Шоколадът ми е много по-скъп от шоколада ти
Защо блокче "Своге" струва два пъти по-евтино в Холандия, отколкото в България


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
По Коледа обикновено стотици хиляди българи се връщат от чужбина, а с това освен светлият семеен празник настъпва и времето за сверяване на часовника с другите държави. Така за поне втора година по същото време се появява една и съща мистерия - как така там (в Холандия, Белгия или някоя друга държава от ЕС) може да е по-евтино, отколкото тук?
Този път причината е снимка на шоколад "Своге", който се продава в холандски супермаркет на цена от 0.19 евро за разновидност "апетитна ябълка" и 0.29 евро за "изненадващ вкус" с бадем или с чипс. Същите продукти се намират и в белгийски супермаркет за 0.44 евро (88 стотинки), а във великобританската верига 99p shop - два броя за един паунд (или 2.5 лв.). Така на практика се оказва, че в Западна Европа българският шоколад струва между 0.40 лв. и 1.25 лв., докато тук цената на дребно е около 1.20 лв.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
109 коментара
Статията нескопосано се опитва да замаже факта, че нас, българите, ни стрижат, както и турчин не ни е стригал!
@Капитал, като фактор сте пропуснали сте да отбележите и разликата в ДДС-то за хранителни стоки в България и Холандия.
Добра статия, но все пак не дава отговор на въпроса Защо? Повечето средно интелигентни хора вече знаят всичко написано по-горе за ценообразуването. Аз нямам проблеми с цената на шоколада, но би ми било интересно да разбера как се е получила в Холандия, което все пак не стана ясно от статията. А иначе снимката съм я виждал преди поне 6 месеца, а може би и година.
ПП Междудругото цените на техниката в България са същите както и в Западна Европа, а дори понякога по-ниски.
Ако изходим от бизнесмодела у нас, би трябвало и в Холандия дистрибуторът да взима 20%, както и супермаркетът да товари още 20%. Значи на колко са го купили от производителя? На 35 стотинки.
А тук производителят го предлага на 80 ст ???
Прави са хората, не го купувайте.
На мен пък ми хареса името на шоколада, както е написан на етикета с цената - Кбозе (Cboze) :-)
някои откриха топлата вода, май. но на българина първата реакция е шаш и паника, а не умствен напън.
Който мисли, че му се подиграват да си го купува от Холандия, мисля че не е забранено за българи, специално в този магазин
Прилича ми на менте на оригиналния Своге, а трябва да има и снимка на гърба на опаковката. Не само лицата на жените са обекти на фотошоп.
Дявола е в детайлите, а трябва да си прочете и малкия текст на белия етикет а не само големите цифри с цената, а там пише Cboze.
Може да не подкрепяте българското производство, но поне го защитавайте когато е въпрос на справедливост.
... твърде често под телето няма вол ;-) Противно на всеобщото мнение за световен заговор срещу клета и страдална България, обяснението е ... елементарно пазарно... Ако направя снимка на бракувана кола, която в Холандия струва 50-100 евра за вторични суровини, трябва ли да обвинявам световната конспирация, че в България автоджамбазите се опитват да я пробутат за 3-4 хиляди евра "нов внос, без забележки"... и хайде стига... шоколадът им е по-евтин, от шоколада ни... както и лалето между впрочем ;-)
До коментар [#2] от "dvalchinova":
Не са пропуснали:
"Във Великобритания и Холандия ДДС е с много по-ниска стойност - в първия случай изобщо не се начислява данък върху храните, а във втория - той е едва 6%. "
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.