Малки надежди за големи проекти
Санирането и отсечки от "Струма" и "Хемус" са ключовите проекти за сектора тази година, но те едва ли ще доведат до ръст на обемите


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
За големите строителни фирми поводите да гръмнат шампанско в края на 2014 година бяха с един повече - одобряването на програма "Транспорт" от Европейската комисия. Новината, която дойде дни преди Коледа, бе важна доколкото секторът е жив главно покрай изпълнението на европейски проекти. И доколкото тя обещава по отношение на тях 2015 година да не е нулева като предходната.
Като източник на поръчки за сектора се очертава и програма "Регионално развитие", макар и още да не е одобрена от Брюксел. Поднови се строителството на язовири. А за средните и малките фирми надеждата е санирането на жилищните сгради, за което правителството обещава бюджет от 1 млрд. лв.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
11 коментара
Две отсечки на магистрали и саниране на панелките за цяло година? Това ли са ви мегапроектите, дето ще съживяват икономиката и ще създават доход?!
Отново Главболгарстрой и Водпроект, нали?
А нещо да почнем да произвеждаме нещо? Докога ще ядем гръцки домати и македонско зеле, лук от Франция и картофи от Полша?
Това правителство ще надскочи по безмислие и Орешарското...
Това няма да раздвижи икономиката.Ако пак ще режем ленти в стил бай Тошо без да привличаме големи инвеститори,просто няма да стане така.
Инвеститори без нормална инфраструктура няма да дойдат.Лошото е че темповете при нас са бавни и докато ние изграждаме основата, другите държави, дори и съседните вече надграждат и вдигат нивото и.В Румъния през 2019г. се очаква да достигне бързата железница, а ние се борим да вдигнем скороста с 20км.час, за да стигаме от София до Варна за 8 часа!!!
До коментар [#1] от "D-r D":
Икономиката не се "вдига" с мегаломански проекти ( АЕЦ, газопроводи и т.н.), вдига се подобряване на бизнес средата. Което подобряване основно се израява в ИЗБЯГВАНЕ на правенето на големи глупости. И ако липсата на глупости се съчетае с поне малко от належащите реформи резултатите няма да закъснеят.
А Орешарски само един досега го е надминавал по безмислие - Виденов.
Мда, време е за нови проекти и инвестиции...
До коментар [#4] от "m17":
Именно за бизнес средата си мисля и аз, а тя е така опорочена, че излизане от тези практики не виждам...
И продължавайки по темата за санирането пак опираме до "усвояването" на едни европари от едни конкретни фирми, които срещу тях продават нискокачествен продукт, защото печалбата не е само тяхна и трябва да се делка.
И друго: за да кандидатства по програмата един блок, собствениците трябва да регистрират дружество. Да не са етажна собственост, т.е. кооперация, а ООД и всеки да е съдружник с дял, отговарящ на идеалните части по нотариален акт. Това от своя страна ги поставя в други отношения с Топлофикация, ЧЕЗ и Софийска вода, където индивидуалните партиди се премахват и се открива една - на ООД-то.
Касиерът събира парите от съседите си и плаща фактурата. Ако Гошо не плати - останалите плащат вместо него...
Това е част от цената да ти "санират" панелите. Разбира се, плащаш и дограмите и стъклопакетите - най-евтините на пазара - по цени каквито ти кажат и не можеш да имаш претенции.
Що се отнася до класацията на правителствата, имам лошото усещане, че по пакости кабинетът Борисов-2 може да грабне приза: пари в държавата няма, производство - също; с външни заеми пенсии не могат да се изплащат дълго. Валутният борд е стабилен като КТБ през лятото...
До коментар [#1] от "D-r D":
бъркаш ролята на държавата с тази на гражданите. Не държавата е тази, която е отговорна да произвежда българско зеле и картофи. Проблемът е в гражданите и липсата на инициатива. Всеки чака на готово и се жалва от държавата. И къде е драмата с полските картофи и френския лук? Щом успяват да произвеждат по-ефективно и съответно по-евтино значи заслужават продукта им да се радва на успех на много пазари. Ако имаше ефективно производство на електроника (примерно) мислиш ли, че някой във Франция щеше да крещи: писна ми от тези евтини български компютри?? Светът се глобализира и е нормално да се внасят продукти, които някъде другаде се произвеждат по-ефективно. Големият проблем е че са много малко продуктите, които се произвеждат в България и са конкурентоспособни на чужди пазари (защото вътрешния е прекалено малък и никой не произвежда каквото и да е само с идеята за вътрешни продажби)
До коментар [#6] от "D-r D":
Съмнява ме санирането на ЧАСТНИТЕ имоти да бъде насилствено. Като не ви харесват фирмите, стъклопакетите и т.н. просто не участвайте - седете си в разбитата панелка и псувайте телевизора.
До коментар [#6] от "D-r D":
В момента Топлофикациите доставят топлинна енергия до абонатната, а от там топлинните счетоводители я преразпределят на абонатите и отново чрез преразпределението съвестните платци плащат кражбите на "отворените" съседи, хитреците.
А етажната собственост и по стария и по новия режим не е кооперация, а особена форма на собственост.
А за да се случи "санирането" с бюджетни и средства от ЕС ще се създават сдружения по смисъла на ЗУЕС, които не са нито кооперации, нито търговци, нито ООД, а просто особено юридическо лице.
До коментар [#1] от "D-r D":
Четенето с разбиране май не ни е силна страна.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.