ДКЕВР ограничава цените на балансиращия пазар на енергия
Мярката трябва да ограничи неоправдано високите разходи на производители и потребители
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
На 19 декември 2014 г. регулаторът трябва да вземе окончателно решение и новите цени да влязат в сила. |
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
11 коментара
А къде бляха половин година??? Хайде да върнат всички заплати за последните 6 месеца - заплати, бонуси, всичко, което са получили. И рушветите!
До коментар [#1] от "today ;)":
Каква половин година? Тази комисия дойде септември месец. Пък и процедурата отнема повече от два месеца. Ако имаш рекламации- към предната комисия, която допусна този абсурд.
Времето ще покаже дали е добра стъпка...
До коментар [#2] от "ръпончо":
Рекламацията ми е точно към предната комисия, която не просто допусна този абсурд, ами го въведе.
До коментар [#4] от "today ;)":
Тогава защо "Хайде да върнат всички заплати за последните 6 месеца - заплати, бонуси, всичко, което са получили. И рушветите!"? Не би ли трябвало да е за 3-4 месеца. От известно време ги няма...
Извинете за лаишкия въпроЗ, но каква е целта, когато една ВЕИ-централа, произвеждаща скъпо но "екологично" електричество се "балансира" за 100% от времето си* със евтина въглищна енергия.Въпреки че ВЕИ-та работи по няколко часа в денонощието, заради огромната цена, платена от потребителя, то си позволява да се балансира на 100% с евтина, мръсна въглищна енергия. Де факто потребителя плаща и едното, и другото, но със солената сметка за ВЕИ-токът получава и замърсяването на балансиращата мощност! Аз друга цел не виждам, освен "да се краде демократично". "Без Сталин по сталински"! "Без Цветан Васлиев по КТБ-ски!"
*Как една ВЯЕЦ ще знае кога ще има вятър за да произвежда ток? Нали трябва да продава "балансирана" енергия през цялото време, иначе няма да бъде изкупена?
При огромно количество ВЕИ-та за системата балансирането е много трудно.* И е нормално цените за балансиране да са доста соленички. Някой да е карал насила токова много ВЕИ-тата да се присъединяват към мрежата? Не.
Голямат грешка на политиците беше че:
- Първо позволиха изграждането на огромни фотоволтаични централи
- Второ най-големите мощности са на чуждестранни дружества - т.е преференциалните цени които всички плащаме за ВЕИ директно излизат от България под формата на печалба (работните места които са отворени са мн. малко и заплатите са под 1% от приходите).
А можеше вместо една централа от 60мегавата ( Първомай например), да се направят 2000 по 30 kv/p от местни физически и юрид. лица, които щяха да си докарват по около 700-800лв всеки, и тези пари да останат страната.
Обаче инвеститора на 60MW може с лекота да задели 2 млн лв( 0,5% от инвестицията) за подходящият човек и никой да не разбере, а от 2000 души няма как да вземе по 1000лв рушветчета ( пак около 0,5% от инвестицията) .
Нещо не схващам соларките продават ел. енергията си за 800 лева мегаватчаса. А балансиращата ел. енергия ще е по 202 лева... Че те така нямат никакъв интерес да спазват договорените количества. И балансирането остане много много трудно.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.