) могат да се разпоредят със средствата си, които бяха блокирани повече от пет месеца. По данни, с които "Капитал" разполага, близо половината от тези хора – около 115 хил. души, обаче имат в КТБ по-малко от 10 лв. Още 40 хиляди души притежават по под 100 лв. в банката, чийто лиценз беше отнет от БНБ на 6 ноември 2014 г. Това реално са мъртви сметки, които в голямата си част остават непотърсени, показва практиката. В действителност те са относително малката сума от под 2 млн. лв., но измерено в брой хора, това всъщност означава, че през деветте обслужващи банки ще минат не 250 хиляди, а около 100 хиляди клиенти на КТБ.
Иначе общият размер на гарантираните суми е безпрецедентните за българската банкова система 3.6 млрд. лв. (или близо 4.4% от очаквания БВП). Изплащането им се осъществява през клоновата мрежа на девет обслужващи банки, избрани от Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ) – Алианц банк България, Банка ДСК, Обединена българска банка, Първа инвестиционна банка, Райфайзенбанк, СИБанк, Уникредит Булбанк, Централна кооперативна банка и Юробанк България (Пощенска банка). Разпределението на вложителите в КТБ по обслужващите институции е в зависимост от последната цифра на техния ЕГН за физическите лица или на техния ЕИК или БУЛСТАТ за юридическите лица (виж карето).
На интернет страницата на ФГВБ (www.dif.bg) е публикувана подробна информация и за клоновете, в които деветте банки ще обслужват клиентите на КТБ. Някои от тях ще извършват това в цялата си клонова мрежа, а при други решението беше да се определят част от клоновете за целта, като обикновено се изключват по-малките точки на продажби.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
17 коментара
На Шипка всичко е спокойно.
До коментар [#1] от "ПАВЛА - SorryLol":
Хахаха!
Най-после хората имат достъп до парите си, които бандитите - политици, "банкери", "бизнесмени", магистрати и най-вече пасмината на Доган, Пеевски и Цветан Василев опитаха пак да им отмъкнат.
Дано само всички да запомнят какво И ЗАЩО ТОЧНО СТАНА В И С КТБ! За да не позволят никога повече тези безобразия и престъпления да се случват в България!
През 1996 година, когато фалираха няколко банки, всичко мина спокойно и без сътресения. Няма причина сега да е по-различно.
До коментар [#3] от "info111":
Те не опитаха,те ги отнъкнаха,сега ние ги плащаме.
Кажете на хората да знаят, че всики упълномощени ще трябва да мосят нотариално заверена декларация (по чл. 10, ал. 4 от Наредба № 23 на Българска народна банка за условията и реда за плащане на суми по влогове в банка с отнет лиценз до гарантирания размер) от титуляра на влога! Само пълномощното явно не им е достатъчно на нашите серсеми от БНБ и ФГВ! Що за простотия - фактите, които трябва да се декларират, защо БНБ не си ги е проверила служебно, па ако ще и със съдействието на други администрации?! Какво правят тези пълномощници, чиито титуляри се намират в Занзибар (например) и наблизо няма посолство, където "нотариално" да им заверят декларациите?? Пък и откъде накъде трябва да бъдат принуждавани да правят сума си допълнителни разходи по заверката на абсурден документ, питам аз?!
Видно, тая държава трябва да залезе час по-скоро май....
Всъщност изплащането е заверяване на сметката с електрони цифри.Ако всички си теглят нормално за ежедневните нужди,сигурно всичко ще е спокойно.Но силно се съмнявам,че ако по-големи суми почнат да се обръщат от електоните левове в евро банкноти,нещата ще останат по същият начин.
До коментар [#6] от "The 8":
след като си стигнал до Занзибар, няма да ти е проблем да отидеш и до най-близката държава с посолство или консулство. Винаги се оплакваме, че няма закони и регулации и че няма кой да ги спазва в общия случай, а когато се налага ние да ги спазваме са ни в повече регулациите. Това че има пълномощно не означава, че упълномощеният може да подписва абсолютно всичко..плюс това тази декларация е особен случай и се изисква изрично да се подпише лично в банката, не вкъщи, не някъде другаде. Що народ изрева днес, че били с нови лични карти и не им ги приемат...ми като слушат само Веселина и четат Шок откъде да знаят, че трябва да си обновят личните данни в КТБ преди да отидат в новата банка? Информацията беше достъпна и се разпространяваше в медиите, ама кой да чуе. Все държавата ви е крива, като не ви отърва
5 млн. българи платихме за непремерения риск на 50 000 души да си вложат парите в КТБ.
какъв е изводът - банките могат да обещават каквите лихви си поискат, а клиентите им няма нужда да преценят риска - ако се наложи останалите данъкоплатци ще им платят. социализъм - един пие, а друг плаща...
До коментар [#6] от "The 8":
След наше запитавне до радио Ереван и последвало препращане на запитването до Арменската академия на науките, се установи безусловно, че България няма посолство в Занзибар, най-вече поради факта, че държава Занзибар не съществува.
От радиото също изпратиха и специални поздрави на тяхното момче в България - Левон.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.