ИПИ направи алтернативен бюджет с дефицит до 1.8% от БВП
Фокусът трябва да е върху овладяване на прекомерния дефицит, децентрализация и развитие на регионите, както и реформа в здравеопазването


Георги Желязков

Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Бюджетният дефицит на касова основа (реално постъпили и похарчени средства) през 2015 г. може да бъде и 1.8% от прогнозния брутен вътрешен продукт (БВП). Това е записано в алтернативния държавен бюджет, който Институтът за пазарна икономика (ИПИ) изготви за 12-та поредна година. Отрицателното салдо по консолидираната фискална програма (КФП) може да намалее до 1.473 млрд. лв., докато в бюджета, който беше приет на първо четене от Народното събрание, е записано, че "дупката" в края на годината ще бъде 2.489 млрд. лв.
С "паралелния" бюджет икономистите от ИПИ се опитват да покажат, че е възможна различна фискална политика, която залага на стабилни публични финанси, реформи и растеж. Той се фокусира върху овладяване на прекомерния дефицит в публичните финанси, децентрализация и развитие на регионите, както и реформа в здравеопазването. "За съжаление някои от мерките, които сме предложили сега, присъстват повече от 10 години. Има и неща, които се случиха – например въвеждането на плоския данък, но се забелязва едно запазване на статуквото", коментира икономистът Петър Ганев.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
Поначало политиците са изкушени да харчат повече пари, за да се харесат повече на избирателите, освен това ако са и предвидили да гепят 10% има голямо значение дали ще изхарчат 78 млрд или 80, 10% от разликата са си 200 млн, които удобно ще заминат към нечии банкови сметки на Кайманите.
ипи пак пробутват лабализмите си. дават за пример румъния, която при дълг 20% от БВП е поискала спешно външно финансиране. абе, ей, другарки и другари, и ние изпитваме същия риск, но не заради публичните финанси, а заради всичките contingent liabilities, които се крият във финансовия сектор и в държавните предприятия. вие не откривате топлата вода, с това твърдение, а поставяте грешна дииагноза на база на симптома. Затова не заслужавате доверие.
А това, че си пробутвате идеологиите, си е ваша работа, само се надявам, че не очаквате да ви вярваме и подкрепяме.
Вече 25 години гледаме как именити и не съвсем именити икономисти когато не са във властта се правят на много умни, а когато са във властта започват да творят глупости. Стига вече празни приказки, време е нещата да започнат да се случват...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход