Краят на големия корупционен шлем
Спирането на "Южен поток" ще бъде болезнено за България, но така или иначе беше неизбежно
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
"Момче, или ще мина през теб, или ще те заобиколя". Репликата се приписва на тогавашния шеф на "Газпром" Рем Вяхирев, който през далечната 1996 г., вместо "Добър ден", по този начин заплашил българския премиер Жан Виденов. Това може и да е само легенда, но тя описва добре подхода на Русия към енергийните й проекти в България - комбинация от колониална надменност, пренебрежение и откровено толериране на местната корупция. През 1996 г. за наместници на "Газпром" в България се състезаваха Илия Павлов и Андрей Луканов. Днес основните печеливши от "Южен поток" щяха да са компании около Делян Пеевски. Имената се сменят, принципът - не. Засега обаче те или ще трябва да почакат, или да се откажат от апетитната хапка.
В понеделник руският президент по време на посещението в Истанбул обяви края на "Южен поток" и завоя на газовия износ на Русия към Турция. Новината предизвика сътресение в България, въпреки че трябваше да се очаква - още през април Путин предупреди Брюксел, че може да се откаже от газопровода, а министърът на енергетиката на Турция Танер Йълдъз започна да чертае планове кои точно части на страната ще захранва газопровода. Въпреки краткото съмнение дали руският президент не играе някаква игра консенсусът е, че проектът е наистина прекратен. Скокът в цената с 25% само на българския участък прави проекта икономически трудно неизпълним. Кризата в Украйна пък прави невъзможно "Газпром" да намери финансиране за проекта, като газовия гигант обяви преди два месеца, че отлага търсенето на заеми за изграждането на проекта. А несъгласието на Брюксел за регулаторни отстъпки прави "Южен поток" направо безсмислен.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
88 коментара
ЮП ще го има и ще минава през Бг. да си знаете от сега. Само ни баламосват. Смешното е, че от нежелан проект за много българи ще стане така, че хем ще го реализираме, хем медиите ще превърнат Боко в герой.
За да го има ЮП трябва да е съобразен с европейските правила, което автоматично го прави неизгоден и безсмислен за руснаците.
Руснаците спретнаха цял преврат за да подпомогнат тукашните си мекерета, а те се изпокараха, изпозаплашваха се с убийства и накрая не можаха да се задържат на власт! Но платилият масрафа ще си иска парите! Така че, чакам с нетърпение да видя, кой ще е Първият! Ще последва и втори, че и трети! Не искам да съм на мястото на руските мекерета! Дойде Видовден!
Една турска поговорна: " И сто пъти да речеш ХАЛВА в устата благо не става". Затова турското правителство систематично превръща страната в търговец на природен газ. До 2020 г. Турция трябва да предложи на желаещите 20 милиарда куб м/год. За което ще заработи приходи. А желаещи - бол: България, Гърция, Македония и т. н. до Италия. Защото втечненият природен газ е винаги по скъп с 10-15 % над тръбния. Понякога и с повече. А газ от находищата в Левантинския басейн няма скоро да фтасат за експлоатация. По много причини. И така, битият си е бит...
Още от самото начало за България нямаше голям икономически смисъл от "Южен поток". Дори да приемем, че този проект беше съобразен с всички европейски правила, България пак трябваше да взима пари на заем ($1.5 млрд.) при някаква годишна лихва от сорта на поне 4% и със срок на изплащане поне 20 години. Като се сложат високите административни и оперативни разходи, както и неизменната корупция отначало до край, съпътстващи подобни проекти, годишната чиста печалба едва ли щеше да надхвърля 20%. А дори да вземем най-оптимистичния вариант за годишни приходи от порядъка на $350-$400 млн., печалбите за година едва ли щяха да надхвърлят $70-$80 млн. В България от далавери с ДДС, митнически далавери, далавери в здравеопазването, точене на бюджета с измислени обществени поръчки и пр. се краде всеки месец далеч повече и от най-оптимистичната годишна печалба на "Южен поток". Не липсата на "Южен поток" е проблема на България, както се опитват да доказват някои, а липсата на реформи, които да затворят всички тези пробойни, за да се краде по-малко. А реформата в съдебната система е най-важната от тях.
Заради пазарлъците на политиците ще се строи тръба по-дълга с 2000 километра, отколкото географски е възможно, само за да се заобиколи неудобната Украйна.
Сега и България стана неудобна, та давай през Турция, та да е с 3000 километра по-дълга тръбата. И с колко милиарда ще е по-скъпа?
А то тази тръба ще работи 50 години примерно. Знае ли се след толкова време в коя държава кой ще е на власт и къде тогава ще е удобно или неудобно?
Толкова не могат да се разберат да я пуснат по най-прекия път...
До коментар [#1] от "Borislav Stoyanov":
Вземи на баба си налъмите, тури ги на пенджеро, поливай ги по три пъти на ден и га цъфнат, чакай да излезе Ю. Поток изпод пепелищата като феникс :)
До като се наумуваме , от България на първо време ще останат само спомени.
На второ , който е жив ще каже.
И понеже Боко пак го хвана амнезията за проекта ЮП, нека си припомним ФАКТИ , КОЙ ни го натресе.Между 2010 и 2012 год.Боко подписа ВСИЧКИ договори за ЮП.
До коментар [#6] от "Камен":
/Major_russian_gas_pipelines_to_europe.png
Турция и Азарбайджан ще строят TANAP тръпопровод които ще се свърже с транс адриатическия тръпопровод (Гърция, Албания, Италия), и най-вероятно ще има и разклонение за България (Набуко беше един вариант).
Руснаците вместо да минават Черно Море на запад, ще го минат на юг (син поток) и ще се вържат за турската мрежа и по този начин ще спестят пари защото Син Поток е доста по-къс.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d7
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход