2015: Трудна година с малко надежда
Рисковете пред страната са много – вътрешни дефицити и дългове, руско-украинската криза, проблемите с еврофондовете, заплахите за газовите доставки, дефлацията и забавеното икономическо възстановяване в ЕС
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Прогнозите за икономиката на България през 2015 г. не са добри. Рисковете пред страната са много – руско-украинската криза, забавянето по новите и санкциите по старите еврофондове, заплахите за газовите доставки, дефлационните тенденции и забавеното икономическо възстановяване в Европейския съюз (ЕС). Към всичко това трябва да се добавят проблемите от 2014 г., които неминуемо ще се прехвърлят и през тази година – бюджетът беше изтърван, Корпоративна търговска банка (КТБ) де факто фалира, Първа инвестиционна банка (ПИБ) трябваше да бъде спасена с държавни пари, а не трябва да се забравя и за постоянно растящият дефицит в енергетиката. За капак дни преди края на годината ГЕРБ в съдружие с ДПС и депутати на Христо Ковачки разтресоха пенсионната система, а оттам създадоха и траен проблем за местния капиталов пазар.
При тези наследени или новосъздадени трусове за 2015 г. ще е ключово да има политическа стабилност, при това с по-дълъг хоризонт. Проблемите в управляващата коалиция, които се видяха много ясно при приемането на промените в пенсионната система, не дават много надежда за това.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
19 коментара
"...Ако следващата година бюджетът не тръгне добре, на политиците ще им се наложи да предприемат действия..."
Учудвам се на условното наклонение и на надеждите на г-н Петър Ганев. Бюджетът няма как да тръгне добре, едно, защото държавата просто не прави нищо, за да си събира вземанията (а при акцизите върху алкохола и горивата - просто дезертира) и второ - при стагнация на пазарите потокът от ДДС намалява.
Няма как и занапред както при актуализацията на бюджета в края на 2014 г. дефицитът в бюджета на НОИ да се пълни от външни заеми.
Всъщност външните заеми са "откритието", което кабинетът "Борисов-2" направи. И тъй като хоризонтът на този кабинет са я местните, я президентските избори, той няма да ги плаща. И защо тогава да не продължи да управлява с нови заеми?
Е,стига с тези лоши прогнози.Може пък някакво чудо да се случи.
Има един мощен фактор, който някак се подминава от икономистите - емиграцията. Предлагам на Капитал да разгледа обстойно влиянието на този фактор - какви ползи и какви вреди за икономиката на държавата носи. Поне тук няма сценарии за следващите 3-4 години - ясно е колко души заминават годишно, колко се връщат, какво е сечението по групи и т.н.
извинявам се за пропуснатата дума: "няма РАЗЛИЧНИ сценарии ..."
За нищо не са добри прогнозите в България,не само за икономиката.
Много се говори, че новата 2015 година ще
повтори 2014-та г.Надеждите ни са за стабилно правителство.
Как не се намери един да каже, че годината ще е добра?
Освен че в заглавията за лошите прогнози медиите виждат повече хляб, когато техни автори са официалните лица ( държавата, често и бизнеса) за тях има и допълнителен мотив освен обективната действителност.
Утре, както се казва дай Боже, като се изпълни бюджета или нещата са една идея по-добре от прогнозираните, никой няма да се нахвърли срещу авторите.
Когато става дума за бизнеса и реалния и измисления, ако направят оптимистична прогноза, няма как да не засилят очакванията особено на своите работници и служители, за някакво увеличение. А виждате реакцията на Божидар Данев ( не знам защо и него непрекъснато го слагат между бизнесмените, като и визията, а и заниманията му са като на калпав държавен чиновник:)), че видите ли тези 40лв увеличение на МРЗ, ще съсипят бизнеса. С това не искам да кажа, че подкрепям административния подход по икономическите въпроси, но и тези 40 лв, при нашата база са си едно нищо. Но такъв си е нашия бизнес, особено тази измислената негова част - на тях тока им е скъп, нищо че по абсолютна стойност е най-малка цената в цяла Европа, те се нуждаят от мощна държавна протекция, понеже нерде Германия, нерде Албания и особено Македония:), ги бият по конкурентноспособност, заплатите ако може да се премахнат, че са тежък разход и да се въведат всякакви възможни явни и скрити субсидии, да не се плащат и никакви осигуровки, та да може хората дето се трепят за българската икономика, най-после да си сменят яхтите и самолетите със следващия клас:).
Та каква ще е годината, ще разберем някъде след нейната половина и дано външните фактори да не ни притискат допълнително, а останалото си е наша работа, при това в много от случаите зависят и директно от свършеното или несвършеното от отделния човек.
Капитал, хубава статия!
Една обратна връзка само - моля търсете мнение извън супер либералните икономисти в страната. Ангелов, Ганев, Богданов, Костадинова и останалите не са единствените икономисти в страната. И без това мнението на ИПИ по основните въпроси е ясно и не допринася за дискусията.
Ходих в Румъния - далеч, далеч пред нас.
ЗОР!ПОЗОР!ПОЗОР!ПОЗОР!ПОЗОР!ПОЗОР!ПОЗОР!ПОЗОР!ПОЗО Р!ПОЗОР!ПОЗОР!ПОЗОР!ПОЗОР!ПОЗОР!ПОЗОР!ПОЗОР!ПОЗОР! ПОЗОР!ПОЗОР!
Ходих в Сърбия - без ЕС и еврофондове или друга финансова помощ се справят по успешно от нас.
Ходих в Турция - без коментар.
Ходих в Гърция - уж фалирали пък живеят далеч по-добре от нас.
Останаха само Македония и Албания да ни задминат.
ПОЗОР!ПОЗОР!ПОЗОР!ПОЗОР!ПОЗОР!ПОЗОР!ПОЗОР!ПОЗОР!ПО
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход