Заменките: все по-близо до развързка
Списъкът с най-скандалните сделки е готов, но в него има странни липси


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
В типичния си "открит" и "практичен" маниер земеделското министерство публикува в средата на декември един важен списък, чието откриване изисква целеустременост, свободно време и здрави нерви. Става въпрос за списъка със заменки на терени от горски фонд, при които държавата е предоставила незаконна държавна помощ на физически и юридически лица и сега трябва да я изиска обратно. От трудно откриваемия документ на страницата на МЗХ става ясно, че на допълнително разследване и доплащане подлежат 54 от общо 132 заменки, извършени в периода от 2007 г. (приемането ни в ЕС) до 2009 г. (когато схемата беше прекратена под натиск от Брюксел). Тоест една немалка част - близо 41%, от всички заменки ще се преизчисляват, а на облагодетелстваните ще се потърси отговорност.
В списъка са включени заменките, които отговарят на определените от ЕС критерии за нерегламентирана държавна помощ - разликата между пазарната и договорената с държавата цена да е над 200 хил. евро и със заменените гори да е извършвана стопанска дейност. Въпреки високия процент на сделките, определени за съмнителни, в документа има трудно обясними липси, най-странните от които са тези на фирми, свързвани с адвоката и мажоритарен собственик на футболен клуб "Левски" Тодор Батков. От списъка са отпаднали сделките на "Бета форест" и "Мирта инженеринг", свързани с австрийската "Райфайзен груп" в района на Камчийски пясъци, чийто консултант беше Тодор Батков. Двете заменки оглавяват списъка за най-крупни сделки по отношение на площ - и двете са за над 1300 декара, а цената, определена от държавата е около 9 лв. на кв.м за морски терен, и то в годините на имотния бум. Заменка на "Форос дивелъпмънт", собственост на Батков - 206 декара в района на Крайморие на цена над три пъти под пазарната, също е отпаднала от списъка. От документа липсват и други подозрителни сделки, които са на границата между допустимата и недопустимата държавна помощ. Въпреки това той вече е получил одобрението на Европейската комисия и преразглеждането му е много малко вероятно.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
8 коментара
Щом става въпрос за България,всичко е възможно.Ние сме в състояние и Брюсел да подведем,камо ли българското правителство.
е нали се сещате, че кантората на Батков работи за клиенти и ако се замислите ще се сетите, #КОЙ е клиента ;)
Само дето забравяте имената на ваши добри познати като Кирил Асенов и Супер Перелик-най голямата заменка като площ.
Може би интереса на Прокопиев към този проект не е забравен.
До колкото разбирам, тези сделки са разпределени за разследване. Това разследване може много лесно да се подкопае чрез разследващите, което само по себе си да обезсмисли процедурата и още по-лошо - да създаде предпоставки за поредната корумпирана държавна поръчка. Мисълта ми е, че взимайки предвид характера на тези злоупотреби ЕК трябва да предприеме такива мерки, така че цялата верига от проверка до възстановяване на парите да премине под стриктния контрол на ЕС. Иначе рискът е много явен - тези проверки да се използват като наказателни/поощрителни/предупредителни инструменти за бивши, сегашни и бъдещи политически и икономически сътрудници.
Мога да се обзаложа, че при състоянието на следствието и прокуратурата в България, наказани няма да има. Държавата (с наши пари) ще плати някой друг милиард глоба на ЕК и дотам. Нищо по-различно от КТБ - виновни няма, всички плащаме. Тука е така.
Някаква глоба по този повод имаше ли наложена за РБ, в какъв размер и кой ще я плати?
Капитал, в тоя писък случайно да са голф игрищата? Black sea rama, Thracian Cliffs? Там тези строители на капитализма Узунов, Кънчо Стойчев и сие, за жълти стотинки ги размениха....големите бизнесмени. А сега и да видим с летището в Балчик какво ще се случи.
Камчийски пясъци не са вътре, защото май далаверата с тях бе от преди 2007, когато влязохме в ЕС.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход