Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Не съм фаталист и не обичам да преувеличавам, но все ми се струва, че не й провървя на тази книга. Можеше да има много по-добра съдба. Книгата беше написана през 1967 г. Излезе през 1982 г.
Цели 15 години вися в почти всички софийски издателства. И винаги я връщаха или поради претрупаност на издателските планове с много години напред, или поради прословутата липса на хартия. Само военните бяха откровени да ми кажат действителната причина. Спомням си, когато отидох във Военното издателство да видя какво става, събраха се всички редактори да ме видят. Гледат ме и се смеят. Смехът им беше доброжелателен. Питам ги:
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
9 коментара
Прекрасна книга. Съветвам всички да я прочетат!
"Боя се, че за Съветския съюз като цяло това никак не е нзключено. Към обстоятелствата, които биха могли да доведат до подобно развитие на нещата, ще отбележа многонационалния характер на страната, различните културни нива на отделните нации, огромната номенклатура, колосалната военна машина, която в най-критичните фази трудно би устояла на изкушението да не вземе властта от ръцете на безпомощните цивилни, съхранилите се имперски навици, традиции, отношения и пр."
Това е написано 89 та преди опита за преврат срещу Горбачов , и преди днешните събития .
До коментар [#2] от "xyha":
Още през 1978 в СССР и по точно в Ленинград бяха популяризирани идеите за предстоящия икономически и демографски колапс на страната. Първата разработка беше изключително добра с икономическите модели за преизчисляване на процентните статистически данни в абсолютни цифри и демонстрацията че де факто военните разходи в СССР са на ниво "война", т.е. че икономиката и няма да издържи дълго. Втората работа пледираше необходимостта от отделяне на Централна и Средна Азия от СССР по ред причини, главно свързани с религията, корупцията, и раждаемостта, както и липсата на индустриална дисциплина.
Работата по окопаването на тоталитарните кадри в международната икономика най-вероятно и подготовката за "преход" започва през 1981. Горбачов и особено изборът на Елцин бяха "камбанният звън" за погребението на СССР.
Желев е безспорен лидер в теорията на критиката на тоталитаризма. Събитията в Полша през 1967, предхождащи "Пражката Пролет" определено имаха влияние за формирането на позициите му, както и идеологическата криза в системата и особено в България през периода 1971-75.
Горбачов и особено изборът на Елцин бяха "камбанният звън" за погребението на СССР
......
В какъв смисъл камбанен звън за погребение?Нали тогава, а и по късно, двамата и особено вторият,бяха рекламирани по скоро като единствената алтернатива за обноявване и демократизиране на страната?И какво ти е мнението за погребания проект на междурегионалите(Сахаров, Попов, обчак..) за демократизиране и трансформиране на СССР в някакъв вариант на федерална държава от рода на щатите?
"необходимостта от отделяне на Централна и Средна Азия от СССР.."
Тук си спомням и за скандално прозвучалите думи за Солженцин за "средноазиатското ..подбрюшье", а за истинския баща на евроазиатския модел, Назърбаев.
До коментар [#4] от "тулса":
Тулса, лично за мен до голяма степен първият етап беше до голяма степен "революцията на внуците". Нека поясня. В съветския вариант децата на върхушката обикновено беше изпращана на мечтаните дипломатически и търговски постове в развитите капиталистически страни. Децата им ходеха там на училище, дори в случаите на отделно руско училище за деца на дипломати пак растяха в една среда позволяваща им да сравняват, т.е. елитът беше про-западно настроен, но със запазване на презрителното им отношение към "мужиците." Запомних една история от "Крокодил" през 1986, в която авторът, посетил известен ресторант заедно с пияния си приятел - художник, вижда един представителен млад мъж да обядва разкошен онед, както руснаците могат. Запомнил съм дори думите, когато художникът казва на младия човек, внук на Брежнев: "ну что Андрюша, поезд ушел, тю тю." на което Андреи Брежнев отговаря "Дурак т1ь, и все в1ь дураки, И у меня, и у моих внуков будет во сто раз больше чем вам когда либо снилось." Та последвалата кавалкада от едногодишни секретари на ЦК на КПСС беше добър сигнал за това накъде отива страната и защо Русия не прие подхода на Дън Сяо Пин който преобрази Китай.
Тази книга би трябвало да се изучава в училище.
Макар да съм я чела преди доста време, но и днес се удивявам на разбираемия език, на който е написана, а е философски труд.
Лъчезар Василев крои убедителни измами. Ще се опита да се свърже с вас и да Ви измами да станете титуляр на фирма.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.