Армия на диета
Правителството очаквано постави "на трупчета" плановете за модернизация на въоръжените сили


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Един блед призрак броди из редовете на българската армия през последните няколко седмици – призракът на поредните евентуални съкращения. След няколко месеца плахи надежди, че реформирането на въоръжените сили може би вече не означава само закриване на поделения и освобождаване на хора, българските военнослужещи получиха поредното разочарование под формата на изключително рестриктивен отбранителен бюджет. Бюджет, който според признанието на новия военен министър Николай Ненчев не просто не позволява развиване на съвременни бойни способности, но и създава "невъзможност да се изпълняват задачи, свързани с бойната готовност, защитата на суверенитета и териториалната цялост на страната". Неглижирането на отбранителните разходи се случва на фона на двете военно-политически кризи, които ескалират в непосредствената близост до Черноморския регион и сериозно притесняват останалите членки на НАТО – отцепването на рускоговорящите части на Украйна на североизток и възходът на т.нар. "Ислямска държава" по южната граница на Турция.
Превръщането на потенциалните рискове за сигурността в реални военни заплахи обаче, изглежда, не тревожат чак толкова голямата част от българските държавници. Средствата, предвидени за въоръжените сили на страната в проекта за бюджет за догодина, драматично се разминават както с миналогодишните, така и с финансовите параметри, заложени в Национална програма "България в НАТО и в Европейската отбрана – 2020", разработена от служебния военен министър Велизар Шаламанов и одобрена от служебния кабинет. На теория тя трябваше да бъде внесена за одобрение в парламента, но засега отсъстват каквито и да било индикации, че това наистина ще се случи. И ако съобразно програма 2020 през следващата година парите за нова военна техника трябваше да се увеличат три пъти до около 150 млн. лв., то според проектобюджета на финансовото министерство разходите за отбрана трябва да намалеят като абсолютна стойност с 66 млн. лв. Най-драстично е орязването при възнагражденията за персонала – със 77 млн. лв. Последното накара Министерството на отбраната да излезе с тревожно изявление, че по този начин са заплашени работите места на 4000 души. Седмица по-късно военният министър Николай Ненчев се опита да успокои духовете, като обяви, че няма да разреши намаляване на армията и че държи на думата си. Което обаче може да значи съкращение в цивилните структури към военното ведомство, които също не са никак малки.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
24 коментара
Решението на проблема с бюджета на армията се съдържа в статията: "извеждане от МО на цели дейности и структури, които не са същностно военни".
Но каквито и действия да предприеме екипът на министъра на отбраната, без ясна визия за онова, което искаме да представлява армията ни в бъдеще, всичко ще изглежда като кръпки и решаване на проблемите на парче. А досега се случваше точно това.
това, което е необходимо за оптимизиране и съкрашаване на разходите за персонал е освобождаване на пенсионираните военни, заемащи щатни бройки на действащи военнослужещи. Сигурно е, че това ще отпуши системата за кадрово развитие, а и ще съкрати разходите за заплати, като доведе до сливане на позиции.
Не очквам нищо добро за системата докато ни управлява премиер, който се е учил как да се спуска по кол(не да се върти) и който до скоро си мислише че националната ни сигурност е гарантирана от продавачите на дюнери!?!?
в основата на всяка армия са бойните и способности и възможности да реагира при ситуации при които другите структури в държавата не могат,наводнения и подобни,нашата армия благодарение на 'генералите' и всякакви малоумни министри които само я дояха чрез съмнителни сделки и продажби на имоти в момента си е един инвалид,на които трябва да се помага а той едва ли може сам да си помогне,цялата структура на МО е сгрешена самата система е абсолютно непригодна към новите условия благодарение на гореспоменатите господа...винаги съкращаваха бойни части за сметка на разни щабни и подобни ненужни никому семейни и шуробаджанашки придатъци..и сега ако трябва да изкараме един на 100% батальон едва ли ще можем..ще изкараме многото полковници и генерали общата им бройка е колкото на батальон ама файда освен заплати да взимат няма
само да ви поправя фукс са немски бронетранспортьори и незнам да ги ползват американците холандци и германци и други нации да
Превръщането на потенциалните рискове за сигурността в реални военни заплахи обаче, изглежда, не тревожат чак толкова голямата част от българските държавници.
Къде видяхте български държавници ако не е тайна? Аз не виждам такива.
ами ако се закрят измислените почивни бази на военните, които и без това пазят само тях, ще се освободи отози ресурс който е нужен че и ще остане. Защо да го отнасят пак редов=ите военнослужещи ? Същото важи е и за МВР.
Скоро ще разчитаме на албанската армия да ни пази.
Разходите за отбрана не се изчерпват само с бюджета на МО. Удобно се пропуска, че МО не отделя адекватни вноски покриващи ранното пенсиониране и други облаги. Тях ги поема НОИ - т.е. всички ние чрез нашите вноски. Ако се прибави тази скрита субсидия ще излезе, че бюджета на МО не е 1.1% от БВП, а поне 1.5% - т.е. малко над средния за НАТО. Въпросът е защо този бюджет не стига? Отговорът ще го илюстрирам с пример, който съм давал и преди - унгарските ВВС имат щат от 3500 души, нашите - от 6500. А Унгария е с 10 милиона население от които близо 7 милиона са в трудоспособна възраст - т.е. двойно повече отколкото у нас. Така 10 хил данъкоплатци хранят 5 служителя на ВВС. У нас 10 хил данъкоплатци хранят 20 служителя на ВВС. Това обяснява защо Унгария намери пари за нови изстребители, а ние не.
Другата недомислица в българската концепция за отбрана е, че от една крайност (наборна армия) се мина в друга (изцяло професионална). А истината е, че въор. сили на повечето западни страни поддържат и полу-професионален компонент. В САЩ това е т.н. Национална Гвардия, в ЮК това е т.н. Териториална Армия. Полупрофесионалният компонент се състои от хора, които имат цивилни професии, но няколко седмици в годината участват в учения. При заплаха за нац. сигурност те могат да бъдат мобилизирани. В ЮК този компонент съставлява 1/4 от щата на въоръжените сили. С последните реформи, този дял се планира да бъде увеличен. Идеята е да се поддържа отбранителен потенциал без да се пилеят пари за щат.
А у нас полупрофесионалният компонент е неглижиран - и това е една от причините за несъразмерните разходи за щат на МО.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.