Над 6.1 млрд. евро са разплатени по оперативните програми през миналата година, показват данни на Министерството на финансите. Това са реално изплатените суми, преведени от ЕС и допълнени от национално съфинансиране. Като цяло разплатените пари са повече от 2013 г., когато по структурните и кохезионните фондове са били преведени 4.3 млрд. евро, без да се включват земеделски и рибарски фондове.
Според данните доста повече пари са разплатени по проблемната програма "Околна среда" – през 2013 г. реално преведените суми са 766 млн. евро при договорени 2.9 млрд. евро. През ноември 2013 г. плащанията по тази програма бяха спрени, след като Европейската комисия се усъмни за нарушения по проектите. Брюксел възстанови плащанията чак година по-късно и през това време бенефициентите получаваха пари от бюджета.
Справките показват и по-добро представяне по програма "Транспорт" – над 1.4 млрд. евро реално изплатени при 1.116 млрд. евро за 2013 г. Подобно е положението и по другите оперативни програми, като по една от най-големите за миналата година – "Регионално развитие", са разплатени над 1.2 млрд. евро. За сравнение – година по-рано преведените пари са били малко над 912 млн. евро.
Постна година
Траншовете от ЕС за миналата година надминават 5 млрд. евро, а тези от националния бюджет са малко над 1 млрд. евро, показва справката. Сумите са по-малко от заложения бюджет по програмите и фондовете. За тази година е вероятно реално преведените пари да бъдат доста по-малко, тъй като тя отново се очертава като нулева за много от европейските фондове. Въпреки обещанията и намеренията поне част от тях да тръгнат до няколко месеца политическата нестабилност се отрази лошо на преговорите и договарянето на плащания за новия програмен период, който тече от 2014 г. до 2020 г.
Със сигурност се очаква част от парите по програми от миналия период да бъдат изгубени, но колко точно ще е финансовата корекция ще се разбере около април. По новия период до края на тази година трябва да бъдат сертифицирани оперативни програми за 2.5 млрд. евро европейско финансиране, а отделно ще са доплащанията от националния бюджет.
10 коментара
Много работа чака правителството и държавните институции...
"Траншовете от ЕС за миналата година надминават 5 млрд. евро"
Траншовете са 5,098 , ама с натрупване. Интересното е, че през 2013 също са с натрупване, а не "2013 г., когато по структурните и кохезионните фондове са били преведени 4.3 млрд. евро" И не са 4,3 ами 3,6 щото гледаме пак 6-та колонка, а не 8-ма
Ако си некой третокласник, като извадиш от 5098 3616 и получаваш 1.482 милярда за 2014 , а не надминати 5. Обаче и да си изкласил без да можеш да смяташ, пак нема лошо, щото можеш да станеш журналис и да пишеш матряли.
До коментар [#2] от "dosetliv":
а па нищо не пречи и да си крайно неграмотен и пак да критикуваш..
Момент, момент, какви 6 милярда евро са разплатени по-точно? Капитал иска да каже, че в България са наляти 12 милярда лева по най-различни проекти и това не е помръднало нивото на безработица? Къде са ги наляли, в Сараите ли?
"Траншовете от ЕС за миналата година надминават 5 млрд. евро"
Какво го извъртате? Направо пишете, че Боко рапоня е дал 5 млрд. евро на българския народ, за има-няма 3 месеца. Народът, ако може да смята, да си сметне сам колко ще му даде мутрата за цялата 2015 г.
Класически пример за статия от журналист, който нищо не разбира от темата по която пише или приписва.
Над 6 млрд. евро са платени по оперативните програми през 2014 г.
__________________
В неолибералните колонии минават стотици милиарди ама до бизнеса и хората нищо не стига защото схемата е само за ограничени кръгове за това не ги усещаме тези пари и хазната си стои празна !
Веселото е че русофилите губят една по една опорните си точки. България дава вноска годишно на ЕС в размер на около 1 млр. лв(4млрд. евро за целия период до 2015г.)., а е усовила 6 млрд. евро. Или + 2млрд. евро за България.
Колко пари са били усовени, а нивото на безработицата не се е променило/колко пари са усвоени, а малкия бизнес не усвоява. ОП-тата са проектни и финансират съответни проектни програми и всяка проектна програма си има начало и край, съответно се назначават и уволняват хора(само промитите мозъци си мислят, че с евросредства могат да се строят заводи от нулата). А малкия бизнес не усвоява не поради липса на капацитет(финансирането става след приключването на проекта).