Ненчев в гнездото на стършелите
България ще моли Канада да ни подари изтребители Hornet, които всъщност още са на въоръжение


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
"Да купим някоя бракма от Гърция и да се хвалим с един "Фантом" е обидно за нашата държава. Освен това, ако искат споделена отговорност в рамките на НАТО, така както са подпомогнали много държави, да ни подарят една ескадрила." С тези думи още в началото на октомври лидерът на най-голямата парламентарна партия Бойко Борисов ясно даде да се разбере, че модернизацията на въоръжените сили не попада сред краткосрочните му цели. А пък когато около месец по-късно седна на министърпредседателския стол и започна да приоритизира разходната част на тазгодишния бюджет, едно от първите неща, които направи, беше да бламира модернизационната програма "България в НАТО и в европейската отбрана 2020" на служебния военен министър Шаламанов и да зачеркне проекта за придобиване на многоцелеви бойни самолети за поне три години напред.
И тъй като проблемът с техническото състояние на настоящите ни изтребители МиГ-29 вероятно ще стане особено болезнен през настоящата година, военният министър от Реформаторския блок Николай Ненчев, изглежда, ще бъде принуден спешно да претвори в действия "директивата" на Борисов и да моли съюзническите държави за безвъзмездна военна помощ. И то без много-много да се обижда, въпреки че съвсем закономерно отново ще става дума за "бракми" втора ръка.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
58 коментара
" ако искат споделена отговорност в рамките на НАТО, така както са подпомогнали много държави, да ни подарят една ескадрила." С тези думи ..Бойко Борисов ясно даде да се разбере.....
>>> А коя е българската част от тази отговорност тогава? 30 хиляди кашици, които нямат бронежилетки даже, плюс 20 хиляди домакинки, артелчици, лекари под пагон от ВМА-то със 120 милиона лева просрочия? 50 хиляди паразити с оборудване от ВСВ в рамките на един военен съюз от най-развитите държави в света е доста голяма излагация, мисля си. Не по-малка от "Да купим някоя бракма от Гърция и да се хвалим с един "Фантом" е обидно за нашата държава"
Пак има стратегическа мисъл точно за 1 мандат...
Ние нашето "в замяна" на самолетите вече си го дадохме. Провалихме Южния паток, отказахме руснаците от мераци в енергетиката на Балканите. Какво повече! Половината Източна Европа вече е извън руския ареал благодарение на нас. И срещу това ако не ни дадат 20-тина бройки Хорнетчета не знам. В крайна сметка нали сме им съюзници? С тея самолети ще пазим общото НАТО-вско небе! Няма да ходим на ски в Алпите я!
Аванта се дава на който заслужава.Ние сме като прислужник, който угодничи пред господарите си, надявайки се на милост.Такъв няма право да изисква, ако има трохи- под масата да руча и толкова.Ако няма- шут и това е.
Ако това стане факт с канадските изтребители, направо ше ударим в земята румънци, словаци, че дори и поляци. Според мен, най-изгодно е това да стане, чрез създаване на "съвместна" българо-канадска база (например в Балчик) - така България може да спести много пари за оборудване и трнировки.
До коментар [#5] от "historian":
Интересно е какъв е остатъчният ресурс на тези Хорнети. Един ремонт, следваща поддръжка, обучение на летци и екипи по поддръжка и тн е комплексно мероприятие и трудно се управлява от Канада. Гриппен- ите биха били далеч по-европейско решение. Който се интересува може да се порови и види как Чехите решиха този въпрос преди години. Поляците също пратиха моернизираните си МИГ29 на помагат за защитата на Литва, т.е. да дослужат преди да се обнови машинният парк.
В момента това са предложенията за тренажорни системи (10) за подготовка:
– Lockheed Martin UK (T-50): PZL 1,802,757,431 / $582.16 million
– BAE Systems (Hawk Mk.128): PZL 1,754,006,167 / $566.42 million
– Alenia Aermacchi (M-346): PZL 1,167,754,500 / $377.1 million
Както виждате конкурират се американци, финландци и италианци, т.е. две европейски и филиал на Локхеед в ЮК.
Той и тате щеше да ми купи колело ...
До коментар [#6] от "daskal1":
Ако се сравняват само тактико-техн. данни: канадските "Хорнети" (това е спец. модификациа на Боинг за Канада) са конкурентни единствено на последния "Юрофайтър", по-добри са от "Мираж" и "Рафал", много по-добри са от последния "Грипен", а Ф-16 остава много далеч за тях. Модернизацията на МиГ-29 е много скъпа, затова поляците съкратиха бройките за поддръжка и купиха Ф-16 от Турция; словаците са на абонаментна система за поддръжка, но се оплакват, че е много скъпа и ненадежна; чехи и особено унгарци не са особено възхитени от новите си "Грипен" и най-вече от скъпата поддръжка.
До коментар [#3] от "wds23355772":
ски в алпите не, но на мач като нищо
До коментар [#8] от "historian":
owest-of-all-western-fighters-janes
http://www.stratpost.com/gripen-operational-cost-l
Трудно ми е да повярвам, че Ф18 е по-достъпен за поддръжка от Грипен или Ф16...трудно изстребител с 2 двигателя да е по-евтин от такъв с един.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.