България ще бъде разделена на девет туристически района от 2016 г.
Те ще могат да кандидатстват с проекти за реклама, включително и по бъдещата европрограма "Региони в растеж"
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
България ще бъде разделена на девет туристически района, които трябва да бъдат обособени до 2016 г. Всички те ще могат да кандидатстват с проекти за реклама на условията за почивка в тях, включително и по бъдещата европрограма "Региони в растеж". Това предвижда изготвената концепция на министерството на туризма, която трябва да бъде обсъдена във вторник на среща с браншовите организации в сектора, а до края на месеца да бъде и приета. Идеята за районирането е залегнала в новия закон за туризма, приет още през зимата на 2013 г., но досега така и не се стигна до реализацията й.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
13 коментара
Това деление явно не е насочено към повишаване интереса на туристите, а е продиктувано от бюрократични интереси.
Нали разбирате, че във всеки от тези райони ще бъде назначена администрация: председател, заместници, техн.сътрудници, старши експерти, експерти, младши експерти, счетоводство, шофьор/и, наета сграда, консумативи...
И ще почне едно фабрикуване на документи: стратегии, справки, проекти...
А в същото време туристите н а м а л я в а т...
Мммм, пак ни нахраниха с яйца.
Спортен туризъм, само в района на Варна....
Защо когато по европейските стандарти трябва да сме 7 области, продължаваме да сме 30 и да хрантутим сумата администрация като се почне от областни управители, секретарки, шофьори, любовници...
Отлагай и живей! Бой на последователно рубежи (сега пък 9) за да може да е мътно колкото може и повече, за да се краде, дерибейство и живее на гърба на данъкоплатеца.
Държавната администрация трябва да се намали драстично! Тя е воденичен камък и създава само шумове в системата за управление.
За съжаления тя осигурява гласовете на власт имащите и никой не смее да я бутне.
Ако това наистина е вярно, не мога да повярвам каква глупост е да се определи на територията на Северното черноморие да се развива единствено морски и спортен туризъм. Нужно ли е да се припомня на чиновниците от това министерство, че тук е намерено най-старото златно съкровище, тук се намира едни от най-старите и богати градове в света Провадия и Одесос, Побитите камъни, многобройните скални манастири, които са пазили българската култура през първото и второто българско царство .. или това се класифицира като спортен туризъм ...
До коментар [#5] от "Huba_Buba":
Щото се сещат само за "Спортна зала" и заради това спортен туризъм...
Айде пак нова администрация.Що не оставят частните туристически агенции да свършат тази работа.
Ами да се назначават, пАри така или иначе нЕма.
За какъв туризъм в Булгаристан говорим? Приходи ли има, осигуровки ли се плащат? Всичко е в сивия сектор, от лелката на тоалетната, през ресторанта, до 5 звездния хотел не плащат и стотинка. Като добавим и неплащането на ДДС, откъде ги виждате тези приходи в туризма за държавата?
Като няма работеща стратегия за туризма - всичи пищят, че има проблем. Когато започне да се пише такава с надеждата да проработи - пак всички пищят. Няма угодия...
Според мен е задължително държавата да има отношение към стратегическото развитие на туризма. Не може и не трябва да се оставя това изцяло като дейност на браншовите организации. Трябва да има свързващо звено между организациите на хотелиери, ресторантьори, къмпингуващи, хижарстващи, сувенирни производители и т.н. каквито се сетите. За радост или не няма кой да се справи по-добре от държавата.
Сега, отделен остава въпросът за ефективната работа на държавата в това начинание, но това че нашият държавен апарат до момента не показва ефективна работа, не значи, че нещата трябва да се случват без него на стратегическо ниво.
По отношение защо са избрани да речем ва Североизточен район само морски туризъм и спортен туризъм - въпрос на приоритизиране. На същия принцип можем да спорим защо за Родопите не е посочен културен или пък за София - спортен и т.н. Не ми се влиза в подробности от суха теория, но при наличие на елементарни познания по писането на стратегии трябва на всеки да стане ясно, че винаги е нужно да имаш някакъв фокус. Убедена съм, че това, че най-старото обработено златно съкровище не е взето предвид в стратегията, не значи, че пари за култура във Варна изобщо няма да се наливат.
Нека да бъдем малко по-позитивно настроени, може ли? Туризъм има, има желание за нещо да бъде направено, редно е да изчакаме и да видим, вместо да отричаме всичко още преди да е направено. Аз очаквам и ще коментирам резултати. Междувременно, съветвам всеки, който не е съгласен с тези държавни идеи, да си пише предложенията какво може да се подобри. Писане по форуми не знам с какво е помогнало. Това ме подсеща, че имам да подсещам разни институции за разни въпроси, които съм им повдигала напоследък..
Със здраве!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.