Управленска алхимия
Реформата в БДЖ не трябва да засегне нито един човек
Премиерът Борисов за отмененото спиране на губещи влакове и наливане на още 40 млн. лв. в БДЖ
Това постановление не значи, че спираме реформата. Не значи, че няма да се преструктурират железниците. Въпросът е да се направи по-плавно, да се направи така, че нито един човек да не остане засегнат. Затова с този трансфер даваме възможност на министъра на транспорта да си започне дейностите.
За съжаление популизмът е нещо, което се разпростира не само нашир, но и надлъж в нашата мила родина.
"Репортери без граница":
КФН няма юрисдикция над правата на медиите
От специално изявление на международната журналистическа организация в сряда
Комисията за финансов надзор (КФН) в България наложи глоби на няколко вестника заради публикуване на информация за банковия сектор в страната. "Репортери без граници" осъжда този политически опит да се заглушат медийни организации.
Комисията ясно се опитва да заглуши тези вестници, които в продължение на няколко години разкриват сериозни нередности във финансовия сектор в страната. Тя не е в състояние да гарантира безпристрастност, независимост и правото на някого да бъде чут.
КФН е част от банковия свят и не трябва при никакви обстоятелства да е над българската конституция, която е гарантът на свободата на пресата. Освен това комисията няма юрисдикция над правата на медиите и е отговорност на българското правителство да гарантира, че медиите не са цензурирани чрез толкова високи глоби. В Световния индекс за свободата на медиите България е на 100-но място от 180 държави, което е най-ниската позиция за държава от ЕС.
Коментар+
" Самият факт, че административна комисия има право да налага глоба на вестници, ми се струва най-малко странен".
Френският посланик Ксавие Лапер дьо Кабан пред "Дарик радио"
Голямото разсейване
От коментар на Иван Бедров в clunz.bg
Министър-председателят Бойко Борисов мълчи по темата. Президентът Росен Плевнелиев - също. Мълчат парламентарните групи и от управляващите, и от опозицията. Председателят на комисията по култура и медии Поли Карастоянова искрено се изненада, че я питат: "Ние не сме страна."
Нека им припомня: управляващите подписаха програмна декларация с дългото име "Ключови приоритети за формиране на стабилно парламентарно мнозинство в 43-ото Народно събрание и съставяне на проевропейско реформаторско правителство за стабилно развитие на България". И в нея има ангажимент за "Създаване на публична и законодателна среда, която гарантира медийна независимост и плурализъм".
Още няколко подобни глоби и могат спокойно да изтрият от програмата си тази част. Просто няма да има вече какво да гарантират.
Когато една институция размаха бухалката срещу медии, тогава само и единствено парламентарното мнозинство може да поправи белята – или като избере ново ръководство, или като прецизира правилата, по които работи комисията. Но там е тихо.
Като че ли забравихме как прокуратурата и една група медии се постараха да създадат банковата паника. Не сме чули обаче някой от тях да е наказан или глобен. Бухалката е за тези, които задават въпроси. И тук няма нищо общо харесваме ли ги или не - важното е да можем да различим принципа.
"Е, Кларис, млъкнаха ли агнетата?"
P.S. Ако не сте препрочитали скоро книгата на Томас Харис, малко припомняне: агнетата не мълчат, защото ги е страх, а защото просто вече са мъртви.
Иронии и абсурди
@Daniel Smilov: Ирония: да назначиш за шеф на ключов финансов регулатор (който трябва да следи за скрити свързаности и кухи сделки) човек, работил за компания, осигуряваща офшорни регистрации;
Ирония на квадрат: същият, изпълнявайки длъжността си, да се позовава само на официални регистри и декларации за собственост на проверяваните;
Ирония на куб: основни виновници за финансови проблеми в подопечни на регулатора институции да се окажат вестници, които пишат по темата и оспорват действията на регулатора. Съответно те да получат солени глоби;
Ирония на четвърта степен: голяма група хора, които само преди седмица са се заявили шумно за шарлита в международен план, да млъкнат тук като... едни контрашарлита.
@Nikolay Slatinski: Имам натрапчивото чувство, че сегашното правителство в самата си същност съдържа абсурд и има едно шизофренично измерение: то е странна коалиция, в която реформаторите произвеждат мегатонове от верни и правилни думи, защото им е отредено да отговарят за словата, а гербераторите правят каквото са си решили и каквото им изнася (на тях и на онези, които задкулисно им дърпат конците), защото са си присвоили монопола върху делата...
@Никола Пенев: Не знам за вас, но според мен, ако Пеевски не е гласувал против стратегията за реформа на правосъдието, нещо не е съвсем наред.
Управленска алхимия
Реформата в БДЖ не трябва да засегне нито един човек
7 коментара
А не Ви ли се струва, че внимателно е преценен и поставен балък за бушон - на висок държавен пост, зависим, безрасъдно самонадеян, без чувство за самосъхранение, без смелост да откаже изпълнение на заповед.
Дошло е време да се хвърли подготвена жертва на дръвника за замазване очите на евробюрократите.
Зер, не може вечно и тълпата да се държи без хляб и зрелища.
@Никола Пенев: Не знам за вас, но според мен, ако Пеевски не е гласувал против стратегията за реформа на правосъдието, нещо не е съвсем наред.
================
+++++ :-)
БДЖ е поредното доказателство за катастрофалното "управление" на неконтролируемия хаос на Борисов в периода август 2009-март 2013, през който Борисов забатачи абсолютно всичко в тази държава, не само БДЖ.
Проблемът - Борисов може да печели избори, но не може да управлява държава.
Въпросът - дали и кога целокупното население ще го осъзнае и на каква цена
Ако Борисов беше Главен Изпълнителен Директор на корпорация, досега щеше да е уволнен. Обаче акционерите в БГ корпорацията, т.е. избирателите вярват, че: 1) Не Борисов, а назначените от него министри, са некадърни; 2) конкуренцията (БСП) постоянно му подлива вода; 3) той не прави картел с и не издава търговски тайни на други фирми (ДПС); 4) Борисов е като Стив Джобс, и ще поведе Епъл (Герб) до невиждани висини, въпреки че за 4 години участие във властта не е произвел един качествен продукт. 5) Досега не е успял да формулира и изпълни нито една стратегия.
Кои собственици бих държали такъв мениджър начело на парите им, камо ли за 4 години?
"Министър-председателят Бойко Борисов мълчи по темата."
И аз от колко дена питам,защо Борисов не коментира проблема,след като той е назначил Маврудиев.Или като Т.Живков ще се снишава.докато и ние забравим за проблема.
Изпълнителният директор на бдж владимир владимиров е първият комсомолският секретар на дкмс при бсп по времето на жан виденов и първанов какви реформи може да направи един платен комсомолски секретар.