Проникването на интернет в България се увеличава. През 2014 г. то е нараснало с 3% и вече обхваща 56.7% от домакинствата в страната, показва изследване на НСИ. Почти всички разполагат с широколентов достъп до мрежата, което означава високи скорости.
Българите използват интернет основно за комуникация, като 95.7% от тях изпращат имейли, ползват приложения за чат, разговори и видеоконферентни връзки като Skype и Viber или социални мрежи като Facebook и Twitter. Разговорите и видеовръзката са най-популярни - 83% от хората ги ползват.
Непопулярните облаци
За първа година НСИ включва в изследването и облачните услуги, като резултатите показват известна резервираност на българските потребители към тях - едва 21.3% ги ползват, като мнозинството (94.8%) го правят с цел да качват снимки. Следващата по популярност дейност е използване на облака за съхранение и достъп до таблици, презентации и текст (69.4%), а на трето е за достъп до музика – 65.4%.
Близо половината българи предпочитат да съхраняват файловете си на лични устройства (54.4%). Важно е да се отбележи, че НСИ не отчита ползването на електронната поща и социалните мрежи като облачни услуги, каквито те са по принцип, което изкривява данните. Над една четвърт от българите (26.1%) не ползват облачни услуги заради опасения за сигурността и неприкосновеността на личните данни.
Повече игри, но по-малко активност
Малко над 58% от българските интернет потребители теглят филми, снимки, игри или музика от глобалната мрежа. За сметка на това едва 26.2% заявяват, че играят игри в мрежа, а 35.6% слушат онлайн радио. Само 36.1% от тях качват в сайт за споделяне собствено съдържание. Едва 8.4% пък са отговорили, че тази година са си създали сайт или блог.
Известен интерес се отбелязва към онлайн резервациите - 23% от потребителите са ползвали такава онлайн услуга. Само 12.3% са продали стоки или услуги в мрежата, а едва 8.7% използват интернет банкиране.
Ниско е ползването на интернет за работа с обществените институции. Все още повечето хора ползват мрежата само за намиране на информация от сайтовете на публичната администрация. Въпреки това те съставляват едва 19.5% от всички интернет потребители. Едва 7.4% подават заявления онлайн, показва още изследването на НСИ.

Проникването на интернет в България се увеличава. През 2014 г. то е нараснало с 3% и вече обхваща 56.7% от домакинствата в страната, показва изследване на НСИ. Почти всички разполагат с широколентов достъп до мрежата, което означава високи скорости.
13 коментара
Единственият извод, който мога да направя от казаното, то е, че българите са практични и здравомислещи. Ех, де да бяха такива и неговите управляващи!!!
Мисля ... че са повечко, ма нейсе.
До коментар [#1] от "glog":
Явно не са чак толкова здравомислещи щом гласуват за въпросните управляващи.
По-голяма облачна услуга от социалните мрежи аз не виждам, ако в НСИ знаят нека я споделят. Реално имаш една парола и всичко останало ти е онлайн, какво повече?
До коментар [#3] от "sheldoncooper":
---------------------------------------------
101 % +++
---------
приличат си на избраниците
До коментар [#3] от "sheldoncooper": ≪Явно не са чак толкова здравомислещи щом гласуват за въпросните управляващи.
При демокрацията човек може и да гласува за когото си иска, но само ако има такива кандидати, каквито той иска. Иначе е длъжен или да не гласува (половината от българите, които имат право на глас), или да гласува за тези, които не харесва, но от които, според него, другите са още по-непривлекателни.
А ти, след като си толкова здравомислещ и адекватен, я ми кажи, за коя партия или коалиция трябваше масово да гласуваме на последните избори, за да се оправим? За ГЕРБ, който не направи нищо съществено при предишното си почти четиригодишно управление и напусна предсрочно управлението под напора на протестите? За БСП, която току-що се е провалила с правителството на Орешарски? За етническото ДПС, което гледа на политиката като на средство за ограбване на народа? За РБ, което не може да оправи дори собствената си коалиция? А може би за Атака, чийто лидер поставя интересите на Русия над интересите на България и не е вдигал скандал само там, където никога не е бил, за ПФ, чийто представител като шеф на комисията по културата в парламента беше принуден да напусне тази си длъжност поради протестите на народа, за АБВ, току-що отделила се като самостоятелна партия като дериват на БСП? Или може би за ББЦ на Бареков, партията, която дори бившият водещ на предаване в bTV и кандидат за министър на МВР побърза да напусне, за да се отърве от вихрещите се там скандали?
За кого, господин Sheldoncooper?
Народът може да гласува както трябва тогава и само тогава, когато има партия, която би могла и иска да го управлява така, както трябва. След 1934 (а може би беше 1935) година в България такава партия няма.
До коментар [#9] от "glog":
Трябваше масово да глсуваме за партията която е за (по реда на важността им)
1) промяна на сегашния валутен борд. За замяната му с номинален борд. Тоест БНБ да поддържа относително стабилно ниво на номилантата икономика и лева да има плаващ пазарен курс със всички валути.
.
.
.
5) пълна прозрачност на всичко свързано с държавата и харченето на държавни пари (договори, поръчки и т.н.)
6) електронно правителство с възможност за вързване на всички институции в единна система която да може да си обменя гъвкаво всякаква информация.
7) премахване на вскякакви субсидии. Парите предназначени за субсидии да се раздават на всички граждани по равно и вече гражданите с тези пари ще си субсидират когото те преценят.
8) пенсионна социална реформа при която да се заделя процент от бюджета за пенсии и тези пари да се раздават за пенсии за съответния период. Ако пенсионерите са много пенсиите ще са малки и обратно. Но ще е пределно ясно кой колко ще взима и защо. Без неизпълними обещания и т.н.
9).....
Такава партия нямаше на послените избори, търсих. Причината да няма е че може би има най-много още 20 човека в страната които да си мислят че горните неща са добра идея и са приоритети.
Аз съответно гласувах за най-малкото зло. Ако се окаже че са супер зле, протести, избори и така...
Демокрацията ни си работи идеално, политиците общо взето правят нещата за които хората нямат нищо против. Резултат е това което виждаме. Всеки който си мисли че това не е вярно да си направи мисловен експеримет. Да си представи една алтернативна България където всичко се решава с пряко гласуване на целия народ. Кои политики в страна щяха да са различни? Кое точно щеше да ни е по-добре? Парична политика, социална политика, икономически политики, регулации, енергетика? Закръглено до цяло число приблизително 0% хората в България разбират от макроикономика, енергетика или данъци. (1% са 70000 българи)
Смятам обаче че една директна демокрация с много референдуми, като е вШвейцария, ще подобри значително нещата защото ще стане по-очевидно за хората че нещата зависят от начина по който гласуват и съответно ще започнат да гласуват по-добре/по-рационално. Ще има един процес на обучение. Хората не са неспособни да разберат отделните неща. Проблема е че те дори не се опитват защото решават че нищо не зависи от тях, което е заблуда.
Последните референдуми в Швейцария го демонстрираха това много добре.